Skandynawski design

Skandynawski design

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Skandynawski design-poradnik Westwing

Szwedzi są mistrzami pięknych, prostych, funkcjonalnych i niezwykle przytulnych wnętrz. Styl skandynawski charakteryzują jasne barwy, prostota, uniwersalność i przywiązanie do natury. Towarzyszą mu pozbawione ozdobników lekkie drewniane stoły, szafki oraz stoliki kawowe o nieskomplikowanych, geometrycznych kształtach. W skandynawskiej aranżacji dominują biele, szarości i czernie uzupełnione akcentami w kolorach écru, butelkowej zieleni i chłodnego błękitu.

Styl skandynawski cieszy się niesłabnącą popularnością. Aż trudno uwierzyć, że skandynawski design liczy sobie ponad wiek!  Upływ czasu zdaje się mu jednak w niczym nie przeszkadzać. Wręcz przeciwnie! Trend scandi im dojrzalszy, tym piękniej łączy nowoczesną funkcjonalność z oszczędnym, tradycyjnym wzornictwem.

Ponad 100 lat temu w Szwecji…

Aby bliżej poznać styl skandynawski, należy przenieść się do XIX-wiecznej Szwecji. To właśnie wtedy żył i tworzył malarz i architekt wnętrz Carl Larsson. Reprezentant artystycznego ruchu Arts and Crafts aktywnie promował rodzime wzornictwo. Na przekór ciemnym, bogato zdobionym meblom secesyjnym popularyzował jasne sprzęty o prostych liniach. Według malarza przygnębiający klimat Północy należało rozjaśniać, wprowadzając do wnętrza przyjazną paletę barw i naturalne materiały. Wyposażenie wnętrz miało być proste i łagodne. Jego idea szybko zyskała zwolenników.

W latach 1915-1925 powstawały pierwsze firmy lansujące styl skandynawski. W 1930 roku w Sztokholmie zorganizowano głośną wystawę poświęconą rodzimemu wzornictwu. Skandynawski design największy rozkwit przeżył jednak dopiero na przełomie lat 40. i 50. W 1943 roku powstała IKEA, w której ofercie zagościły meble i dodatki produkowane przez lokalnych wytwórców. Szwecja powoli stawała się designerskim mocarstwem, z którego przykład zaczęły brać Dania i Norwegia.

Najlepszy skandynawski design

W 1924 roku swój początek miała jedna z najsłynniejszych szwedzkich firm wzorniczych – Svenskt Tenn. Jej założycielką była plastyczka Estrid Ericson. W duecie z architektem niemieckiego pochodzenia Josefem Frankiem zawojowała Szwecję barwnymi tkaninami i subtelnymi cynowymi dodatkami. Z połyskującego surowca po dziś dzień wytwarza się liczne akcesoria, z których słynie styl skandynawski.

Na szczególne wyróżnienie zasługują także szwedzcy projektanci, tacy jak Bruno Mathsson czy Sigvard Bernadotte. Ich koncepty były stylowe, oszczędne w formie i niezwykle ergonomiczne. Mathsson zyskał rozgłos między innymi szezlongiem „Lounge Chair”, natomiast Bernadotte podbił serca Szwedów akcesoriami kuchennymi o geometrycznych kształtach.

Styl skandynawski nie mógłby istnieć, gdyby nie legendarny duński projektant Arne Jacobsen. Kultowe „Krzesło Mrówka” (1952) czy „Fotel Jajo” (1958) po dziś dzień zdobią najbardziej designerskie, współczesne wnętrza.

Nadchodzące promocje