Puszka na herbatę

Puszka na herbatę

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Puszka na herbatę-poradnik Westwing

Japońskie przysłowie głosi, że „człowiek bez herbaty nie jest w stanie zrozumieć prawdy i piękna”. To doskonale pokazuje, jak ważny dla mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni jest ten gorący napój. Również w naszym kraju herbata ma wielu miłośników. Statystyki pokazują, że przeciętny Polak wypija w ciągu roku napar z pół kilograma liści herbaty!

Wiele uwagi poświęca się sposobom podawania gotowego naparu. Łatwo znaleźć informacje dotyczące różnych rodzajów imbryków, kubków i filiżanek. Warto jednak zauważyć, że na smak napoju największy wpływ ma jakość liści herbacianych. Dlatego niezwykle ważny jest sposób ich przechowywania. Jednym z popularnych rozwiązań jest trzymanie zasuszonych liści w eleganckiej puszce na herbatę.

Puszka na herbatę — dlaczego warto ją mieć?

Puszka na herbatę spełnia w domu dwie podstawowe funkcje. Po pierwsze jest ozdobnym pojemnikiem, w którym przechowujemy liście służące do przygotowania naparu. Ochroni je także przed niekorzystnym działaniem wilgoci i promieni słonecznych.

Drugim zadaniem puszek na herbatę jest dekorowanie wnętrza kuchni. Te domowe akcesoria zwykle malowane są na przeróżne kolory i zdobione ciekawymi wzorami. Dzięki temu z łatwością można znaleźć idealne puszki do każdej kuchennej aranżacji. Warto zebrać kilka puszek pasujących do siebie – tak, żeby, oprócz herbaty, mogła być w nich przechowywana kawa lub yerba.

Na co zwrócić uwagę wybierając puszkę na herbatę?

Żeby puszka na herbatę służyła przez długie lata, warto podczas zakupu zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Oto krótka lista tych najważniejszych:

  • Sposób zamykania puszki. Każdy pojemnik, w którym przechowuje się herbatę, musi być szczelnie zamknięty, dzięki czemu liście będą chronione przed niekorzystnymi czynnikami.
  • Materiał, z którego wykonana jest puszka, nie powinien mieć żadnych skaz. Jeśli decydujemy się na puszkę, która ma już swoje lata (na przykład z giełdy staroci), należy sprawdzić, czy w środku nie ma śladów rdzy.
  • Wielkość puszki zależy od ilości wypijanej herbaty. Jeśli mamy dużą rodzinę lub jesteśmy wielkimi miłośnikami tego gorącego napoju, lepiej zdecydować się na większy pojemnik.
  • Wygląd puszki, czyli jej kolor oraz namalowany na niej wzór powinny korespondować z resztą kuchennej aranżacji.

Zasady prawidłowego przechowywania herbaty

Mówi się, że dobrze przechowywane liście herbaty nie tracą swoich właściwości nawet przez 10 lat. Aby w pełni cieszyć się wybornym smakiem i aromatem herbaty, warto przestrzegać kilku zasad:

  • Liście herbaty absorbują wilgoć, co może powodować ich psucie. Zawsze należy je wkładać do czystej, suchej puszki.
  • Herbatę należy chronić przed promieniowaniem słonecznym i zbyt wysoką temperaturą. Te czynniki mogą znacznie obniżyć jakość liści.
  • Liście herbaty mają zdolność pochłaniania zapachów. Ważne jest, żeby nie przechowywać ich w pobliżu aromatycznych przypraw lub kawy.