Sandałowiec

Sandałowiec

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Sandałowiec-poradnik Westwing

Sandałowiec jest rośliną, którą najczęściej kojarzymy z perfumami. Jego subtelny, słodki aromat stanowi nutę bazową dla wielu popularnych kompozycji zapachowych. Drzewo sandałowe ma jednak również wiele innych zalet. To doskonały materiał do wyrobu mebli i akcesoriów, które doskonale pasują zarówno do tradycyjnych, jak i klasycznych wnętrz.

Wyroby z drewna sandałowego mają ponadczasowy charakter i łatwo dopasować je do zmieniających się aranżacji. Dzięki dużej wytrzymałości i odporności na uszkodzenia będą zdobić nasz dom przez lata i nigdy się nie znudzą.

Drewno sandałowca

Sandałowce to drzewa pochodzące z rejonu Pacyfiku, występujące przede wszystkim w południowo-wschodnich Indiach, Australii i na Cejlonie. Otrzymywane z nich drewno charakteryzuje intensywny, aromatyczny zapach, żółta barwa i delikatne usłojenie. Choć sandałowiec cieszy się ogromną popularnością przede wszystkim ze względu na pozyskiwany z niego olejek, jest również ceniony jako doskonały surowiec. W Indiach uważane za drzewa święte sandałowce od stuleci wykorzystuje się do wyrobu przedmiotów i figurek o znaczeniu kultowym. Ciężkie, ale miękkie drewno sandałowe, idealnie nadaje się do rzeźbienia i wyrobu mebli. W zależności od gatunku wykonane z niego produkty mogą mieć bardzo zróżnicowany kolor ― od jasnożółtego po ciemnoczerwony. Ich cechą szczególną jest jednak zawsze słodki, drzewny zapach. To właśnie dzięki niemu meble z sandałowca bardziej niż jakiekolwiek inne pozwalają nadać wnętrzu wyjątkowy, egzotyczny charakter.

Sandałowiec w każdym domu

Drewno sandałowe jest niezwykle cennym materiałem, stąd używa się go przede wszystkim do produkcji przedmiotów i akcesoriów o charakterze dekoracyjnym. Orientalne figurki, szkatułki i przyciski do papieru są doskonałym dodatkiem do urządzonej w stylu kolonialnym sypialni lub eleganckiego gabinetu. Bogato zdobione, wykonane z dużą dbałością o detale wyroby to często prawdziwe dzieła sztuki rękodzielniczej. Doskonale prezentują się zwłaszcza na tle mebli z innych egzotycznych surowców ― na przykład palisandru lub drewna tekowego. Warto też zestawić je z elementami wykonanymi z surowego kamienia. W łazience sprawdzą się oryginalne drewniane naczynia i pojemniki na olejki, a w kuchni przydadzą się solidne, stabilne tace. W sypialni interesującym dodatkiem, oferującym szerokie możliwości aranżacji będzie duży, ażurowy parawan. Znajdzie się także coś dla dzieci ― wyjątkowe, rzeźbione zabawki z drewna sandałowego to wspaniały pomysł na prezent dla najmłodszych domowników.

Olejek z sandałowca

Pozyskiwany z drzewa sandałowego olejek jest uważany za jeden z najcenniejszych składników w przemyśle kosmetycznym. Wykorzystuje się go przede wszystkim do wyrobu perfum, kremów i balsamów. Z cudownych właściwości sandałowca możemy jednak skorzystać również w domu!. Podczas sesji w domowym spa kadzidło o zapachu drzewa sandałowego pomoże się zrelaksować i pozbyć nagromadzonego w trakcie dnia napięcia. Kilka kropel dodanego do kąpieli olejku sandałowego wygładzi skórę i poprawi wygląd włosów. Natomiast rozpylony w sypialni słodki zapach przyniesie szybki i spokojny sen.

Sandałowiec może zagościć w naszych domach na wiele sposobów. Wykonane z niego wyroby bez trudu dopasujemy do różnych stylów i aranżacji, a wyjątkowe właściwości olejku sandałowego pozwolą nam dłużej cieszyć się lepszym zdrowiem i samopoczuciem.