Srebrne sztućce

Srebrne sztućce

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Srebrne sztućce-poradnik Westwing

Dawniej srebrnych sztućców używano tylko w najbogatszych domach. Ceniono je, ponieważ nie tylko pięknie wyglądały, ale nie zmieniały smaku spożywanych potraw. Dziś srebrne łyżki, noże i widelce trafiają na stoły podczas świąt i wyjątkowych okazji. Błyszczące delikatnym blaskiem srebrne sztućce będą wspaniałą ozdobą uroczystej kolacji lub obiadu. Podpowiadamy, jak je przechowywać i jak o nie dbać, by zachwycały nie tylko nas, ale także przyszłe pokolenia.

srebrne sztućce dla 12 osób

Srebrne sztućce – arystokratyczny czar srebra

Srebrne sztućce zachwycają nie tylko szlachetnym materiałem, jaki został wykorzystany do ich produkcji, ale także wyszukaną stylistyką. Niezwykle popularne są komplety klasyczne i eleganckie w swojej prostocie. Na wystawnych przyjęciach doskonale sprawdzą się srebrne i posrebrzane sztućce zdobione roślinnym wzorem. Łyżki, noże i widelce o asymetrycznej formie sprawią, że każdy posiłek będzie smakował wyjątkowo. Z kolei miłośnicy minimalizmu mogą zdecydować się na zakup smukłych, gładkich, idealnie proporcjonalnych sztućców w stylu nowoczesnym. Stół ozdobiony srebrnymi lub posrebrzanymi sztućcami zachwyci wszystkich gości!

srebrne sztućce zestaw

Srebrne sztućce – czyszczenie i przechowywanie

W wyniku kontaktu z wilgocią, światłem, powietrzem lub dymem tytoniowym srebro może ciemnieć i matowieć. Także niektóre potrawy (na przykład ryby, jajka, majonez, brokuły) sprawiają, że srebro pokrywa się siarczkiem odpowiedzialnym za śniedzenie. Aby srebrne i posrebrzane sztućce oraz galanteria stołowa pięknie się prezentowały i odbijały światło, trzeba o nie odpowiednio dbać. Na szczęście czyszczenie srebrnych sztućców nie jest trudne ani czasochłonne. Przede wszystkim – nie należy ich myć w zmywarce, stosować środków zawierających piasek ani gąbek o ostrych włóknach, które mogłyby uszkodzić srebrną powierzchnię. Wystrzegamy się także mycia sztućców pastą do zębów z octem, która może pozostawić drobne rysy i sprawić, że łyżki, noże i widelce po jakimś czasie stracą blask.

Najlepszym sposobem czyszczenia srebrnych i posrebrzanych sztućców jest moczenie ich w gorącej wodzie z dodatkiem soli kuchennej lub sody oczyszczonej. Wystarczy ułożyć folię aluminiową w większym, szklanym naczyniu, wlać litr wody i wsypać 1 łyżkę soli lub sody. Do roztworu wkładamy sztućce i – w zależności od stopnia zabrudzenia – czekamy od 3 do 15 minut. Następnie sztućce należy opłukać gorącą wodą i dokładnie osuszyć. Aby przywrócić blask rodzinnym pamiątkom lub odświeżyć zaśniedziałe łyżki i widelce, można także skorzystać z dostępnych w sklepach środków do czyszczenia i konserwacji sreber.

Sztućców oksydowanych, czyli takich, które są pokryte cienką warstwą tlenków metali i wyglądają jakby należały do przodków, nie można moczyć w roztworze soli. Takie sztućce najlepiej wyczyścić miękką szmatką i płynem do naczyń.

Wyczyszczone srebrne sztućce należy przechowywać w suchych miejscach, w walizkach lub pudełkach, owinięte w miękki materiał albo w bibułę.