Sofa do spania

Sofa do spania

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Sofa do spania-poradnik Westwing

W mieszkaniu są zazwyczaj dwa meble, wokół których skupia się życie rodzinne i towarzyskie. Pierwszy z nich to stół, a drugi – kanapa w salonie. Pierwsze kanapy powstały w XVII wieku, a upowszechniły się w wieku XVIII. Od tego czasu zaczęły też powstawać coraz to nowsze formy tego mebla. Jej pierwowzorem były cassapanci, czyli ławy z pełnym oparciem i podłokietnikami ustawiane na podestach. Swoim wyglądem przypominały ławy kościelne.

Jeszcze wcześniej meblem, który służył do siedzenia – i na wzór którego powstały cassapanci – były cassoni, czyli skrzynie. Niezwykłą popularnością cieszyły się szczególnie w czasach renesansu we Florencji i Sienie. Obecnie można znaleźć podobne meble we włoskich domach, traktowane jako element dekoracyjny wystroju. Skrzynia pełniła funkcję pojemnika na biżuterię lub kufra podróżnego. Podobną rolę odgrywają obecnie kanapy i sofy.

Wybór odpowiedniej sofy

Sofa zajmuje centralne miejsce salonu. To właśnie wokół niej skupia się życie towarzyskie. Powinna być więc ona nie tylko wygodna, ale też wspaniale się prezentować. Niezwykle ważną rolę odgrywa obicie. Wybór nie ogranicza się wyłącznie do kolorów, lecz również do materiałów. Dobiera się je odpowiednio do stylu, w jakim ma być urządzone wnętrze. Do wnętrz o wystroju nowoczesnym i eleganckim najlepiej pasować będą sofy o skórzanym obiciu. Z kolei obicia welurowe lub pluszowe świetnie sprawdzą się we wnętrzach urządzonych w stylu nawiązującym do natury, na przykład rustykalnym. Ich miękkość doskonale podkreśli swojski klimat. Sofa w intensywnym kolorze idealna będzie do wnętrz w stylu skandynawskim. Jednolita kolorystyka całego pomieszczenia zostanie ożywiona za pomocą takich kolorów jak niebieski, fioletowy, czerwony czy zielony. Do koloru kanapy można nawiązać takimi dodatkami, jak ramki na zdjęcia, wazony, firany czy też zastawa stołowa.

sofa do spania

Sofa do spania na małej przestrzeni

W małych mieszkaniach sprawdzają się meble wielofunkcyjne i praktyczne. Mini lofty, a także kawalerki mają różne funkcje – są sypialnią, biurem, jadalnią, a także pokojem dziennym równocześnie. Ze względu na brak możliwości ukrycia strefy sypialnej, warto zakupić sofę rozkładaną, która na noc można łatwo przekształcić w łóżko. Z kolei rano łóżko znów staje się schludną kanapą, na której można miło spędzać czas z gośćmi. Zaawansowane rozwiązania pozwalają na rozłożenie i złożenie mebla w kilka sekund, najprostszą wersją sofy rozkładanej jest jednak tradycyjna wersalka. Jeśli sofa taka służy do codziennego spania, musi być wyposażona w dobrej jakości materac, taki jak w tradycyjnym łóżku. Sofa z funkcją spania jest też dobrym rozwiązaniem umożliwiającym przenocowanie gości, jeśli do dyspozycji są tylko dwa pokoje. Praktycznym pomysłem jest również sofa z pojemnikiem, w którym można schować dodatkową pościel. Pojemnik w łóżku może dodatkowo pełnić funkcję szafy, w której trzyma się ubrania sezonowe lub te rzadziej noszone. W pokojach dziecięcych będzie to rozwiązanie pozwalające łatwo uporządkować zabawki.