Ręczniki szybkoschnące

Ręczniki szybkoschnące

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Ręczniki szybkoschnące-poradnik Westwing

W branży tekstylnej co jakiś czas pojawiają się praktyczne innowacje, które pozwalają podnieść komfort codziennego życia. Jednym z takich pomysłów jest wynalazek ostatnich lat, czyli ręczniki szybkoschnące, które znalazły szerokie zastosowanie nie tylko w domowej łazience. Idealnie sprawdzają się na basenie, w klubie fitness, na wycieczkach rowerowych i na biwakach. Można nimi osłonić siebie lub rowery podczas silnych upałów.

Decydując się na zakup ręcznika szybkoschnącego, warto sprawdzić wszystkie parametry. To od rodzaju włókien, składu, gramatury i wykończenia w dużej mierze zależy, czy tkanina faktycznie ma właściwości szybkoschnące oraz na jak długi czas one wystarczą. Dobra jakość często bywa adekwatna do ceny, co oznacza, że lepiej kupić droższy ręcznik, by móc cieszyć się nim dłużej. Niektórzy producenci potwierdzają jakość swoich produktów specjalnymi certyfikatami.

Ręczniki szybkoschnące czy frotte?

Wybór zależy od funkcji, które pełni dany ręcznik. W łazience ręcznik z klasycznej tkaniny będzie bardziej funkcjonalny, gdyż lepiej wchłonie wodę i ogrzeje ciało po wyjściu z wanny czy spod prysznica. Co prawda, nie wyschnie tak szybko, ale do czasu kolejnej kąpieli na pewno będzie suchy. Poza tym łazienkowe akcesoria wymagają odpowiedniego stylu, a kolorowy ręcznik ze specjalnymi haftami wydaje się być najlepszym elementem dekoracyjnym. W przypadku ręcznika szybkoschnącego tego efektu raczej nie da się osiągnąć, gdyż ze względu na sposób użytkowania należy do grupy wyrobów, których się nie uszlachetnia i nadmiernie nie ozdabia. Jednak ręczniki szybkoschnące są niezastąpione wszędzie tam, gdzie liczy się szybkość schnięcia i każdy kilogram oraz centymetr kwadratowy bagażu.

Szczególne właściwości ręczników szybkoschnących

Dobry ręcznik powinien łączyć w sobie dwie cechy: dobrze wchłaniać wodę i szybko schnąć. Tkaniny, z których takie ręczniki są wykonane, zawierają higroskopijne włókna. To właśnie one sprawiają, że wilgoć dobrze się wchłania. Ręczniki szybkoschnące są bardzo cienkie, dzięki czemu można je szybko wysuszyć – nawet 6 razy szybciej niż bawełniane. Są w dodatku bardzo lekkie, a po złożeniu zajmują niewiele miejsca. Dla wygody można je przechowywać w specjalnym pokrowcu. Wymiary takich ręczników bywają standardowe: 40×90 cm w przypadku ręcznika do twarzy i 60×120 cm dla ręcznika kąpielowego.

Użytkowanie przez dzieci

Teoretycznie nie ma przeciwskazań, by z ręczników szybkoschnących nie mogły korzystać dzieci. Jednak najlepiej sprawdzić, czy dziecko nie jest uczulone na tkaniny syntetyczne. W przypadku niemowląt zdecydowanie bardziej komfortowe będą miękkie, bawełniane ręczniki.

Zasady prania

Ręczniki szybkoschnące, jak każde inne, można prać – zarówno ręcznie jak i w pralce, najlepiej w temperaturze 30 stopni (chyba, że na metce są inne wskazania). Dobrej jakości ręczniki są zabezpieczone antybakteryjnie, zatem nie trzeba ich dodatkowo dezynfekować. Silne środki piorące (na przykład odplamiacze na bazie chloru) mogą je odbarwić, pozbawić właściwości, a nawet uszkodzić. Lepiej zatem używać zwykłego płynu do prania. Warto wyprać ręcznik przed pierwszym użyciem.