Rzeźby ze szkła

Rzeźby ze szkła

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Rzeźby ze szkła-poradnik Westwing

U Żeromskiego „szklane domy” były synonimem nierealnych marzeń, dziś stały się rzeczywistością. Szkło we współczesnym budownictwie symbolizuje przekraczanie granic oraz okiełznanie przez człowieka materii kruchej i kapryśnej. Współcześni architekci i designerzy starają się wykorzystywać szkło w jak największym zakresie. Elementy szklane zastępują te, które kiedyś wykonywało się z drewna lub metalu, subtelne rzeźby ze szkła zajmują miejsce rzeźb z twardych materiałów jak granit czy marmur.  

Trudno przecenić dekoracyjne walory szkła. Można z niego wyczarować prawdziwie czarodziejskie formy i kształty. Rzeźby ze szkła są delikatne i kruche - w tym tkwi cały ich urok. Trzeba obchodzić się z nimi ostrożnie, lada nieuważny ruch może sprawić, że zachwycające dzieło sztuki rozbije się na kawałki. W żadnym innym tworzywie nie da się uzyskać tak niezwykłych efektów. W wysokich temperaturach szkło jest plastyczne, rozciągliwe, pozwala się nadmuchiwać jak bańka mydlana. Rzeźby ze szkła mogą nadać niejednemu wnętrzu bajkowy klimat i element magii.

Rzeźby ze szkła jak w krainie lodu

Niektórzy wierzą, że rzeźby ze szkła w postaci figurek przynoszą szczęście. Z całą pewnością cieszą oko. Szklane figurki zwykle w całości są wykonywane ręcznie i stanowią dzieła sztuki w miniaturze. Są artyści, którzy specjalizują się wyłącznie w figurkach zwierząt, niektórzy odtwarzają ich proporcje w skali jeden do jednego. Inna, modna w ostatnich latach, forma rzeźby to tak zwane grawery 3D. Jest to metoda laserowania wewnątrz szklanej bryły. Dzięki niej w szkle można odtworzyć nawet najbardziej skomplikowane obrazy w trójwymiarze. Ozdoba powstała tą techniką idealnie wkomponuje się w nowoczesne wnętrze. Rzeźby ze szkła przezroczystego przypominają niekiedy formy wykute w bryle lodowej. Niezwykle efektownie wyglądać będą szklane rzeźby drzew, na których zastygły sople albo abstrakcyjne figury przypominające wzory, jakie podczas mrozu powstają na szybie.

Magia abstrakcji

Osobną grupę stanowią rzeźby ze szkła kolorowego. Warto wyróżnić w niej barwne i fantazyjne formy abstrakcyjne. Tu możliwość realizacji i połączeń kolorystycznych jest nieskończona. Szklane rzeźby mogą przyjmować bajeczne formy zbliżone do kwiatów, muszli, egzotycznych roślin i wodorostów. Mogą wyglądać jak koralowce, meduzy, kolczaste twory. Artyści potrafią wydobyć ze swoich prac głębokie, mieniące się kolory. Abstrakcyjne rzeźby ze szkła warto eksponować w widocznych miejscach, ale też takich, w których ryzyko uszkodzenia dzieła sztuki jest niewielkie. Nie wszystkie rzeźby ze szkła są stojące, te najoryginalniejsze mogą wisieć na ścianie lub… pod sufitem. Każda z nich doda wnętrzu awangardowego charakteru.

Rzeźby ze szkła – piękno i funkcjonalność

Rolę szklanych dzieł sztuki mogą również spełnić przedmioty codziennego użytku o wyjątkowym designie. Wazony w nietypowych kształtach, oryginalne talerze dekoracyjne, zdobione karafki i inne naczynia wyglądają czasem jak fantastyczne rzeźby ze szkła. Ogromną rolę w tym przypadku odgrywają detale – zestawienia barw, faktur, zaskakujących form, staranne wykończenie. Walor artystyczny może mieć nietypowy przycisk do papieru albo świecznik ze szkła. Funcję dekoracyjną mogą spełnić artystyczne lampy o fantazyjnych kloszach przypominających kielichy kwiatów, zwisające sople albo krople wody. Piękne przedmioty użytkowe ze szkła można wyeksponować wszędzie – znajdzie się na nie miejsce w salonie, sypialni, przedpokoju, a nawet kuchni.

Rzeźby ze szkła mogą być tak różnorodne, że każdy jest w stanie znaleźć wśród nich coś dla siebie. Tylko uwaga – ostrożnie!