Salon nowoczesny

Salon nowoczesny

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Salon nowoczesny-poradnik Westwing

Styl nowoczesny to nie to samo co styl współczesny. Jednak te dwa pojęcia często się mieszają. Styl nowoczesny w aranżacji wnętrz rozwinął się na początku XX wieku pod wpływem europejskiego modernizmu. Natomiast współczesny to wszystkie aktualne trendy wnętrzarskie.

Styl nowoczesny można scharakteryzować stwierdzeniem: „mniej znaczy więcej”. Ta zasada tyczy się wszystkich elementów wystroju wnętrza. Od planu przestrzeni, poprzez meble, aż po dekoracje. Salon nowoczesny zachwyci swoją prostą, bezkompromisową formą i wszechobecną przestrzenią. Radzimy, jak zaaranżować jego wnętrze.

Urządzamy salon nowoczesny

Salon nowoczesny to ostoja wyważonego ładu i subtelnej elegancji. Wszystkie elementy zachwycają prostotą i funkcjonalnością. Na wystój składają się meble o geometrycznych kształtach i niewielka ilość dekoracji. Ważnym aspektem w aranżacji salonu jest oświetlenie. To ono podkreśla najważniejsze elementy aranżacji lub sprawia, że niektóre z nich nabierają przytulności. Kolorystyka wnętrza jest wyważona. Królują tu czerń i biel, łączone z szarościami, beżami i brązem. Rzadkością są wzory, które ustępują miejsca jednolitym powierzchniom ścian, mebli i dodatków. Nowoczesne aranżacje kochają przestrzeń, dlatego dobrym rozwiązaniem jest połączenie salonu z jadalnią. Meble rozplanowane na tak dużej powierzchni sprawią, że wnętrze będzie przestronne i będzie panowało w nim poczucie wszechobecnego ładu.

Meblujemy salon nowoczesny

Najważniejszym meblem, który zdobi nowoczesny salon jest sofa. Najlepiej sprawdzi się duży model o prostym, geometrycznym kształcie, z tapicerką w stonowanym kolorze. Styl nowoczesny cechuje funkcjonalność, więc postawione w nim kanapy zwykle mają dodatkowe możliwości. Wśród nich najpopularniejsze są rozkładane oparcie lub funkcja spania. Inne meble, które znajdą się w nowoczesnym salonie również powinny mieć maksymalnie prostą formę. Dotyczy to zarówno szaf, półek, stołów, jak i krzeseł. Wszystkie te elementy powinny się składać na stonowany, nieco minimalistyczny wystrój.

salon nowoczesny kanapa

Dekorujemy salon nowoczesny

Nowoczesne aranżacje na ogół nie są bogato dekorowane. Wszystkie dodatki powinny współgrać ze sobą i z resztą wystroju salonu. Tutaj zasada „mniej znaczy więcej” powinna być szczególnie przestrzegana. Wystarczającą ozdobą salonu są zdjęcia w ramkach lub proste wazony. Można pozwolić sobie na delikatne tekstylia — na przykład monochromatyczne poduszki lub zasłony. Nie mogą jednak zakłócić panującego w nowoczesnych wnętrzach poczucia porządku i przestrzenności. Czasem jeden dobrze dobrany element może stanowić dekorację lepszą niż kilka nietrafionych bibelotów.

Jak urządzić salon nowoczesny? Praktyczne porady

Urządzając salon nowoczesny trzeba brać pod uwagę wiele aspektów: dostępną przestrzeń, upodobania domowników, a także aranżację pozostałych pomieszczeń. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów na to, aby salon nowoczesny zawsze prezentował się idealnie.

  • Choć w nowoczesnych wnętrzach króluje biel i lekkie odcienie beżu, to można bez obaw przełamać je kilkoma dodatkami w kolorze soczystej zieleni, żywej pomarańczy lub ognistej czerwieni. Doda to salonowi nieco charakteru.

czerwony salon nowoczesny

  • Jeśli ograniczona przestrzeń nie pozwala na umieszczenie w salonie stolika kawowego, warto ustawić koło parapetu stalowe hokery ze skórzanym obiciem. Dzięki temu powstanie funkcjonalny kącik do wypicia popołudniowej kawy.
  • W salonie nowoczesnym znakomicie odnajdą się wszelkie dodatki z elementami metalowymi, chromowanymi, żelaznymi czy szklanymi – z jednej strony surowe i proste, z drugiej – eleganckie i ładnie się prezentujące.
  • Dobrym rozwiązaniem dla miłośników wnętrz loftowych, które również zaliczają się do tych nowoczesnych, jest pozostawienie jednej ściany w salonie w stanie surowym, czyli z widocznymi cegłami.
  • Ponieważ we pomieszczeniach nowoczesnych najważniejsza jest przestrzeń, z reguły rezygnuje się z dywanów lub wykładzin. Jeżeli jednak zupełnie odsłonięte podłogi są zbyt odważną opcją, można nakryć je prostymi dywanami w stonowanych odcieniach, pozbawionymi wzorów czy frędzli.

salon nowoczesny dywan

Porada stylistki Westwing

Salon nowoczesny jest ostoją prostego designu, funkcjonalności i porządku. Idealną propozycją jest wprowadzenie do niego szaf chowanych w ściennych wnękach. Dzięki takiemu rozwiązaniu, łatwiej będzie stworzyć poczucie uporządkowanego ładu, gdyż duże elementy nie będą zaburzać starannie stworzonego układu przestrzeni.