Ręczniki frotte

Ręczniki frotte

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Ręczniki frotte-poradnik Westwing

Do czego służy ręcznik, nikomu nie trzeba tłumaczyć. Jednak nie wszystko, co z nim związane, jest tak oczywiste. Niewiele osób zapewne wie, że w dawnych czasach ręczniki służyły też innym funkcjom – dekoracyjnej, ochronnej, symbolicznej, kultowej, a nawet magicznej. Na lnianych ręcznikach haftowano historie, które potem były przekazywane z pokolenia na pokolenie. W wielu kulturach ręczniki do dziś spełniają namiastkę płaszczy kąpielowych, służących okryciu intymnych części ciała na przykład podczas wizyty w łaźni czy saunie.

Ręczniki obchodzą nawet swoje święto, które przypada 25 maja. Ma ono związek z popularnym cyklem powieści fantastycznych pod tytułem „Autostopem przez Galaktykę”, w których ręcznik odgrywał ważną rolę, jako część ekwipunku członków załogi kosmicznego wojażera. Ręczniki mogą mieć różną formy, kolory i właściwości. Przede wszystkim muszą osuszać i ogrzewać ciało po kąpieli. Te oba cele w pełni realizują ręczniki frotte.

Ręczniki frotte w każdym domu

Tkanina frotte jest najpopularniejszym materiałem, z którego powstają ręczniki. Jest wytwarzana na krosnach i przyjmuje formę maleńkich pętelek. Oprócz ręczników, z frotte można uszyć bieliznę i specjalne płaszcze kąpielowe. Ręczniki frotte wykonane ze 100% bawełny są bardzo miękkie i dobrze chłoną wodę – szczególnie te o gramaturze powyżej 500 g/m2. Ogromną zaletą ręczników frotte jest ich przystępna cena oraz dostępność w wielu kolorach i wzorach. Z kolei dobre wykończenie gwarantuje ich trwałość. Ręczniki frotte nie mają tendencji do zagnieceń. Są też dobrym izolatorem – zapewniają idealny komfort cieplny po wyjściu spod porannego prysznica.

Sposób prania gwarancją dobrej jakości

Jeżeli chcemy, aby bawełniane komplety ręczników służyły nam jak najdłużej, powinniśmy przede wszystkim stosować się do instrukcji zawartej na metce. Pierwszego prania powinno się dokonać przed pierwszym użyciem, aby poprawić higroskopijność ręczników frotte. Idealną temperaturą prania bawełny jest 40-60 stopni. Wówczas wszystkie bakterie wyginą, a frotte zachowa swoje właściwości. Ręczniki powinno się prać oddzielnie, nie z pościelą czy ubraniami. Znaczenie ma również wielkość wsadu. Im mniej rzeczy w pralce, tym większa szansa, że ręczniki z bawełny po wypraniu nadal będą puszyste i miękkie. Ręczników frotte o gramaturze powyżej 500 g/m2 lepiej nie odwirowywać. Nie należy zapominać również o sposobach suszenia. Ręczniki frotte najlepiej schną w wentylowanych pomieszczeniach lub na świeżym powietrzu, ale nie na słońcu, bo wówczas tracą swój kolor (na przykład, zielony staje się wówczas zaledwie zielonkawy).

Jak malowane

Ręczniki frotte występują w niemalże wszystkich kolorach tęczy i w wielu rozmiarach, na przykład 140×70 cm i 100×50 cm. Wybierając kolor, warto wziąć pod uwagę wystrój łazienki. Ręcznik zielony, niebieski lub turkusowy idealnie wkomponuje się w beżowe lub brązowe wnętrze, z kolei czerwony, wiśniowy lub fioletowy ręcznik będzie świetnie wyglądał w łazience czarnej, białej lub szarej. Do koloru ręczników można dopasować resztę dodatków – na przykład dywaniki czy drobne akcesoria łazienkowe.