Salon w stylu angielskim

Salon w stylu angielskim

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Salon w stylu angielskim-poradnik Westwing

Styl angielski kształtował się przez dziesiątki lat. Przez ten czas zmieniały się pewne wytyczne dotyczące kolorów, materiałów i zdobień wnętrz. Jednak dusza tego stylu jest niezmienna. Dom urządzony w stylu angielskim jest ciepły, przytulny i bogato zdobiony kwiatowymi motywami. Wygląda, jakby całe pokolenia urządzały go wprowadzając coraz to nowe elementy i nie pozbywając się starych. Urządzając salon w stylu angielskim dobrze jest o tym pamiętać.

Są elementy, bez których o współczesnym salonie nie będzie można powiedzieć, że został zaaranżowany w angielskim stylu. Wśród nich najważniejsza jest duża, miękka sofa, która stanowi najważniejszy punkt pokoju. Obok sofy zwykle stoją fotele z podnóżkami i stół kawowy. Bardzo ważną funkcję pełnią tu poduszki, bibeloty i wszelkie dekoracje. Zwykle salon w stylu angielskim posiada również bogato zdobiony kominek.

Urządzamy salon w stylu angielskim?

Aranżując salon w stylu angielskim należy pamiętać, o kilku prostych zasadach. Warto postawić na odważne rozwiązania pełne dekoracji i drobiazgów. Motywem przewodnim tego stylu są wariacje na temat wzorów. Najpopularniejszym jest oczywiście motyw kwiatowy, który pojawia się praktycznie zawsze. Łączy się go z pasami i kratą. Wspólnym mianownikiem brytyjskich wnętrz nie są zatem wzory, a ich kolory.

Kolory stylu angielskiego

Angielskie wnętrza kochają ciepłe, pastelowe kolory. Zwykle dominuje w nich biel i róż we wszystkich odcieniach. Do nich pasują delikatne szarości i błękity. Oczywiście nie oznacza to, że nie mogą pojawić się tutaj mocne, barwne akcenty – salon w stylu angielskim pokocha również zielony i czerwony.

Meblujemy salon w stylu angielskim

Najważniejszym i najbardziej eksponowanym meblem w brytyjskim salonie jest sofa. Zwykle jest duża, miękka i wyposażona w podłokietniki. Jej obiciem najczęściej jest materiał z florystycznym motywem. Dzięki niej wnętrze staje się przytulne i zaprasza do spędzania w nim czasu. Klasyką tego gatunku jest także sofa chesterfield, która w brytyjskich domach gości od XIX wieku. To mebel pokryty ciemną, naturalną skórą z charakterystycznym pikowaniem.
Przy sofie powinny znaleźć się ozdobne fotele, przy których często goszczą eleganckie podnóżki. Do obicia tych mebli również używa się wspomnianej już skóry, bądź materiałów z kwiatowym motywem. Foteli i sofy nie trzeba dobierać kompletami. Oznacza to, że mogą różnić się od siebie kolorem i kształtem.

Niezbędną dekoracją wszystkich mebli do siedzenia są poduszki. Salon w stylu angielskim zwykle jest nimi nasycony i są jego oczywistą dekoracją. Poduszki występują tu w różnych rozmiarach, kolorach i wzorach. Zdają się być prawdziwą miłością Brytyjczyków.

W centralnej części salonu, obok mebli wypoczynkowych ustawia się stolik kawowy. Zwykle jego blat ma słuszne rozmiary, dostosowane do rozmiaru sofy. Jego wysokość natomiast nie jest duża. Często posiada on duże szuflady do przechowywania drobiazgów. Wszystkie meble w angielskim salonie powinny być wykonane z naturalnych materiałów. W przypadku stołu, najczęściej jest to drewno dębowe. Zdarza się, że meble są malowane na biało.

Salon w stylu angielskim chętnie mieści wszelkiego rodzaju komody, regały i witryny. Zwykle są to klasyczne meble, które stanowią tło dla dekoracji.

Dekorujemy salon w stylu angielskim

Wszelkiego rodzaju dekoracyjne bibeloty są kwintesencją tego stylu. Ich liczba i różnorodność powinny sprawiać, że salon wygląda jakby był urządzany latami przez wiele pokoleń. Oprócz wspomnianych już poduszek dobrze jest zaprosić do wnętrza barwne zasłony, obrusy i inne tekstylia. Ważne są również ramki ze zdjęciami, wazony ze świeżymi kwiatami i ozdobna zastawa stołowa. Salon w stylu angielskim często zdobi się również kolorowymi tapetami w kwiaty.

W tak pięknie zaaranżowanym wnętrzu pozostaje jedynie wygodnie usiąść i napić się pysznej herbaty.