Prześcieradło frotte

Prześcieradło frotte

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Prześcieradło frotte-poradnik Westwing

Gruba, puchata i miła w dotyku tkanina frotte jest powszechnie znana. To stała bywalczyni łazienek, sypialni i bieliźniarek. Mięciutkie i delikatne ręczniki, cieplutkie i mięsiste szlafroki, gwarantujące komfort snu prześcieradła – oto królestwo frotte. To materiał naturalny, przewiewny, higroskopijny. Idealnie sprawdza się w bezpośrednim kontakcie ze skórą, toteż nie dziwi fakt, że frotte jest powszechnie wykorzystywana w produkcji kompletów łazienkowych i pościelowych.

Tkanina frotte to wytwarzany na specjalnych krosnach materiał o specyficznej pętelkowej fakturze. Frotte charakteryzuje się bardzo dużą chłonnością, odpornością na gniecenie oraz zdolnością izolowania ciepła. Wszystko to sprawia, że frotte znakomicie nadaje się do produkcji ręczników, szlafroków, prześcieradeł oraz bielizny, w szczególności piżam i skarpetek. Ponadto z tego tworzywa produkuje się tak zwane frotki. Frotka to potoczna nazwa sportowych opasek na nadgarstki lub gumek do włosów. Najpopularniejsze jest frotte bawełniane, lecz warto zauważyć, że coraz większą popularność zdobywa frotte z włókna lnianego.

Tkaniny pościelowe

Gdy nadchodzi moment odpoczynku, można z lubością ułożyć głowę na poduszce i okryć się mięciutką kołdrą. Na poczucie komfortu wpływa w tej chwili nie tylko rodzaj materaca, kształt poduszki czy ciężar kołdry, ale także gatunek pościeli, w którą wtula się zmęczone ciało. Przez wielu ekspertów za najlepsze tkaniny pościelowe uznawane są te z naturalnych włókien, w tym przypadku bawełna i jedwab.

Poszewki na poduszki i kołdrę najczęściej wykonane są z satyny, adamaszku, perkalu, jerseyu, kory i flaneli, natomiast wśród prześcieradeł wielką popularnością cieszą się obok tych z gładkiej bawełny – prześcieradła frotte.

Prześcieradło frotte

Komplet bawełnianej pościeli wraz z prześcieradłem frotte to pozycja obowiązkowa w każdej sypialni. Tkanina frotte, tak jak każdy rodzaj bawełny różni się gramaturą, czyli grubością. Można znaleźć prześcieradła frotte od bardzo cienkich, prawie przezroczystych po grube i mięsiste. Występują w wariancie klasycznym oraz jako prześcieradło frotte z gumką.

Niewątpliwą zaletą prześcieradeł frotte jest to, że po wypraniu nie trzeba ich prasować. To właściwość, którą docenią wszyscy ci, którzy lubią lub muszą zmieniać pościel dość często. Ponieważ prześcieradło frotte się nie gniecie, rozpostarte na łóżku zawsze będzie efektownie wyglądać.

Prześcieradła frotte są bardzo trwałe, nie defasonują się, a w czasie nawet długiego użytkowania – nie wycierają. Ponadto można je prać w wysokiej temperaturze, co nie jest bez znaczenia dla utrzymania higieny.

Zdrowotne właściwości prześcieradeł frotte

Poza walorami praktycznymi i estetycznymi, prześcieradła frotte mają również właściwości zdrowotne. Kontakt z chropowatą strukturą materiału działa na skórę w sposób podobny do mikromasażu, co z kolei wpływa na poprawę krążenia. Od dobrego przepływu krwi natomiast zależy jakość regeneracji organizmu w czasie nocnego odpoczynku.