Pościel wełniana

Pościel wełniana

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Pościel wełniana-poradnik Westwing

Pościel wełniana uchodzi za jeden z najelegantszych i najzdrowszych rodzajów pościeli. Zapewnia doskonały komfort cieplny i pomaga na przykład w dolegliwościach reumatycznych. Wełna wełnie jednak nierówna, dlatego warto wiedzieć, na jaki jej gatunek się zdecydować i który ma największe zalety.

Wełna nie jest wynalazkiem człowieka, lecz natury. Dlatego jej niezwykłe walory cieplne, a przy okazji przewiewność sprawdzają się nie tylko w przypadku wełnianych ubrań czy szalików, lecz także pościeli – ważnego dodatku w aranżacji sypialni.

Pościel wełniana – długa lista zalet

Pościel wełniana, wbrew pozorom, sprawdza się zarówno zimą, jak i latem. W chłodne miesiące doskonale ogrzewa, latem zaś świetnie odprowadza nadmiar ciepła – dlatego skóra pod nią nie poci się tak łatwo nawet w najcieplejsze wieczory. Wśród innych zalet pościeli wełnianej warto wymienić takie jak:

  • Higroskopijność – chroni skórę przed nieprzyjemnym uczuciem wilgoci.
  • Pozwala utrzymywać zdrową temperaturę ciała.
  • Świetna dla alergików (pod warunkiem że nie są uczuleni na samą wełnę) – kurz do niej nie wnika, a zawartość lanoliny (tłuszczu zwierzęcego) sprawia, że jest nieprzyjemna dla roztoczy.
  • Pomaga łagodzić objawy reumatyzmu, chorób kości i stawów, bólów mięśni i chorób krążenia. Włókna wełniane delikatnie i przyjemnie masują skórę.

Pościel wełnianą najlepiej prać ręcznie w niskiej temperaturze – około 30 stopni. Lepiej jednak oddać ją do pralni chemicznej. Jeśli będzie użytkowana z większą troską, posłuży przez długie lata.

Wełna owcza, z merynosów czy wielbłądzia?

Wełna wełnie nierówna, co również znajduje odzwierciedlenie w różnych cenach kompletów pościeli. Jaką zatem pościel wełnianą wybrać? Przed zakupem należy sprawdzić jej skład. Na rynku dostępna jest pościel wełniana z następujących materiałów:

  • Wełna owcza – najbardziej klasyczna i zazwyczaj najtańsza. Zapewnia świetny komfort cieplny, jest też doskonała dla alergików i osób chorujących na reumatyzm.
  • Wełna z merynosów – czyli pozyskiwana z runa owiec gatunku merynos. Jest to jeden z najszlachetniejszych materiałów. Można kupić pościel z wełny merynosów australijskich lub europejskich. Wyższą jakością może się poszczycić ta pierwsza. Merynosy australijskie żyją w trudnych warunkach. Temperatura w ciągu dnia sięga 40 stopni, a w nocy potrafi spadać w okolice zera. Dlatego runo tych owiec świetnie sprawdza się przy każdej temperaturze. Włókna wełny merynosów są bardzo delikatne, a zarazem sprężyste. W zależności od temperatury zwiększają lub zmniejszają swoją objętość. Pościel wełniana z merynosów mniej się snuje, nie pozostawia więc w domu charakterystycznych kłaczków.
  • Wełna wielbłądzia – to synonim wysokiej jakości i komfortu. Może się poszczycić tymi samymi zaletami co wełna owcza, a jest przy tym bardzo wytrzymała.
  • Wełna z alpaki – podobnie jak wielbłądzia (alpaka to zwierzę z rodziny wielbłądowatych) jest niezwykle sprężysta i wytrzymała. Do tego bardzo przyjemna w dotyku!

Co warto sprawdzić przed zakupem pościeli?

Przed zakupem dokładnie należy sprawdzić skład pościeli. Jeśli nie ma ona znaczka Woolmark, można mieć podejrzenie, że nie została wykonana w 100% z wełny. Z rozsądkiem trzeba też podchodzić do cen – te najwyższe nie zawsze przekładają się na lepszą jakość. Kluczem jest wykorzystanie materiałów, proporcje między nimi, jeżeli to mieszanka, i rodzaj splotu. Warto także pamiętać, że pościel wełniana nie jest lekarstwem na dolegliwości, lecz tylko łagodzi ich objawy. Na rynku dostępne są też kołdry, poduszki i koce wełniane – dzięki temu można nabyć gotowy komplet do sypialni. Piękna wełna w naturalnych kolorach znakomicie zaprezentuje się w aranżacjach prowansalskich, skandynawskich, chalet, ale też tych bardziej nowoczesnych.

Pościel wełniana zadowoli zarówno zmarzluchów, jak i miłośników niższych temperatur. Zapewnia idealny komfort cieplny oraz pozwala skórze zdrowo oddychać. Nic więc dziwnego, że coraz częściej trafia do wygodnych sypialni.