Sitodruk

Sitodruk

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Sitodruk-poradnik Westwing

Fantazyjne wzory, soczyste kolory, efektowne wydruki – wszystko to zapewnia technologia sitodruku. Polega ona na nanoszeniu farby drukarskiej poprzez specjalną siatkę, wykonaną z włókien naturalnych bądź syntetycznych. Elementy drukujące to niezakryte oczka siatki, przez które tłoczona jest farba. Sitodruk pozwala uzyskiwać wysokiej jakości grafiki na różnorodnych materiałach – od tkanin przez tworzywa sztuczne, metal aż po szkło. Walory tej praktycznej, a przy okazji stosunkowo taniej techniki warto wykorzystać w aranżacji wnętrz. Najczęściej będą to popularne dekoracje na tkaninach, ale można zdecydować się na inne drobiazgi, jak coraz popularniejsze sitodruki na szkle i metalu.

Krótka historia sitodruku

Sitodruk nazywany jest też drukiem sitowym bądź serigrafią. Ma bardzo długą historię, a za jego ojczyznę uznaje się Japonię. Początki tej metody to różne techniki druku szablonowego, jednak sitodruk w bardziej współczesnej formie rozpowszechnił się w XVII wieku. Dekorowano nim między innymi kimona. Siatkę wykonywano z włosów ludzkich, zwierzęcych, a także liści bananowca. W Europie technologię zwaną silk-screen opatentował Samuel Simon. Miało to miejsce w 1907 roku w Manchesterze. Sitko do druku było zaś wykonane z jedwabiu. Sitodruk zdobywał coraz większą popularność, docierając na przykład do Ameryki. Tam zaś jego zalety śmiało wykorzystywali tacy artyści, jak król pop-artu Andy Warhol. Kultowe zwielokrotnione portrety Marilyn Monroe wykonał on właśnie tą techniką. Dziś sitodruk jest jedną z najpowszechniej stosowanych technik drukarskich. Jeśli chodzi o dodatki wnętrzarskie, grafiki sitodrukowe można znaleźć na pościeli, dekoracyjnych poszewkach, parasolach czy w postaci nowoczesnych ilustracji.

Jakie zalety ma sitodruk?

Druk sitowy ma mnóstwo zalet, które warto docenić i wykorzystać w aranżacji wnętrz:

  • Sitodruk to uniwersalna technika dekoracyjna. Może pojawiać się na szkle, metalu, drewnie, a także tkaninach.
  • Sitodruki wyróżniają się wysoką trwałością, co zapewniają specjalnie używane do nich rodzaje farb. Są one odporne na pranie, uszkodzenia mechaniczne czy promieniowanie UV, a więc nie blakną. Dlatego nadruk sitowy tak długo, w niezmienionej postaci, utrzymuje się na pościeli czy koszulce!
  • Dzięki powszechności tej metody i jej niskim kosztom ceny dodatków zdobionych sitodrukiem nie są wysokie. Trwałe oraz solidne dekoracje? Żaden problem!
  • Druk sitowy pozwala uzyskać grafiki o mocnych, nasyconych kolorach. Doskonale prezentują się zarówno w aranżacjach nowoczesnych w wydaniu popartowym, jak i w pełnych fantazji wnętrzach boho.

Pomysł na dekorację

Grafiki wykonane w technice sitodruku stanowią doskonały pomysł na fantazyjne dekoracje. Wyróżniają się one dużą ostrością oraz imponującą soczystością barw. We wnętrzach industrialnych świetnie sprawdza się sitodruk na metalu. Powstają w ten sposób na przykład coraz modniejsze plakaty drukowane na blasze. Subtelne, artystyczne postarzenia oraz celowe ślady pracy drukarki dodają im uroku, a przy tym sprawiają, że każda dekoracja wygląda jak jedyna w swoim rodzaju. Do kolorowych aranżacji w stylu modern warto wprowadzić sitodruk na szkle. Takie dekoracje czarują lekkością optyczną oraz eleganckim połyskiem. Wykonywane są na przezroczystym szkle, mlecznym bądź barwionym. Dużą popularnością cieszą się szklane płytki dekorowane sitodrukiem – to nowoczesna alternatywa dla klasycznych płytek kuchennych. Stanowią efektowną ozdobę ściany nad blatem szafek czy zlewem.

Gadżety, dekoracje, efektowne grafiki na tkaninach – sitodruk to znakomita technologia drukarska, które cieszy się szerokim uznaniem. Warto wykorzystać jej zalety w aranżacji wnętrz! Zyskuje się kolorowe, pełne fantazji, a przy tym bardzo solidne dodatki.