Sekretarzyk

Sekretarzyk

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Sekretarzyk-poradnik Westwing

„Nie orientujesz się, co może łączyć gawrona i sekretarzyk?” – pytał Szalony Kapelusznik, bohater powieści Alicja w Krainie Czarów. Odpowiedź na to pytanie jest trudna, a jej znalezienie wymaga znajomości języka angielskiego i historii meblarstwa. Jeśli już mowa o historii mebli, to warto zastanowić się nad historią sekretarzyka.

Słownik terminologiczny mebli podaje, że sekretarzyk to kobiecy mebel służący do pisania listów oraz do przechowywania korespondencji i drobiazgów. Inne nazwy, pod którymi występuje to: sekretarz, sekreter, sekretarka i sekreterka. Wszystkie te określenia łączy jedno słowo — „sekret”. Można zatem uznać, że ten niewielki stolik miał za zadanie przede wszystkim ukrycie różnego rodzaju tajemnic.

Jak wygląda sekretarzyk?

Sekretarzyk to stolik lub biurko na wysokich nogach. Na jego blacie znajdują się nadstawki zawierające liczne szufladki, przegródki, szafki i skrytki, często ze specjalnymi mechanizmami. Te małe półeczki mogą być ukryte pod żaluzją lub skośnie ułożoną płytą, która po rozłożeniu zmienia się w miejsce do pisania. Pod blatem również mogą się znajdować szuflady i zamykane szafki. Specjalnymi odmianami sekretarzyków są małe modele stworzone do używania podczas podróży oraz sekretarzyki wielofunkcyjne, na przykład sekretarzyk-toaletka, sekretarzyk-żardiniera, sekretarzyk-stolik do robótek.

Sekretarzyk dawniej i dziś

Pierwsze sekretarzyki pojawiły się w eleganckich wnętrzach już w drugiej połowie XVIII wieku jako alternatywa dla dużych i ciężkich biurek. Do Polski ten pomysłowy mebel trafił jeszcze w osiemnastym stuleciu i od razu stał się niezbędnym wyposażeniem pokoju każdej damy. Zawsze wykonywano go z litego drewna i zdobiono eleganckimi zawiasami, a szuflady – uchwytami.

Dziś, kiedy pisanie listów jest czynnością rzadziej praktykowaną, sekretarzyk spełnia głównie funkcję dekoracyjną. Bardzo dobrze sprawdzi się także jako mebel do przechowywania dokumentów — dzięki specjalnym przegródkom będą one posegregowane i zawsze na swoim miejscu. Dodatkowo sekretarzyk w swoich sprytnych schowkach, nadal może przechować wiele tajemnic.

Sekretarzyk w aranżacji wnętrz

Sekretarzyk nie jest już niezbędnym elementem wyposażenia wnętrz, ale bez wątpienia jest meblem z duszą. Najlepiej sprawdzi się więc w aranżacjach, które czerpią inspiracje z poprzednich epok.

  • Współcześnie domem dla sekretarzyka mogą stać się wnętrza aranżowane w stylu vintage. W takich pomieszczeniach dominują meble, które swoim wyglądem lub funkcją przywołują minione epoki.
  • Wygląd sekretarzyka ma nieco romantyczny, może nawet nostalgiczny charakter. Dlatego ten mebel doskonale będzie wyglądał w aranżacji prowansalskiej lub shabby chic.
  • Nowoczesny sekretarzyk o prostej budowie sprawdzi się we wnętrzach w stylu skandynawskim, w których funkcjonalne i sprytne meble to absolutny must-have!