Rzeźby z drewna

Rzeźby z drewna

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Rzeźby z drewna-poradnik Westwing

Słownik języka polskiego podaje, że rzeźba to dzieło sztuki wykonane w kamieniu, brązie, drewnie lub gipsie. Kiedyś rzeźby były najpopularniejszymi dekoracjami w szlacheckich rezydencjach i pałacach. Do dziś kojarzą się z nieco luksusową aranżacją. Współcześnie rzeźby ustąpiły miejsca funkcjonalnym ozdobom. Jednak wszędzie, gdzie się pojawią, wprowadzają do wnętrza artystyczny klimat. Wśród wielu rodzajów tych dekoracyjnych perełek warto wyróżnić rzeźby z drewna, które oprócz pięknego wyglądu mają sielski i naturalny charakter. Podpowiadamy, gdzie sprawdzą się najlepiej.

Rzeźby z drewna i ich rodzaje

Rzeźby z drewna, mogą reprezentować różne style

  • Ludowe rzeźby z drewna często widywane są na jarmarkach i targach staroci. Doskonale ozdobią pomieszczenia urządzone w stylu folkowym, rustykalnym, a nawet boho.
  • Klasyczne drewniane rzeźby odwzorowują postaci ludzkie, rośliny i zwierzęta. Jak sama nazwa wskazuje, takie rzeźby pasują do wnętrz w stylu klasycznym, ale także do tych angielskich i skandynawskich.
  • Nowoczesne rzeźby z drewna to zwykle abstrakcyjne kształty. Dobrze będą wyglądały w lofcie oraz w modernistycznym i eklektycznym salonie.
  • Egzotyczne rzeźby to te, które przywozi się z wyjazdów na inne kontynenty. Mogą to być afrykańskie maski lub azjatyckie figurki buddy. Takie rzeźby warto umieścić w pomieszczeniach w stylu kolonialnym lub orientalnym.
  • Zabawne rzeźby z drewna można kupić w wielu sklepach z upominkami. Do doskonały pomysł na prezent dla bliskiej osoby.

W salonie czy w jadalni?

Rzeźby z drewna to dodatek uniwersalny — można je postawić we wszystkich pomieszczeniach, aranżowanych we wszystkich stylach wnętrzarskich. Zwykły salon zmienią w luksusowe wnętrze, a sypialnię w królewską komnatę. Warto je także ustawić w przedpokoju, który wita gości i jest zapowiedzią tego jak zostało zaaranżowane całe mieszkanie.

Specjalnym rodzajem rzeźb z drewna są płaskorzeźby, które można wieszać na ścianach. Najczęściej przedstawiają motywy religijne, jednak można także spotkać egzemplarze, które są prawdziwymi małymi dziełami sztuki. Można je powiesić w każdym pomieszczeniu — nawet w kuchni!

Rzeźby z drewna w ogrodzie

Rzeźby z drewna można także postawić w ogrodzie lub na tarasie. Doskonale będą komponowały się z innymi drewnianymi elementami, na przykład z ławką lub delikatnym płotem. Dzięki rzeźbom ogród zmieni się w elegancki skwer. Wybierając dzieła sztuki na zewnątrz, warto sprawdzić, czy są odpowiednio zakonserwowane. Dzięki temu będą cieszyły oko przez długie lata.

Rzeźby z drewna coraz częściej pojawiają się także w przestrzeni publicznej. Widuje się je w parkach, a nawet w centrach miast. Dzięki temu, surowa, betonowa okolica nabiera sielskiego klimatu. To bardzo cenne!