Regał szklany

Regał szklany

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Regał szklany-poradnik Westwing

Szkło jest obecnie jednym z najczęściej wybieranych materiałów przez współczesnych architektów. Również w aranżacji wnętrz znajduje wiele zastosowań. To materiał, który doskonale pasuje do domów i mieszkań w stylu nowoczesnym i awangardowym. Meble wykonane ze szkła są oryginalne, innowacyjne i odznaczają się minimalistycznym designem. Przezroczysty materiał sprawia, że wnętrze zdaje się bardziej uporządkowane i przestronne. Regał szklany będzie idealnym elementem wystroju w domach osób ceniących niebanalne rozwiązania. Jest funkcjonalny, trwały, a przede wszystkim nadaje wnętrzu elegancki charakter. Regały drewniane sprzyjają ukrywaniu drobiazgów w schowkach i zakamarkach, regały szklane podkreślają otwartość przestrzeni i jej transparentny charakter.

Regał szklany – elegancki i solidny

Regał szklany wspaniale urozmaici wystrój wnętrza. Surowiec, z którego jest wykonany, sprawia wrażenie bardziej delikatnego i nietrwałego w porównaniu z drewnem – to jednak tylko pozory. W rzeczywistości meble wykonane z hartowanego szkła są równie solidne i odporne na ukszkodzenia jak te drewniane. Regał szklany często bywa pokrywany specjalną powłoką, dzięki której półki są bardziej odporne na zabrudzenia, a na ich powierzchni nie widać odcisków palców. Na rynku dostępne są regały ze szkła prostego lub giętego – te ostatnie mają bardziej futurystyczny design. Dobrym rozwiązaniem jest również umocowanie szklanych półek na stelażu z drewna lub metalu. Regał szklany będzie pasował do salonu, przedpokoju lub sypialni.

Rodzaje szkła

Materiał, z jakiego wykonany jest regał szklany, może być bardziej lub mniej przezroczysty, błyszczący lub matowy, bezbarwny lub kolorowy. Oto rodzaje szkła, jakich używa się w produkcji mebli:

  • szkło float – najbardziej popularny rodzaj szkła. Ma idealnie gładką powierzchnię pozbawioną zniekształceń. Posiada lekko zielonkawy odcień widoczny na krawędziach tafli.
  • szkło float białe – jest niemal całkowicie bezbarwne. W porównaniu ze zwykłym szkłem charakteryzuje się większą przepuszczalnością światła. Stosuje sie je do wyrobu produktów, których estetyka i przezroczystość mają duże znaczenie. To idealny surowiec na szklane regały
  • szkło barwione w masie – produkowane podobnie jak szkło float z dodatkiem składników umożliwiających barwienie. Intensywność koloru zależy od grubości tafli. We wnętrzach znajduje zastosowanie jako szkło dekoracyjne.
  • szkło satynowane – cechuje je matowa, jednolita powierzchnia. Łatwo się je czyści.

Regał szklany w aranżacji nowoczesnej

W aranżacjach nowoczesnych liczą się minimalizm i oszczędność barw. Szkło, którego nowe możliwości w produkcji mebli odkryto stosunkowo niedawno, przydaje wnętrzu nieco futurystycznego charakteru. Kojarzy się z czystością, ładem, ascezą. Regał szklany będzie pasował do ścian białych i w odcieniach szarości. Ustawione na przezroczystych półkach przedmioty z daleka będą wyglądały, jakby opierały się prawu grawitacji. Regał szklany można zapełnić książkami, choć równie dobrze zaprezentuje się na nich nowoczesny sprzęt audio. Na szklanych półkach doskonale będą wyglądały świece lub srebrne figurki. Do nowoczesnej aranżacji pasuje regał szklany o geometrycznym kształcie z metalowymi, chromowanymi wykończeniami.

Regal szklany w stylu glamour

W stylu glamour liczą się błysk i przepych. Im więcej gładkich, połyskliwych powierzchni, tym lepiej. Szkło sprawdza się tu znakomicie. Szklane tafle powinny odbijać światło tak, by dodać pomieszczeniu blasku. W tym wypadku dobrym rozwiązaniem jest szklany regał z elementami innego materiału – na przykład metalu. Inny pomysł to zawieszenie półek z giętego szkła, dobrym wyborem będzie także szkło barwione. Szklane półki muszą komponować się z kryształowymi żyrandolami i lustrami w zdobionych ramach, tak często spotykanymi we wnętrzach w stylu glamour.

Regał szklany ma wiele zalet, głównym jego atutem jest jednak wyjątkowy wygląd. Szklany regał pozwoli wprowadzić do tradycyjnej aranżacji nutę świeżości.