Salon w stylu eklektycznym

Salon w stylu eklektycznym

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Salon w stylu eklektycznym-poradnik Westwing

Styl eklektyczny to jeden z najpopularniejszych sposobów urządzania wnętrz, mający swój początek już w XIX wieku. Aranżacje tego typu charakteryzują się bowiem pełną dowolnością jeśli chodzi o dobór mebli i dodatków, nawiązujących swoją formą do rozmaitych kultur, trendów i epok. Szczególnie efektownie prezentuje się salon urządzony w stylu eklektycznym. Przy odrobinie wnętrzarskiej fantazji, zachwyca bogactwem barw, obecnością wygodnych mebli i nadających mu przytulność tekstyliów. Oto kilka praktycznych porad, jak sprawić, by salon w stylu eklektycznym stał się ulubionym pomieszczeniem domowników oraz gości.

Pierwsza zasada to… brak zasad

Początki stylu eklektycznego sięgają XIX wieku. Wówczas pod wpływem trendów płynących z dworu francuskich królów zaczęto ożywiać dotychczas proste i funkcjonalne meble zaokrąglonymi formami i nieco bogatszą ornamentyką. Przyczyniło się do tego również bogacenie się społeczeństwa, a zwłaszcza jej warstwy mieszczańskiej, która coraz chętniej sięgała po przedmioty użytkowe i jednocześnie bardziej niż dotychczas dekoracyjne.

Przytulny salon w stylu eklektycznym

Styl eklektyczny rozwijał się równocześnie w wielu państwach europejskich. Był popularny w Niemczech, a także w zagarniętych przez Prusy ziemiach polskich, we Włoszech, Niderlandach oraz w Anglii, gdzie przyjął nazwę stylu wiktoriańskiego. Moda na czerpanie inspiracji z trendów poprzednich epok i łączenie ich ze sobą przetrwała do dzisiaj. Szczególnie interesującą propozycją jest natomiast salon w stylu eklektycznym.

Salon w stylu eklektycznym – jak urządzić?

Decydując się na salon w stylu eklektycznym należy poświęcić nieco czasu na przemyślenie całej koncepcji aranżacyjnej, aby wnętrze cechowało się spójnością i smakiem. Istnieje jednak kilka zasad, których warto przestrzegać.

  • Drewniane meble – salon w stylu eklektycznym to bardzo charakterystyczne drewniane meble: sekretarzyki, komody, masywne biurka, przeszklone półki. Powinny być wykonane z eleganckiego, ciemnego dębu, naturalnej sosny lub olchy o ciepłej pomarańczowej barwie.
  • Tapicerowane sofy i kanapy – salon w stylu eklektycznym nie może obyć się bez miękkich, wygodnych tapicerowanych sof, kanap i puf. Ich design nawiązuje najczęściej do barokowych mebli ludwikowskich lub popularnych w Anglii mebli wiktoriańskich.
  • Tekstylia – grube obrusy, szydełkowane serwetki, wzorzyste dywany, narzuty, pledy, ciężkie zasłony i kotary – wszystkie te elementy znakomicie udekorują salon w stylu eklektycznym i sprawią, że zyska on nieco staroświeckiego uroku i tajemniczości.
  • Ornamentyka – salon w stylu eklektycznym powinien charakteryzować się bogatą ornamentyką. Warto do niego wybierać wzorzyste tekstylia, zdobione tapety, złocone meble oraz sporo drobnych bibelotów z porcelany, które ustawia się na półkach i komodach.

Stylizacyjne porady

Salon w stylu eklektycznym może być utrzymany w rozmaitej tonacji kolorystycznej. Dopuszczalne są zarówno lekkie, pastelowe odcienie błękitu, różu oraz zieleni, stonowane barwy ziemi, jak i bardziej wyraziste kolory: ognista czerwień, głęboki fiolet, elementy turkusowe, żółte, pomarańczowe lub nawet odcienie fuksji. Ich dobór zależy od tego, jaki styl ma zdominować aranżację: w przypadku wnętrz wiktoriańskich idealne będą pastele, ludwikowskich – czerwień i fiolet, zaś kolonialnych – brązy i szarości.

Kolorowy salon w stylu eklektycznym

Warto także pamiętać, że salon w stylu eklektycznym będzie świetnie wyglądał wyposażony w meble zakupione na targach staroci, znalezione na strychu w wiejskim domku babci lub samodzielnie odrestaurowane. Wystarczy do tego trochę wolnego czasu i odrobina cierpliwości. Efekty mogą natomiast być zachwycające!

Salon w stylu eklektycznym to ekscytujące połączenie tego, co najlepsze w minionych wiekach: inspirujących trendów, modnych motywów, obowiązującej kultury. Dzięki naszym wskazówkom bez żadnych kłopotów urządzisz wymarzony salon w stylu eklektycznym w swoim mieszkaniu!

 

Zdjęcia: Westwing / Living4media