Pościel z adamaszku

Pościel z adamaszku

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Pościel z adamaszku-poradnik Westwing

Adamaszek to dość popularna tkanina. Może być bawełniany, lniany lub jedwabny. Niezależnie od rodzaju wykorzystanych przy jego produkcji włókien, zawsze jest tkaniną dwustronną i żakardową, czyli cechującą się kunsztownymi, skomplikowanymi i najczęściej dużymi wzorami. To właśnie efektowność tych wzorów decyduje o pięknie adamaszku. Najczęściej jednobarwny, bywa matowy z jednej, błyszczący z drugiej strony. To wymarzony materiał do szycia eleganckich ubrań oraz pościeli i bielizny stołowej. Wyjątkowo gruby adamaszek wykorzystywany jest również jako tkanina obiciowa – wspaniale prezentują się ozdobione nim ściany w stylizowanych wnętrzach oraz stylowe tapicerskie meble.

Ekskluzywna pościel z adamaszku to efektowny dodatek do każdej sypialni. Miękka, przyjemna w dotyku tkanina zdobiona misternie wykonanym wzorem sprawi, że nocny wypoczynek od razu zyska bardziej elegancką oprawę. W Poradniku Westwing przedstawiamy krótką historię tkanin adamaszkowych oraz zalety pościel z adamaszku. Szukasz pomysłu na inspirującą aranżację sypialni? Zarejestruj się na naszej stronie i śledź Poradnik Westwing. Zobacz, jak proste i przyjemne może być urządzanie mieszkania!

pościel z adamaszku

Pościel z adamaszku — tropem historii

Mimo iż nazwa „adamaszek” wywodzi się od nazwy syryjskiego miasta – Damaszek, ślady najdawniejszej tradycji tkania adamaszkowych tkanin prowadzą do Chin. To właśnie tam produkowano adamaszek już za dynastii Han, a są to czasy sięgające II wieku przed naszą erą. Europa odkryła technologię wytwarzania adamaszku dopiero w średniowieczu, a dokładniej w drugiej jego połowie, czyli w XII wieku. Adamaszkowe materiały wraz ze sztuką ich tkania przywędrowały do Europy z Egiptu i Syrii, najprawdopodobniej za sprawą włoskich kupców handlujących tkaninami.

Pościel z adamaszku — adamaszkowe wzory

Adamaszkowe wzory dzięki wielowiekowej tradycji są znane na całym świecie, i co ciekawe, przestały być domeną jedynie tkanin dekoracyjnych, a zaczęły pojawiać się również na pościeli. Stały się na tyle rozpoznawalne, że współcześnie stanowią autonomiczny element wzorniczy – designerski motyw wykorzystywany niemalże bez ograniczeń. Tkaninami w adamaszkowe wzory ozdabiane są praktycznie wszystkie rodzaje mebli tapicerowanych: krzesła, fotele, kanapy, sofy, leżanki. Adamaszkowe wzory zdobią firanki i zasłony, dywany i abażury, a nawet chodniczki łazienkowe i ręczniki. Bywają nimi zdobione ściany i sufity, pojedyncze obiekty, jak i duże przestrzenie.

Tradycyjny wzór zdobiący pościel z adamaszku to najczęściej złożony motyw geometryczny lub skomplikowany motyw roślinny. Kunsztownie zdobione poszewki przedstawiają wizerunki zwierząt, a te najbardziej wyrafinowane – małe scenki rodzajowe.

W dzisiejszych czasach mówiąc o adamaszku ma się często na myśli dwustronną tkaninę charakteryzującą się błyszczącym wzorem na matowym tle. Istotą wzoru jest nie jego skomplikowanie, lecz powtarzalność – najczęściej spotykane są wąskie lub szerokie pasy, spirale lub wzory geometryczne projektowane na wzór fraktali. Taka pościel z adamaszku idealnie sprawdzi się w codziennym użytkowaniu.
pościel z adamaszku

Pościel z adamaszku

Adamaszkową pościel uważa się za elegancką, gdyż zdobiący ją wzór jest zarazem efektowny i dyskretny. Wykonana z najwyższej jakości włókien, pościel jest lekka i delikatna, a zarazem wytrzymała. Kołdra i poduszki prezentują się w niej naprawdę znakomicie. W zależności od gramatury materiału, występuje jako pościel letnia lub zimowa.

Biała adamaszkowa pościel ze względu na swoje walory zyskała niezwykłą popularność jako pościel hotelowa, gdyż nawet po wielokrotnym praniu nie traci swych właściwości zachowując idealną biel. Stanowi doskonałą alternatywę dla pościeli satynowej.