Rolety

Rolety

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Rolety-poradnik Westwing

Rolety nie tylko chronią przed światłem, ale także przed hałasem oraz nadmiernym nagrzewaniem pomieszczenia czy wścibskimi oczami. Wspaniale wyglądają nie tylko w sypialni, ale także w kuchni czy jadalni. Nowoczesne, romantyczne, klasyczne, a może ekstrawaganckie? Wybór należy tylko do Ciebie!

Już William Shakespeare powiedział: „Sen jest balsamem dla duszy”. Wypoczęte osoby są bardziej szczęśliwe. Dlatego warto zadbać, by światło miejskich latarni nie przeszkadzało zasnąć, a blask pierwszych promieni słońca nie zmuszał do otworzenia zmęczonych jeszcze oczu.

Historia rolet

Rolety to jeden z najstarszych sposobów zasłaniania oraz zaciemniania pomieszczeń. W grobowcach faraonów znaleziono ślady rolet, które podnoszono i opuszczano za pomocą bambusowych drążków, co świadczy o ich używaniu już kilka tysięcy lat temu! W 1669 roku rolety znalazły się na spisie inwentarza zamku w Kopenhadze. Sterowano tam nimi za pomocą specjalnych sznurków. Jednak już w roku 1870 w Stanach Zjednoczonych powstał mechanizm sprężynowy, dzięki któremu rolety samodzielnie przesuwały się w górę i w dół. Pod koniec lat 70. XX wieku mechanizm ten został wyparty przez łańcuszek koralikowy, za pomocą którego do dziś można przesuwać rolety.

Jak wybrać odpowiednie rolety?

Przed zakupem rolet warto się zastanowić nad kilkoma czynnikami.

Funkcja, jaką mają pełnić – czy roleta ma być dekoracją wnętrza, powinna być praktyczna czy może łączyć w sobie obie funkcje?

Pomieszczenie, w którym będą się znajdowały rolety, zdeterminuje decyzję o ich wyborze. Inne powinny wisieć w sypialni, a inne w pokoju dziecka czy łazience.

Wzory i kolory. Warto, by rolety były dobrane do aranżacji i stylizacji całego wnętrza.

Mechanizm zwijający to z pozoru drobny element. Ale jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta, lepiej kupić rolety z mechanizmem sprężynowym – rodzi mniej niebezpieczeństw niż mechanizm sznurkowy. Sznurek można zerwać i zrobić sobie nim krzywdę.

Koraliki najczęściej występują w neutralnych barwach, jednak by dodać charakteru aranżacji lub podkreślić kolor rolet, można wybrać koraliki w kontrastowych barwach. Dobrze, gdy będzie to zwykły sznurek, a nie plastikowy, który dość szybko się urywa.

Rodzaje rolet

Rolety to jeden z najpopularniejszych sposobów na zaciemnianie pomieszczeń. Doskonale łączą one funkcję praktyczną i dekoracyjną, dlatego z łatwością można znaleźć idealne rolety do każdego domu.

Rolety klasyczne montuje się przeważnie na ścianie lub suficie. Ich głównym celem jest zasłonięcie całego okna. Sprawdzą się idealnie w przypadku, gdy do zasłonięcia jest duża powierzchnia lub gdy ma się do czynienia z oknem o nietypowym kształcie.

Rolety mini pozornie podobne są do klasycznych. Podstawową różnicą jest jednak ich funkcja – rolety mini mają za zadanie zasłaniać konkretne szyby, a nie całe okna. Są także montowane bezpośrednio na ramie okna za pomocą specjalnych haczyków. To świetne rozwiązanie w przypadku często otwieranych okien.

Rolety w kasecie PCV i ALU przykleja się bądź przykręca do okna. Prowadnice boczne zapewnią brak bocznych prześwitów światła.

Rolety dachowe. Okna dachowe mają specjalne potrzeby ze względu na ich specyficzne położenie. Na poddaszu nadadzą wspaniały klimat i skutecznie ochronią przed nagrzewaniem się pokoju.

Plisowane rolety to bardzo uniwersalne rozwiązanie – można nimi zasłonić prawie każde okno! Ich plusem jest bezinwazyjne zamontowanie między listwami lub w taki sposób, by zakrywały
szybę również z nimi.

Bambusowe rolety sprawdzą się we wnętrzach o orientalnym klimacie. Nie zasłaniają szyby całkowicie, dlatego dodają pomieszczeniu uroku. To piękna dekoracja okien również we wnętrzach, w których wykorzystano już żaluzje drewniane.

Rolety rzymskie często są wykorzystywane jako element dekoracyjny okien. Do wyboru jest wiele tkanin i wzorów. To idealne połączenie zasłon i rolet.

Rolety austriackie są bardzo stylowe i wyróżnia je skomplikowane marszczenie pionowe i poziome. Jakość i właściwości materiału będą miały wpływ na sposób marszczenia się rolety. To doskonały element dekoracji do salonu czy sypialni.

Odrobinę różnorodności mogą wprowadzić na przykład drewniane żaluzje lub piękny, ozdobny karnisz. Roleta to proste i efektowne rozwiązanie do każdego pomieszczenia, jednak kiedy nie chce się całkowicie zasłaniać okien, można wybrać tradycyjne zasłony. Żaluzje lepiej sprawdzą się w dużych pomieszczeniach, podczas gdy roleta można użyć zarówno a małych, jak i dużych pokojach.

Montowanie

W zależności od umiejscowienia okna rolety można przymocować do sufitu, ściany, między dwiema ścianami lub na oknie. W przypadku okien PCV poleca się użycie specjalnych wsporników, do których mocuje się uchwyt rolet. W ten sposób można zapobiec robieniu dziur w oknach. Wsporniki dystansowe sprawdzą się idealnie w przypadku odstającej klamki w oknie czy parapetu.

Warto pamiętać, by roleta była na tyle szeroka, aby zakryć także futrynę. W tym celu powinno się zostawić około 3 centymetrów zapasu.

Dekoracja

Dekoracje okienne to równie ważne zadanie, jakie realizują rolety. Ozdobnym akcentem może być roleta zamszowa czy żakardowa. Naturalne aranżacje uzupełnią modele bambusowe, a rolety austriackie, weneckie czy londyńskie będą dodawać przepychu i fantazji w sypialni czy salonie. Te wykonane z woalu stworzą wrażenie lekkości, wykorzystując grę światła i cienia. Można je także dopasować do obicia foteli, sofy czy poduszek.