Praca z domu

Praca z domu

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Praca z domu-poradnik Westwing

Praca z domu to rozwiązanie, które stopniowo zdobywa coraz większą popularność, zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców. Taka forma zatrudnienia pozwala zaoszczędzić czas związany z dojazdami i często okazuje się zdecydowanie bardziej efektywna niż wykonywanie zaplanowanych zadań w biurze. Internet i laptopy sprawiają, że obecnie możemy pracować praktycznie wszędzie. W każdym miejscu ważne jest jednak zadbanie o właściwą organizację i warunki pracy.

Pracę zdalną pod wieloma względami należy traktować podobnie jak tradycyjną pracę w firmie. Powinna odbywać się w wyznaczonych godzinach, najlepiej w zaaranżowanym specjalnie do tego celu domowym biurze, z dala od wszystkiego, co rozprasza naszą uwagę. Dzięki zastosowaniu się do kilku prostych zasad praca z domu przyniesie pozytywne wyniki i wpłynie korzystnie na rozwój naszej kariery.

Praca z domu — 6 złotych zasad

Praca z domu szybsze i bardziej efektywne wykonywanie zadań. Aby tak się jednak stało, konieczne jest przestrzeganie pewnych ustalonych zasad. Oto kilka kwestii, na które należy zwrócić uwagę, decydując się na pracę z domu:

Ustalone godziny 
Pracując z domu, powinniśmy zawsze pamiętać o przestrzeganiu określonego harmonogramu. Brak skonkretyzowanych planów może spowodować, że będziemy w nieskończoność odkładać moment rozpoczęcia pracy. W walce z prokrastynacją pomocne jest wyznaczenie określonych ram czasowych. Jeśli na co dzień jesteśmy w biurze od 8:00 do 16:00, taki sam system warto zastosować również w domu. Dzięki temu łatwiej będzie nam wejść w ustalony rytm dnia. Dobrym sposobem na zmobilizowanie się do pracy może być zaplanowanie spotkania tuż po jej zakończeniu. Wiedząc, że musimy zdążyć na określoną godzinę, nie będziemy odkładać wszystkiego na później.

Spokój i cisza
Praca z domu często powoduje problemy z koncentracją uwagi. Nieposprzątany pokój, przychodzący z wizytą znajomi lub ulubiona piosenka w radiu mogą skutecznie odwieść nas od wykonywania wyznaczonych zadań. Przed uruchomieniem komputera warto uporać się ze wszystkimi niedokończonymi sprawami i wyłączyć grające sprzęty. Dobrym tłem do pracy może być ewentualnie muzyka klasyczna, choć wiele osób potrzebuje do skupienia absolutnej ciszy. Bardzo ważne, aby poinformować o naszych godzinach pracy rodzinę i przyjaciół. Pozostali domownicy powinni wiedzieć, że fakt, iż jesteśmy w domu, nie oznacza, że będziemy mogli poświęcać im czas lub angażować się w sprzątanie lub gotowanie. W trakcie godzin pracy nie należy też umawiać się na wizyty z fachowcami lub zobowiązywać do wyręczania bliskich w ich obowiązkach.

Odpowiedni ubiór
Podczas pracy zdalnej łatwo ulec pokusie spędzenia całego dnia w piżamie. Choć w domu możemy pozwolić sobie na bardziej nieformalny strój, chodzenie po mieszkaniu w szlafroku może spowodować, że będziemy ospali i rozleniwieni. Zdecydowanie lepszym wyjściem jest ubranie się tak jak na normalne wyjście do firmy. Starannie dobrany strój i makijaż sprawią, że poczujemy się jak w biurze i będziemy bardziej zmobilizowani do pracy.

Lista zadań do wykonania
Przed przystąpieniem do pracy warto spisać na kartce wszystkie zaplanowane zadania. Ciągłe myślenie o tym, co jeszcze zostało do zrobienia, powoduje jedynie, że trudniej się skupić. Utworzenie listy z konkretnymi zadaniami odciąża pamięć i stanowi pewnego rodzaju zobowiązanie do osiągnięcia wszystkich celów. Odhaczanie kolejnych podpunktów przynosi satysfakcję i poprawia motywację. Kartkę należy zawiesić w widocznym miejscu, na przykład na tablicy korkowej obok komputera. Patrząc na nią, będziemy mieli możliwość kontrolowania na bieżąco swoich postępów.

Organizacja pracy przy komputerze
Większość obowiązków związanych z pracą w domu wymaga korzystania z komputera. Niestety Internet i znajdujące się na dysku filmy to potencjalne rozpraszacze, które skutecznie dezorganizują pracę. Dobrym pomysłem na poradzenie sobie z tym problemem jest założenie na komputerze osobnego profilu przeznaczonego wyłącznie na aktywność związaną z firmą. Po wyeliminowaniu kolorowych ikonek, Facebooka i ulubionych gier lepiej skupimy się na tym, co jest do zrobienia. Jeżeli istnieje taka możliwość, dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w osobny komputer przeznaczony wyłącznie do pracy. Dzięki dwóm laptopom oddzielenie życia prywatnego od zawodowego będzie znacznie łatwiejsze.

Otoczenie
Praca z domu powinna odbywać się w komfortowych warunkach. Idealnym miejscem na domowe biuro jest oddzielny gabinet lub zaaranżowany w jednym z pokojów kącik do pracy. To miejsca, w których lepiej zrezygnować z nadmiaru dekoracji i ograniczyć się wyłącznie do najpotrzebniejszych przedmiotów. Wygodny fotel, duże biurko i kilka pojemnych szafek zap. Od czasu do czasu warto także wyjść z domu i spróbować pracy w zacisznej kawiarni lub na świeżym powietrzu.

Praca z domu wyrabia nawyk samodyscypliny i uczy odpowiedzialnego zarządzania czasem. Skorzystanie z takiej możliwości może nas wiele nauczyć. Warto odpowiednio się przygotować i wykorzystać ją jak najlepiej.