Serwetnik

Serwetnik

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Serwetnik-poradnik Westwing

Serwetnik to często niedoceniany, ale jednocześnie bardzo pożyteczny element zastawy stołowej. Przechowywane w nim serwetki pomagają zachować czystość podczas posiłku. Serwetnik może pełnić także ważną funkcję dekoracyjną – w sklepach znajdują się produkty o rozmaitych kształtach i kolorach, wykonane z różnych materiałów, zarówno bogato zdobione, jak i pozbawione ozdób. Wybór zależy tylko od indywidualnych preferencji oraz rodzaju zastawy stołowej, którą serwetnik ma uzupełnić. Radzimy, jak wybrać serwetnik, który będzie służył domownikom i gościom przez długie lata.

Jak prawidłowo używać serwetki?

Historia serwetek sięga XVII wieku – już wtedy do wycierania rąk podczas jedzenia używano płóciennych ściereczek, bowiem w tamtym czasie sztućce nie były jeszcze zbyt rozpowszechnione, a większość posiłków spożywano rękoma. W kolejnych wiekach serwetki miały za zadanie ochronić odzież przed poplamieniem, więc wkładano je za kołnierz lub wiązano pod szyją. Obecnie takie zachowanie przy stole jest niedopuszczalne.

Współcześnie podczas wyjątkowych, eleganckich spotkań przy nakryciu również umieszcza się lniane lub płócienne serwetki, a służą one do dyskretnego ocierania kącików ust, aby nie pozostawiać na kieliszkach lub szklankach nieestetycznych śladów. Także obecnie niektóre potrawy – np. owoce morza – spożywa się rękoma, więc serwetką można także wytrzeć palce. Przy mniej oficjalnych spotkaniach nie trzeba układać serwetek przy każdym nakryciu. Na co dzień dobrym wyborem jest serwetnik, w który można włożyć zwyczajne papierowe serwetki.

Serwetnik – jaki wybrać?

W sklepach znaleźć można rozmaite serwetniki: szklane, porcelanowe, plastikowe, stalowe, ceramiczne, drewniane i ozdobione techniką decoupage, o przeróżnych kształtach – okrągłe, kwadratowe, przypominające muszle, zwierzęta czy rośliny, a także wielu kolorach: począwszy od bieli, przez beż i kremowy, skończywszy na mocnych, wyrazistych barwach. Wybór zależy tylko od indywidualnych preferencji oraz rodzaju zastawy stołowej, jaką ma uzupełnić. Plastikowy serwetnik nie będzie pasował do luksusowych porcelanowych naczyń, zaś serwetnik ze stali nie wkomponuje się do kolorowej zastawy stołowej z motywami roślinnymi.

Co ważne, kupując serwetnik najlepiej jest od razu zaopatrzyć się w dwa lub trzy tego typu akcesoria. Po pierwsze – zawsze warto mieć pod ręką zapasowy serwetnik, gdyby jeden popsuł się lub stłukł, a po drugie – podczas przyjęć dla większej ilości osób należy umieścić na stole co najmniej dwa serwetniki. Zapewni to gościom maksimum komfortu i zapobiegnie krępującym sytuacjom, gdy ktoś musi prosić o podanie serwetnika z drugiego krańca stołu, a chce dyskretnie otrzeć brudne po posiłku palce.

Serwetnik do wnętrz w różnych stylach

Serwetnik może okazać się również niezwykle dekoracyjnym dodatkiem, który ubarwi i podkreśli całą aranżację stołu, a nawet wnętrza.

  • Styl angielski – sprawdzi się w nim serwetnik z drewna ozdabiany techniką decoupage i polakierowany bezbarwnym utwardzaczem, koniecznie z motywem róż.
  • Styl prowansalski – będzie do niego pasował serwetnik wykonany z pomalowanej na biało stali, splątanej w ozdobną, lekką pajęczynkę.
  • Styl shabby chic – w tym przypadku dobrym wyborem jest serwetnik z naturalnego, popękanego i wyglądającego na lekko zniszczone drewna.
  • Styl orientalny – ciekawym rozwiązaniem może być serwetnik w kształcie smoka lub słonia z podniesioną trąbą, najlepiej wykonany z mosiądzu.
  • Styl prowansalski – sprawdzi się w nim serwetnik z naturalnego, jasnego drewna sosnowego, o prostym kształcie i klasycznym designie.
  • Styl nowoczesny – będzie do niego pasował plastikowy lub stalowy serwetnik o nietypowej, futurystycznej formie.

Serwetnik to bardzo pożyteczne akcesorium, które dodatkowo może ozdobić nawet najprostszą zastawę stołową. Znajdź więc swoje inspiracje i wybierz serwetnik stworzony do twojej kuchni lub jadalni!