Słoiki dekoracyjne

Słoiki dekoracyjne

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Słoiki dekoracyjne-poradnik Westwing

Ekologiczny styl życia to nie tylko oszczędzanie wody czy segregacja śmieci – bycie eko oznacza także wtórne wykorzystywanie opakowań, przede wszystkim wykonanych ze szkła, takich jak butelki lub słoiki. Znajdujące się w każdym domu słoje na przetwory można wykorzystać jako praktyczne kuchenne akcesoria, które są również nietypową formą dekoracji. Ozdobione oryginalnymi malunkami bądź koronkowymi serwetkami słoiki dekoracyjne można kupić w sklepie, jak i wykonać samodzielnie – wystarczy do tego jedynie trochę wolnego czasu i odrobina cierpliwości. Radzimy, jak wybrać idealne słoiki dekoracyjne.

słoiki dekoracyjne do łazienki

Szklany słoik jako dekoracja kuchni lub salonu

Słoiki są wykorzystywane w domu na wiele sposobów. Najczęściej przechowuje się w nich przetwory z warzyw i owoców, a także potrzebne w kuchni produkty sypkie, takie jak mąka, cukier, kasza czy makaron. Pojemnik tego typu gwarantuje, że żywność dłużej zachowa świeżość i nie będzie narażona na kontakt z wilgocią. Słoiki mogą jednak pełnić także funkcje dekoracyjne. Wystarczy wybrać model pomalowany, owinięty koronkową serwetką lub z ozdobnym wieczkiem. Tego typu słoiki dekoracyjne ustawione na półce sprawiają, że kuchnia nabiera ciepłego, przytulnego charakteru i zachęca do wspólnego przygotowywania oraz spożywania posiłków.

Słoiki dekoracyjne może jednakże wykorzystać także jako ozdobę salonu, sypialni, a nawet pokoju dziecięcego. W salonie bardzo efektownie w charakterze świeczników będą prezentowały się niewysokie słoiki dekoracyjne z umieszczonym w środku tealightem. W sypialni mogą służyć jako pojemniki na akcesoria do szycia: nici, muliny czy kordonki. Z kolei w pokoju dzieci słoiki dekoracyjne sprawdzą się do przechowywania drobnych klocków lub kredek.

słoiki dekoracyjne do kuchni

Słoiki dekoracyjne: DIY

Wybierając słoiki dekoracyjne warto zwrócić uwagę na to, by wyglądem nawiązywały do ogólnego wystroju pomieszczenia, w którym mają stanąć.

  • Styl rustykalny – jego cechą charakterystyczną jest obecność motywów wiejskich i ludowych. W tego typu kuchni sprawdzą się słoiki dekoracyjne owinięte wykonaną ręcznie serwetką koronkową.
  • Styl industrialny – czerpie inspiracje z elementów wyposażenia wnętrz pofabrycznych. Aranżacja tego typu zyska charakteru, jeśli udekorują ją pojemniki wykonane z nieco ciemniejszego szkła i metalowymi zatrzaskami.
  • Styl śródziemnomorski – spotyka się w nim dużo motywów charakterystycznych dla greckich lub włoskich nadmorskich posiadłości. Do takich wnętrz będą pasowały słoiki dekoracyjne z korkowym wieczkiem.
  • Styl nowoczesny – prosty i funkcjonalny. W tym przypadku sprawdzi się klasyczne, przezroczyste szkło, minimalistyczne kształty oraz elementy plastikowe, jak np. ozdobne obręcze na zakrętkach.
  • Styl angielski – bardzo często wykorzystuje się w nim motyw kwiatów lub wzór kratki. Do angielskiej kuchni będą więc pasować słoiki dekoracyjne z tego typu materiałowymi osłonkami na zakrętki.

słoiki dekoracyjne do salonu

Nietypowe dekoracje można zrobić samodzielnie

Oryginalne słoiki dekoracyjne można bez większych problemów wykonać samodzielnie. Wystarczą do tego zwykłe, szklane słoiki, skrawki rozmaitych tkanin, papier, farby czy kolorowe koraliki. Przed przystąpieniem do pracy słoiki warto wyparzyć w gorącej wodzie, aby usunąć z nich wszelkie zanieczyszczenia oraz resztki żywności. Następnie należy je po prosu ozdobić według własnego uznania – pomalować farbami, nałożyć na zakrętki kawałki tkaniny i owinąć sznurkiem lub nakleić wzór z koralików lub ziaren kawy. Znakomity efekt gwarantowany!

Warto też pamiętać, że słoiki dekoracyjne – czy kupione, czy wykonane samodzielnie – to znakomity pomysł na prezent dla kogoś bliskiego. Nie dość, że są niezwykle pomocne w przechowywaniu zarówno żywności, jak i rozmaitych drobiazgów, to dodatkowo w niezwykły sposób ozdabiają dom.

Słoiki dekoracyjne to z pozoru drobne akcesoria, które umiejętnie wkomponowane w wystrój wnętrza mogą jednak nadać mu zupełnie nowego charakteru. Zainspiruj się i wybierz te stworzone dla siebie!