Sofa nowoczesna

Sofa nowoczesna

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Sofa nowoczesna-poradnik Westwing

Mając do dyspozycji niewielką przestrzeń, należy wybierać takie meble, które pozwolą w optymalny sposób ją wykorzystać. Dlatego trzeba dokładnie przemyśleć wszystkie opcje ustawień mebli, ich rodzaj oraz kształt. W małych mieszkaniach niezwykle istotna jest sofa – służy nie tylko do siedzenia i przyjmowania gości, ale często również do spania. Powinna być ona na tyle duża, by móc pomieścić dwie osoby i jednocześnie na tyle mała, by swobodnie można było się poruszać po jej rozłożeniu.

Z kolei w większym mieszkaniu można bardziej „poszaleć” z doborem kształtu i koloru sofy. Może stać się ona najbardziej reprezentacyjnym elementem dużego salonu. To właśnie wokół niej koncentruje się życie towarzyskie. Nowoczesne meble tego typu występują w tak wielu wzorach i kolorach, że każda osoba urządzająca mieszkanie z pewnością znajdzie sofę idealnie trafiającą w jej gust.

sofa nowoczesna biała

Sofa nowoczesna w małym mieszkaniu

Jeśli decydujemy się na umieszczenie w małym pokoju dość dużej sofy, najlepiej sprawdzi się taka, która będzie miała smukły i subtelny kształt. Wiele nowoczesnych sof nie ma podłokietników, co również dodaje im wizualnej lekkości. Dobrym rozwiązaniem będą tutaj takie sofy, które są umieszczone kilka centymetrów nad podłogą, a ich nogi są dobrze widoczne. Pozwoli to optycznie powiększyć pokój nawet wtedy, gdy trzeba umieścić w nim kilka innych mebli – takich jak stolik na telewizor, stolik kawowy, szafka z szufladami czy komoda. Wielu współczesnych projektantów tworzy meble, które można zamocować na ścianie. Aby zaoszczędzić jeszcze więcej miejsca, można zdecydować się na sofę, która posiada funkcjonalne, wmontowane szafki czy też różnego rodzaju schowki – na przykład na piloty do telewizora i zestawu muzycznego, książki, prasę czy okulary.

sofa nowoczesna fioletowa

Sofy modułowe i rozkładane

Ciekawym, nowoczesnym rozwiązaniem są sofy modułowe, czyli złożone z niezależnych elementów – modułów. Pozwalają one na optymalne wykorzystanie przestrzeni oraz częste zmiany aranżacji salonu. Innym interesującym pomysłem jest tapicerowana sofa z miejscem do spania, na której w razie potrzeby mogą przespać się goście. W kawalerkach nowoczesna sofa, rozkładana w prosty sposób za pomocą automatycznego mechanizmu, może zastąpić nawet klasyczne łóżko.

sofa nowoczesna modułowa

Kolory i faktury

Kolejną istotną sprawą są kolory. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że odpowiedni kolor nie tylko tworzy klimat pomieszczenia, ale również ma wpływ na postrzeganie przestrzeni. Zbyt duża liczba mebli w ciemnych lub bardzo intensywnych barwach sprawi, że pokój będzie wydawać się dużo mniejszy niż w rzeczywistości. Ciemna, ciężka, skórzana sofa będzie nadawać się lepiej do dużego salonu, z kolei prosta sofa w jasnym kolorze – do mniejszego pomieszczenia. Ta zasada sprawdza się bez względu na to czy, czy wystrój pokoju jest nowoczesny, czy też tradycyjny. W dużym salonie można pozwolić sobie na bardziej intensywny kolor mebla – na przykład na ognistą czerwień. Taka sofa będzie bez wątpienia przyciągać oko.