Salon w stylu retro

Salon w stylu retro

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Salon w stylu retro-poradnik Westwing

Styl retro to wesołe odwołanie do amerykańskich czasów rock’n’rolla, podboju kosmosu i wielkich krążowników szos. Dom lub mieszkanie urządzone w tym stylu pokocha wszystko, co może kojarzyć się z latami pięćdziesiątymi, sześćdziesiątymi i siedemdziesiątymi w USA. Są to opływowe kształty mebli i sprzętów, żywe kolory i odważne wzornictwo.

Aranżując salon w stylu retro, warto również pamiętać, że powinien być ostoją wygody i pozytywnej energii. Jego wnętrze może zatem obfitować w barwne dodatki, proste szafki i inne sprzęty stylizowane na modele „z tamtych lat”.

Urządzamy salon w stylu retro

Salon retro to połączenie wzornictwa i designu z połowy XX wieku z nowoczesną funkcjonalnością. Podobnie jak inne wnętrza w tym stylu, cechują go odważne, opływowe kształty mebli i geometryczne wzory dodatków. Swoim wyglądem daje poczucie komfortu, w radosnej i niezwykle barwnej otoczce. Retro tak kocha rozmaite kolory, że można je dowolnie miksować ze sobą, a jedynym wyznacznikiem przy ich doborze powinny być upodobania właścicieli domu.

Meblujemy salon w stylu retro

Najważniejszym meblem, który ozdobi salon w stylu retro jest duża, wygodna kanapa. Najlepiej zaprezentuje się model o opływowym, nieco futurystycznym kształcie. Obok sofy powinny stanąć podobne, równie komfortowe fotele na wysokich, prostych nóżkach. Obicia mebli tapicerowanych mogą mieć dowolny kolor, korespondujący z resztą aranżacji. Inne meble, które sprawdzą się w salonie retro, to kredensy, komody i szafki o prostej budowie. Zwykle wykonane są z ciemnego drewna, pokrytego połyskującą politurą. Stolik kawowy może mieć blat o nietypowym kształcie lub kolorze. Wówczas będzie pełnił rolę dodatkowej dekoracji wnętrza.

Dekorujemy salon w stylu retro

Salon w stylu retro to idealne miejsce dla różnego rodzaju dodatków i bibelotów. Dobrym rozwiązaniem jest udekorowanie ściany za pomocą tapety retro, jej geometryczny wzór i nasycone kolory sprawią, że aranżacja nabierze przytulności i radosnego charakteru. Inne dodatki, które świetnie sprawdzą się w salonie, to proste świeczniki, ramki na zdjęcia i plakaty pokazujące amerykańskie szalone lata sześćdziesiąte lub siedemdziesiąte. Warto takich dodatków poszukać na pchlim targu lub na strychu dziadków — można tam znaleźć stare sprzęty lub artykuły gospodarstwa domowego — to prawdziwe cudeńka z duszą retro! Cechą wspólną wszystkich dekoracji powinna być wesoła, odważna kolorystyka.

Porada stylistki

Czasy PRL kojarzą się z szarością i smutnymi meblościankami, jednak nic bardziej mylnego. Choć w tamtych latach ciężko było kupić nowe meble, to jednak projektanci zainspirowani zachodnią modą tworzyli prawdziwe, futurystyczne dzieła sztuki w pięknych, nasyconych kolorach. Warto ich poszukać, odnowić i wstawić je do kolorowego salonu retro! Retro w polskim wydaniu też może zachwycać.