Pudełko na zdjęcia

Pudełko na zdjęcia

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Pudełko na zdjęcia-poradnik Westwing

Zdjęcia są pamiątką, która pozwala utrwalić najbardziej radosne i uroczyste momenty z życia każdej rodziny. Śluby, chrzciny, wspólne wakacje, imprezy z przyjaciółmi, występ dziecka w szkolnym spektaklu – wszystko to można upamiętnić na niepozornej, wydawałoby się, fotografii. Zdjęcia zajmują ważne miejsce w większości domów. Te najważniejsze, oprawione w stylowe ramki, ozdabiają komody i regały w salonie albo ściany w sypialni. Oczywiście nie da się w ten sposób wyeksponować wszystkich posiadanych fotografii. Zamiast mozolnie układać je w albumach, warto kupić pudełko na zdjęcia, które samo w sobie może stać się niebanalnym elementem aranżacyjnym.

Pudełko na zdjęcia – jakie wybrać?

W sklepach znaleźć można pudełka na zdjęcia wykonane z różnego rodzaju materiałów. Ich wybór zależy tylko od indywidualnych preferencji i przeznaczonego na ten cel budżetu.

  • Tektura – pudełko na zdjęcia wykonane z tektury to najczęściej spotykany produkt, ale jednocześnie stosunkowo mało trwały. Tektura bowiem nie jest zbyt odporna np. na zalanie herbatą czy upadek z dużej wysokości. Z drugiej strony, tektura pozwala na nadruk przeróżnych motywów, dlatego z powodzeniem można wybrać pudełko, które będzie pasować do każdego wnętrza.
  • Plastik – plastikowe opakowanie na zdjęcia zazwyczaj występuje w dwóch wersjach: zupełnie przezroczystej lub z kolorowym dnem i przezroczystym przykryciem. Plastik jest trwalszy od tektury, jednak jego przeciwnicy twierdzą, że jest materiałem nieatrakcyjnym oraz mało ozdobnym.
  • Drewno – drewniane pudełko na zdjęcia często okazuje się małym dziełem sztuki: kunsztowne rzeźbienia, dekoracyjne ornamenty, pełne uroku zamknięcie, np. na miniaturową kłódkę – wszystko to sprawia, że tego typu pudełko na zdjęcia samo w sobie jest czarującą ozdobą. Występuje w wielu wersjach kolorystycznych, w zależności od rodzaju drewna, z którego jest zrobione.
  • Skóra – pudełko na zdjęcia wykonane ze skóry to symbol szyku, klasy i elegancji. Można śmiało wyeksponować je na głównym miejscu w salonie czy gabinecie. W wielu przypadkach przypomina wyglądem neseser lub walizkę: ma ozdobną skórzaną rączkę, przegródki oraz metalowy zamek.

Pudełko na zdjęcia jako dekoracja wnętrz

Pudełko na fotografie musi przede wszystkim spełniać swoje funkcje praktyczne, więc podstawą jest wybór produktu o takich wymiarach, by bez większego problemu umieścić w nim pamiątki. Warto jednak pamiętać, że pudełko na zdjęcia może również być piękną dekoracją wnętrza, w zależności od jego wystroju.

  • Styl kolonialny – w łączącym wpływy orientalne i klasyczne stylu kolonialnym sprawdzi się masywne pudełko na zdjęcia wykonane z ciemnego drewna.
  • Styl afrykański – występują w nim motywy zwierzęce, naturalne materiały i kolory ziemi. Dlatego ozdobnym bibelotem okaże się tu pudełko na zdjęcia wykonane ze skóry.
  • Styl skandynawski – charakteryzuje się funkcjonalnością, prostotą i zamiłowaniem do jasnych barw. Będzie do niego pasować proste pudełko na zdjęcia wykonane z jasnego drewna.
  • Styl prowansalski – w tym przypadku można wybrać tekturowe pudełko na zdjęcia z nadrukiem przedstawiającym kwiaty (naczelny motyw stylu prowansalskiego) lub drewniane, romantyczne, pełne zdobień i ornamentów pudełko na zdjęcia przypominające miniaturową skrzynię.
  • Styl vintage – jego najważniejszą zasadą jest eksponowanie dodatków z poprzednich epok. Wytarte, zniszczone (lub na takie stylizowane) drewniane pudełko na zdjęcia będzie trafnym wyborem.

Dodaj coś od siebie!

Pudełko na zdjęcia z powodzeniem można wykonać samemu lub z pomocą dzieci, dla których będzie to świetna zabawa. Wystarczy wziąć jakiekolwiek stare pudełko (nawet po butach) i ozdobić je w wybrany sposób. Decoupage, wycinanki, wyklejanki, ozdobne koraliki, patyczki – wybór technik jest ogromny, a radość i satysfakcja z samodzielnie wykonanej dekoracji – bezcenna.

Warto też pamiętać, że pudełko takie wcale nie musi służyć tylko przechowywaniu zdjęć. Można w nim schować płyty CD i DVD, biżuterię, akcesoria do makijażu, komplet nici i igieł, potrzebne w kuchni drobiazgi. Ozdobne pudełko na zdjęcia z wyselekcjonowanymi fotografiami z rodzinnego albumu to także świetny pomysł na prezent np. dla rodziców z okazji rocznicy ślubu czy obchodzącego 18. urodziny dziecka.

Pudełko na zdjęcia to pozornie błahy dodatek, który przy odrobinie inwencji i wyobraźni może stać się niezwykle szykownym elementem dekoracyjnym. Dlatego warto poświęcić odrobinę czasu i znaleźć pudełko idealnie pasujące do danego wnętrza.