Salon w stylu prowansalskim

Salon w stylu prowansalskim

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Salon w stylu prowansalskim-poradnik Westwing

Salon w stylu prowansalskim w efektowny sposób łączy dyskretną elegancję z romantyczną, rustykalną nutą. Pogodna kolorystyka i klasyczne, naturalne dodatki nadają mu niezwykły charakter i stanowią idealną oprawę dla relaksu w rodzinnym gronie. Dzięki odpowiednim meblom i dekoracjom prowansalski klimat może zagościć w każdym domu!

Planowanie aranżacji można zacząć od przeglądania zdjęć i pocztówek z regionu. Wnętrza urokliwych prowansalskich domów to doskonałe źródło inspiracji. Przy odrobinie pomysłowości na pewno uda nam się urządzić przytulny salon przywodzący na myśl słoneczne, pachnące lawendą wakacje!

Idealny salon w stylu prowansalskim

Salon w stylu prowansalskim to wnętrze jasne i pełne ciepła. W kolorystyce dominują odcienie bieli i beżu przełamane pastelowymi akcentami. Na ścianach pojawiają się niekiedy drewniane panele lub charakterystyczne przetarcia. Ważny element wystroju stanowią podłogi — najlepiej o szerokich, surowych deskach. Aby były jak najbardziej widoczne, przeważnie przykrywa się je jedynie niewielkim dywanem, ograniczonym do strefy wypoczynkowej. W starych domach istotne jest maksymalne wyeksponowanie zabytkowych elementów architektonicznych, takich jak: belki sufitowe, kominek, drzwi lub ceglane fragmenty ściany. Dzięki odpowiedniemu ich zaaranżowaniu wnętrze zyskuje romantyczny i przytulny charakter.

Salon w stylu prowansalskim — meble

Urządzając salon w stylu prowansalskim, warto postawić na meble „z duszą”. W takich wnętrzach dominują klasyczne sprzęty o nieco starszym rodowodzie — antyczne kredensy, konsole, zegary i przeszklone biblioteczki. Często maluje się je na biały lub jasnoszary kolor i lekko postarza.

Ważny punkt aranżacji stanowi strefa wypoczynkowa, na którą składa się najczęściej stolik kawowy, wygodne fotele i przykryte ozdobnymi poduszkami sofy. W większym salonie można również pomyśleć o dużym stole jadalnym, najlepiej z drewnianym blatem, i zestawić go z lekkimi, delikatnie zdobionymi krzesłami.

Salon w stylu prowansalskim — ozdoby i dodatki

Styl prowansalski wyróżniają dodatki z naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień, płótno i wiklina. Podobnie jak w innych pomieszczeniach, w salonie stoją ceramiczne doniczki, porcelanowe bibeloty i wiklinowe koszyki. W oknach wiszą zwykle lekkie, muślinowe zasłony, a na sofach i kanapach królują haftowane poduszki i ażurowe kapy. Często pojawia się motyw lawendy i kwiatów. Prowansalskie wnętrze to także okazja do wyeksponowania upolowanych na targach staroci antyków. Idealnym uzupełnieniem wystroju mogą być żeliwne żyrandole, abażurowe lampy o rzeźbionych korpusach oraz kute świeczniki.

Warto ulec czarowi Prowansji i wnieść jej cząstkę do swojego domu! Salon w stylu prowansalskim przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom klasycznych i pełnych ciepła aranżacji, zachęcając do wspólnych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół.