Salon rustykalny

Salon rustykalny

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Salon rustykalny-poradnik Westwing

Salon to nie tylko miejsce do odpoczynku. To także wizytówka domu i pomieszczenie, do którego zaprasza się gości. Dlatego niezwykle ważne jest, żeby jego aranżacja była spójna, funkcjonalna i odzwierciedlała gust domowników. Dużą popularnością cieszy się ostatnio salon rustykalny, który zachwyca sielskim charakterem i akcentami inspirowanymi naturą. Bez wątpienia można powiedzieć, że takie pomieszczenie to kwintesencja wyważonego designu i oaza relaksu.

Jak powinien wyglądać salon rustykalny? Jakie meble do niego wstawić? Podpowiadamy!

Salon w stylu rustykalnym

Styl rustykalny to inspiracja sielskim życiem i przyrodą. Widać to we wszystkich elementach aranżacji.

  • Materiały, które wykorzystywane są do tworzenia mebli, dekoracji i dodatków w stylu rustykalnym zawsze są naturalne. Oznacza to, że we wnętrzach przeważa drewno. Może to być zarówno jasna i delikatna sosna, ciemny i niezwykle wytrzymały dąb, jak i charakteryzująca się piękną, lekko pomarańczową barwą olcha. Inne materiały chętnie wykorzystywane w aranżacjach rustykalnych to kamień, wiklina oraz tkaniny, takie jak len, bawełna czy flanela.

styl rustykalny salon

  • Kolory to barwy drewna i roślin. Salon w stylu rustykalnym charakteryzuje się obecnością kolorów ziemi: brązów w różnych odcieniach, beżu i czerni, ale także stonowanych zieleni i błękitów. Mocne, soczyste barwy są zarezerwowane raczej dla bardziej nowoczesnych stylów aranżacyjnych.
  • Design jest prosty i funkcjonalny. Meble i dodatki znajdujące się w salonie rustykalnym jednocześnie zachwycają przytulnością oraz swojskością. Często nawiązują one designem do stylu klasycznego, ale można odnaleźć również odniesienia do stylu prowansalskiego czy angielskiego.

styl rustykalny salon

Salon rustykalny — meble

Meble rustykalne wykonuje się z drewna i pokrywa się je bezbarwnym lakierem lub olejem. Dzięki temu widoczna jest struktura tego naturalnego materiału. Często zachowuje się także kształt drzewa, robiąc elementy mebli z bali. W ten sposób powstają proste ławy, krzesła, a nawet stoły.

styl rustykalny salon

W salonie rustykalnym zawsze jest miejsce dla wygodnej sofy, która tapicerowana jest naturalną tkaniną w jasnym kolorze. Zwykle jej drewniana konstrukcja jest widoczna i stanowi element dekoracyjny mebla. Obok sofy ustawia się wygodne fotele, niewielki stolik kawowy, a w dalszym sąsiedztwie komody i szufladniki z metalowymi uchwytami lub okuciami. Wszystkie te meble mają prostą, lecz solidną budowę.

Salon rustykalny — dodatki i dekoracje

Dodatki i dekoracje to niezbędne uzupełnienie każdej aranżacji. We wnętrzach rustykalnych także są mile widziane, jednak przy ich doborze należy zachować umiar. W salonie warto dodać kilka elementów, które przełamią surowość kamienia i proste drewniane konstrukcje, nadając pomieszczeniu nieco przytulności. Mogą to być miękkie poduszki na sofę lub puszyste pledy służące jako narzuty na fotel.

styl rustykalny salon

Warto także zatroszczyć się o funkcjonalne dodatki. Mogą to być wiklinowe kosze, służące do przechowywania drobiazgów lub wazony na świeże kwiaty. Zwieńczeniem aranżacji salonu mogą być proste metalowe lampy sufitowe i stołowe.

Salon w stylu rustykalnym – DIY!

Styl rustykalny to połączenie naturalności, wygody oraz funkcjonalności. We wnętrzach tego typu można często znaleźć przedmioty z minionych epok albo na takie stylizowane. Wiele mebli lub rustykalnych dodatków uda się znaleźć w wiejskim domu babci albo na targach staroci. Salon w stylu rustykalnym można jednak wzbogacić także o dodatki stworzone własnoręcznie.

styl rustykalny salon

Miłośnicy ręcznych robótek mogą pokusić się o stworzenie szydełkowanego obrusa, kompletu serwetek na stół albo wyhaftowanie swojskiego wzoru na poszewce na poduszkę. Ciekawym sposobem na dodatkowe oświetlenie jest wykonanie lampionów ze słoików albo szklanych butelek. W okresie Bożego Narodzenia salon w stylu rustykalnym doskonale ozdobią stroiki z szyszek i gałęzi świerku, zaś jesienią – bukiety suszonych liści lub włożone do wazonu gałązki jarzębiny. Możliwości jest mnóstwo!

Salon rustykalny to miejsce stworzone do odpoczynku! Miło jest usiąść we wnętrzu, które swój urokliwy charakter zawdzięcza naturze.

Nadchodzące promocje