Ramki na plakaty

Ramki na plakaty

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Ramki na plakaty-poradnik Westwing

Z czym kojarzy się wieszanie plakatów we wnętrzach? Z radosnym okresem nastoletnim, kiedy przechodzi się fascynację ulubionym aktorem, piosenkarzem czy klubem piłkarskim oraz przywieszaniem ich podobizn na ścianach pokoju. Plakaty są jednak również świetną dekoracją „dorosłych” wnętrz – to jeden z bardzo modnych sposobów na ożywienie przestrzeni. Podstawą jest oczywiście wybór odpowiedniej grafiki, ale równie istotny jest zakup pasującej do niej ramki. Oto kilka wskazówek, jak dobierać ramki na plakaty, aby podkreślały wygląd grafiki i stały się niebanalnym elementem aranżacji mieszkania.

Plakaty – nowoczesny sposób na stylową dekorację

Aby nadać przestrzeni zupełnie nowego charakteru, wcale nie trzeba zmieniać koloru ścian czy kupować kompletu nowych mebli. Wykorzystanie plakatów to bardzo modny sposób na ożywienie nudnej aranżacji. Przeważnie jest to także metoda o wiele tańsza niż malowanie czy tapetowanie – ciekawy plakat można kupić już za kilkanaście złotych, choć oczywiście cena za grafikę znanego artysty może być dużo wyższa. To już jednak pole do popisu dla kolekcjonerów, a w większości mieszkań z powodzeniem sprawdzi się zwykły plakat lub reprodukcja jakiegoś słynniejszego dzieła.

Jednak nawet najciekawszy plakat nie spełni odpowiednio swojej funkcji dekoracyjnej, jeśli nie uda się dobrać do niego odpowiedniej ramy. Wieszanie plakatów bezpośrednio na ścianie jest bowiem absolutnie niewskazane – niszczy zarówno ścianę, jak i samą grafikę. Idealnym rozwiązaniem są tu ramki na plakaty, które nie dość, że chronią plakat przed niekorzystnym oddziaływaniem warunków atmosferycznych, to w dodatku same w sobie mogą stanowić ważny element dekoracyjny.

Jakie ramki na plakaty można znaleźć w sklepach?

Wybór odpowiedniej ramki na plakaty nie powinien sprawiać większych kłopotów – w sklepach znaleźć można produkty wykonane z rozmaitych materiałów i o różnej wielkości. Każdemu uda się zatem znaleźć coś dla siebie.

  • Szkło – szklane ramki na plakaty inaczej nazywa się antyramami, a to dlatego, że właściwie nie posiadają ramy. Składają się z płyty pilśniowej lub wiórowej, na którą kładzie się plakat o takich samych rozmiarach, a następnie nakłada identyczną taflę szkła. Całość konstrukcji spina się metalowymi złączkami.
  • Aluminium – aluminiowe ramki na plakaty charakteryzują się przede wszystkim lekkością. Z wytrzymałością bywa gorzej, gdyż aluminium to materiał, który dość łatwo się zarysowuje. Cechą charakterystyczną tego typu ramek jest metaliczny, srebrny kolor.
  • Drewno – najczęściej spotykany typ ramki na plakaty i zdaniem wielu osób – najbardziej stylowy. Wybierać można pomiędzy produktami wykonanymi z rodzimych drzew, ale także drewna orientalnego, np. hebanu. Często drewniane ramki na plakaty są również malowane przeznaczoną do drewna farbą.
  • Plastik – dostępne w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej. Wykonane z plastiku lub innego niełamliwego tworzywa sztucznego ramki na plakaty mają jeszcze jedną ważną cechę: przeważnie są stosunkowo niedrogie.

Ramki na plakaty do różnych rodzajów wnętrz

Rodzaj grafiki, który ma ozdobić dane wnętrze, zależy tylko od indywidualnych preferencji. Plakaty są znakomitym dodatkiem do nowoczesnych i minimalistycznych pomieszczeń. Taka też powinna być zatem rama. Posiadacze nowoczesnego, jasnego salonu mogą skupić się na jednym jaskrawym kolorze dodatków – np. pomarańczowym lub zielonym – i w takiej kolorystyce utrzymać również ramki na plakaty. We wnętrzach loftowych na tle wykonanej z cegieł ściany idealnie będą natomiast pasować antyramy.

Wbrew powszechnemu mniemaniu, grafiki są też znakomitym dodatkiem do mieszkań w stylu vintage czy rustykalnym. Trzeba jednak pamiętać, by były ściśle związane z obowiązującą stylizacją oraz by dobrać odpowiednie ramki. W stylu vintage sprawdzą się drewniane ramki na plakaty z odrapaną i łuszczącą się farbą, a więc sprawiające wrażenie zniszczonych. W pomieszczenia urządzone w stylu rustykalnym wkomponują się natomiast ramki na plakaty w kolorze naturalnego drewna.

Mieszkania o większej powierzchni można też zamienić w mini-galerię sztuki i powiesić na ścianach kilka plakatów, których punktem wspólnym będzie taka sama, oryginalna oprawa. Podobnie jak w przypadku ram i obrazów, ramki na plakaty są ważnym elementem wykończenia dekoracji, które potrafią nadać nawet prostej grafice głębię wyrazu.