Salon w stylu rustykalnym

Salon w stylu rustykalnym

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Salon w stylu rustykalnym-poradnik Westwing

Styl rustykalny stanowi doskonałą odskocznię od modnego minimalizmu i nowoczesnego designu. Podkreśla się w nim łączność człowieka z naturą, a także tradycyjne rzemiosło. Stąd też dominacja naturalnych materiałów, takich jak drewno czy kamień. Salon w stylu rustykalnym to przytulne, pełne uroku wnętrze, w którym królują ciepłe barwy – brązy, beże, kremy i żółcienie. Co więcej, zapewnia moc możliwości dekoracyjnych. Aby uzyskać sielski efekt, można się wspomóc współczesnymi, stylizowanymi meblami i dodatkami. Jak urządzić salon w stylu rustykalnym krok po kroku? Dowiesz się z poniższego tekstu!

Salon w stylu rustykalnym od podstaw

Salon w stylu rustykalnym w drewnie

Wnętrza w stylu rustykalnym to oaza przytulności i naturalnych materiałów. Warto o tym pamiętać, urządzając pokój od podstaw. Dużo uroku aranżacji dodają drewniane belki podsufitowe. W domach są one często elementem konstrukcyjnym – wystarczy je jedynie odpowiednio zaimpregnować i zabezpieczyć. Salon w stylu rustykalnym to zawsze oaza ciepłych barw, dlatego najlepiej sprawdzają się beżowe, żółte, morelowe lub brązowe ściany. Podłoga powinna być wykonana z drewna. Można użyć subtelnie postarzanych drewnianych paneli. Urokliwy kominek to kolejny element, który powinien zagościć w salonie w stylu rustykalnych. Mieszkanie w bloku nie pozwala zbudować prawdziwego kominka, ale można skorzystać z nowoczesnej alternatywy – kominka elektrycznego wkomponowanego w kamienną obudowę. Ważną częścią wyposażenia są również odpowiednio dobrane meble, dodatki i dekoracje. Dzięki temu salon w stylu rustykalnym zyskuje spójny, przytulny, a przy tym bardzo efektowny wystrój.

Meble do salonu rustykalnego

W każdym salonie centralny punkt stanowią wygodne meble wypoczynkowe. Wybierając sofy lub fotele, warto postawić na obicia z naturalnych tkanin, takich jak len i bawełna. W sąsiedztwie kompletu wypoczynkowego doskonale sprawdzi się drewniany fotel bujany. Warto przystroić go naturalnymi futrami i skórami czy wełnianym pledem. Jeśli stolik kawowy, to koniecznie drewniany – najlepiej z wyraźnymi śladami obróbki stolarskiej i pozornymi niedoskonałościami: sękami i spękaniami. To właśnie one odgrywają ważną rolę dekoracyjną.

Salon w stylu rustykalnym w beżowej tonacji

Żaden salon w stylu rustykalnym nie może obyć się bez praktycznych mebli do przechowywania. Również one powinny być drewniane, a jeszcze lepiej, jeśli wykonali je lokalni rzemieślnicy. Klasyczne komody mogą być zastąpione przez masywne drewniane skrzynie, które mogą się także wcielić w rolę stolika kawowego. Salon w stylu rustykalnym zawsze urzeka naturalnością, dlatego wielbiciele stylu eko mają spore pole do popisu. Fragmenty mebli mogą być na przykład wykonane z palet.

Dodatki i dekoracje w stylu rustykalnym

Twórczość ludowa, tradycyjne rzemiosło i dodatki w stylu vintage to tylko przykładowe inspiracje, jeśli chodzi o salon w stylu rustykalnym. A warto pamiętać, że aranżacja zyskuje swój niepowtarzalny charakter właśnie dzięki umiejętnie dobranym detalom. Na jakie drobiazgi i akcesoria warto zwrócić uwagę?

  • Tekstylia – doskonale sprawdzają się skóry i futra naturalne, wełniane i bawełniane pledy, a także poszewki na poduszki wykonane z bawełny oraz lnu. Na ścianach można rozwiesić kilimy, a stolik kawowy przystroić koronkowym obrusem. Warto postawić na motywy ludowe, takie jak urocze hafty.
  • Oświetlenie – zamiast typowej lampy stołowej można wybrać model stylizowany na lampę naftową. Doskonale sprawdzają się również klasyczne lampy z abażurami, a także okazałe żyrandole z drewnianymi elementami.
  • Dekoracje – warto postawić na ludowe rzemiosło, na przykład drewniane figurki, ręcznie malowane obrazki czy tradycyjną ceramikę.

Przytulny, uroczy, mocno inspirowany naturą – salon w stylu rustykalnym to idealne miejsce do relaksu. A jeśli taki styl sprawdzi się w salonie, warto iść o krok dalej i wprowadzić go do kuchni czy sypialni.

 

Zdjęcia: Westwing / Living4media