Skalniak

Skalniak

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Skalniak-poradnik Westwing

Skalniak jest doskonałym sposobem na przełamanie monotonii ogrodu i nadanie mu bardziej naturalnego charakteru. Elegancka kompozycja z roślin i skał może stanowić efektowną oprawę prowadzących na taras schodów lub okalać znajdujący się w pobliżu domu ogródek warzywny. Jej tworzenie pozwala wzbogacić krajobraz ogrodu o nowe gatunki roślin i uwolnić kreatywny potencjał właścicieli ogrodu, którzy mogą w pełni zaprezentować gościom swoje twórcze umiejętności.

Skalna aranżacja to inwestycja na lata, dlatego powinna być starannie przemyślana. Odpowiednie rozplanowanie kompozycji, dobór skał i otaczających je kwiatów wymagają nieco zastanowienia, a pierwsze efekty widoczne są dopiero po paru latach. Piękny widok z pewnością jednak wart jest zachodu.

Idealne miejsce na skalniak

Wybierając miejsce na skalniak, należy przede wszystkim zadbać, aby wyglądał naturalnie. W przyrodzie skały najczęściej występują na stromych zboczach i nad brzegiem strumieni, dlatego dobrym pomysłem jest usypanie małej skarpy opartej o płot lub ścianę domu. Bardzo efektownie prezentują się też skalniaki wkomponowane w aranżację oczka wodnego. Umieszczone w pobliżu wody kamienie stanowią jednocześnie schronienie dla małych zwierząt oraz doskonałe podłoże dla rozwoju mchów i porostów. Takie rośliny dodają kompozycji autentyczności, ale potrzebują odpowiedniej ilości światła. Skalniak powinien się znajdować w miejscu dobrze nasłonecznym (ewentualnie półcieniu) ― najlepiej aby słońce operowało na niego od strony południowej bądź południowo-zachodniej.

Jakie skały wybrać?

W sklepach ogrodniczych znajdziemy duży wybór różnych gatunków skał przeznaczonych do celów dekoracyjnych. Do najpopularniejszych należą wapienie, granity, piaskowce i skały pochodzenia wulkanicznego. Rodzaj skały ma nie tylko znaczenie estetyczne. Wpływa także na kondycję gleby. Wapień i bazalt nadają jej odczyn zasadowy, natomiast granit ― kwaśny. Przy tworzeniu skalniaka należy zatem wziąć pod uwagę indywidualne wymagania glebowe roślin, które chcemy zasadzić. Elementy kompozycji powinny być dobrane tak, aby harmonizowały z naturalnym krajobrazem ogrodu. Najbardziej autentycznie wyglądają poszarpane kamienie o ostrych krawędziach i ciekawych przebarwieniach. Otoczaki i żwirek można umieścić w pobliżu wody lub wykorzystać do wyłożenia ogrodowej ścieżki. Skały mogą być poukładane nieco chaotycznie, dzięki temu będą lepiej przypominać te występujące w przyrodzie.

Jakie rośliny wybrać?

Gatunki roślin warto dobrać tak, aby skalniak wyglądał dobrze w różnych porach roku. W przypadku odmian kwitnących istotnym kryterium jest także kolor kwiatów. Barwną ozdobą skalniaka mogą być m.in.: dzwonki karpackie, floksy, szarotki, bodziszki, macierzanki, szafirki i różne odmiany lawendy. Rośliny mogą tworzyć kompozycję złożoną z barw kontrastujących lub wzajemnie się uzupełniających. Szczególnie interesująco wyglądają cieniowane dywany z kwiatów w monochromatycznych kolorach. Tłem dla niższych roślin mogą być niewielkie krzewy, na przykład jałowce, żywotniki i kosodrzewina. Dopełnienie aranżacji stanowią byliny, takie jak rojnik, rozchodnik i skalnica. To rośliny, które szybko się rozrastają, zakrywając całą powierzchnię i ułatwiając wypełnienie luk pomiędzy poszczególnymi elementami.

Ładnie skomponowany skalniak będzie cieszył oko przez cały rok. Nie należy jednak zapominać o jego odpowiedniej pielęgnacji. Zbędne chwasty należy regularnie usuwać, a zbyt mocno rozrastające się pędy przycinać sekatorem. Wystawione na działanie słońca rośliny potrzebują też dużej ilości wody. Podczas upałów można je dodatkowo lekko spryskiwać wężem ogrodowym.