Segmenty kuchenne

Segmenty kuchenne

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Segmenty kuchenne-poradnik Westwing

Segmenty kuchenne są idealnym sposobem na maksymalne wykorzystanie powierzchni kuchni. Niegdyś w sklepach dostępne były gotowe zestawy mebli, dziś rodzaj i liczbę szafek wchodzących w skład segmentu możemy dokładnie określić samodzielnie. Dzięki meblom na wymiar kuchnie stają się znacznie bardziej funkcjonalne. Nie bez znaczenia jest również aspekt estetyczny. Dopracowana w najdrobniejszych szczegółach aranżacja prezentuje się spójnie i elegancko. Na co zwrócić uwagę planując zabudowę kuchni? Oto kilka wskazówek.

Segmenty kuchenne krok po kroku

Podczas projektowania zabudowy kuchni istotną kwestią jest odpowiednie rozmieszczenie mebli, a także wybór modeli i materiałów, z których są zrobione. Warto rozpocząć od dokładnego wymierzenia dostępnej przestrzeni oraz przyjrzenia się lokalizacji gniazdek elektrycznych i przyłączy. Pomiędzy szafkami można zaplanować około 2 cm odstępu, po zamontowaniu okazuje się z reguły, że został on zniwelowany przez grubość ścianek. Jeśli chodzi o meble sąsiadujące z piekarnikiem i lodówką, konieczne jest również odpowiednie określenie układu sprzętów — tak, aby drzwiczki zawsze otwierały się na pełną szerokość.

W sprzedaży dostępne są meble wykonane z różnych gatunków drewna oraz płyty pilśniowej. Jako, że służą one przede wszystkim do przechowywania większych i cięższych akcesoriów, zawsze lepiej zdecydować się na meble wykonane z twardszych materiałów i uniknąć problemów z wyginającymi się półkami. Dobrym rozwiązaniem są szafki z fornirowanymi lub laminowanymi frontami, dzięki którym meble będą bardziej odporne na uszkodzenia. W przypadku blatów dobrym wyborem będą wyroby z marmuru, granitu lub naturalnie odpornych na działanie wilgoci gatunków drewna (na przykład bambusowego i tekowego).

Segmenty kuchenne — praktyczne rozwiązania

Meble kuchenne powinny być zaprojektowane tak, aby zapewniały wygodny dostęp do wszystkich przechowywanych w nich akcesoriów. Standardowa głębokość półek to 30, 40, 45, 50 i 60 cm. Tradycyjne, prostopadle rozmieszczone półki to jednak nie wszystko. Nowoczesne meble kuchenne wyposażone są w dodatkowe elementy, które czynią dostęp do zawartości znacznie łatwiejszym i pomagają zapobiec tworzeniu się bałaganu. Oto niektóre z nich:

  • metalowe kosze — zamontowane na prowadnicach, wysuwane kosze są znacznie bardziej pojemne niż szuflady i umożliwiają przechowywanie nawet bardzo niewymiarowych przedmiotów.
  •  szuflady z wkładami — szerokie szuflady idealnie nadają się do przechowywania mniejszych akcesoriów. Dobrze wyposażyć je w praktyczne wkłady. W sprzedaży dostępne są między innymi organizery na talerze, sztućce, szklanki i pudełka.
  • wkłady typu cargo — przeznaczone głównie do wysokich szafek kuchennych. Umożliwiają pełne wysunięcie półek zamocowanych na metalowej konstrukcji z cichym domknięciem. Zapewniają łatwy dostęp do akcesoriów umieszczonych w głębi szafki.
  • wkłady na planie koła — przeznaczone do szafek kuchennych narożnych płytkie kosze na planie ¾ i ½ koła. Często można je zamocować tak, aby chowały się jedna pod drugą.

Segmenty kuchenne — eleganckie kuchnie

Niezależnie od modelu segment powinien dobrze wpisywać w wystrój wnętrza. Uniwersalnym rozwiązaniem są meble wykonane z drewna. To ponadczasowy materiał, który dzięki prostym przeróbkom można łatwo dopasować do każdej aranżacji. W kuchni w stylu prowansalskim i shabby chic powierzchni mebli warto nadać nieco bardziej zabytkowy wygląd, postarzając je za pomocą papieru ściernego i farby bejcowej. Do skandynawskiej aranżacji najlepiej pasować będą naturalne szafki w jasnym kolorze na przykład sosnowe lub pomalowane na biało. Z kolei we wnętrzach nowoczesnych dominują lakierowane fronty mebli i chromowane uchwyty. Często zestawia się je z blatami z ciemnego drewna.

Kuchnie to doskonałe miejsce na wprowadzenie nowych rozwiązań ułatwiających przechowywanie sprzętów i akcesoriów. Odpowiednio dopasowane segmenty kuchenne będą ozdobą wnętrza i sprawią, że z chęcią stawimy czoła codziennym kulinarnym wyzwaniom!