Stary stół kuchenny

Stary stół kuchenny

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Stary stół kuchenny-poradnik Westwing

Stary stół kuchenny to mebel z duszą, który niejednokrotnie służy już kolejnemu pokoleniu. Takie meble znakomicie prezentują się zarówno w rustykalnych, wiejskich aranżacjach, jaki i w nowoczesnych industrialnych wnętrzach. Stół kuchenny to niezwykle ważny element wyposażenia kuchni, dlatego ważne jest żeby był wykonany z trwałych materiałów i był dobrze dobrany do wystroju pomieszczenia. Podpowiadamy jak przeprowadzić renowację starego kuchennego stołu i jak dopasować go do nowoczesnego wnętrza.

Stary stół kuchenny — wykonanie i aranżacja

Stary stół kuchenny to mebel zwykle wykonany z litego drewna, a więc z bardzo trwałego i porządnego materiału. Dlatego warto taki stół zatrzymać i po odnowieniu wstawić do kuchni lub jadalni. Meble w całości wykonane z drewna są bardzo efektownym elementem wystroju wnętrza, ale też służą przez wiele lat.

We wnętrzu urządzonym w stylu rustykalnym lub prowansalskim sprawdzi się drewniany, bielony, przecierany stół z ozdobnie wygiętymi nogami. Bardzo dobrze będzie się prezentował także mebel ozdobiony roślinnymi motywami nałożonymi metodą decoupagu.

W industrialnych i skandynawskich wnętrzach lepiej będzie wyglądać stół o prostej formie w naturalnym kolorze drewna. W pomagazynowych przestrzeniach sprawdzi się duży prosty stół, do którego można dobrać nowoczesne, metalowe krzesła. Natomiast w kuchni lub jadalni urządzonej w stylu skandynawskim, prosty, drewniany stół kuchenny bardzo dobrze będzie się prezentował w towarzystwie ławy przykrytej owczymi skórami, lub designerskich krzeseł z tworzyw stucznych.

Jak odnowić stary stół kuchenny?

Potrzebne materiały:

  • gumowe rękawiczki
  • papier ścierny
  • gąbka
  • Środek do mycia drewna
  • lakierobejca lub farba w wybranym kolorze

Krok 1

W pierwszej kolejności należy założyć gumowe rękawiczki i umyć stół gąbką nasączoną środkiem do mycia drewna. Można też nie używać specjalnych środków, a po prostu przetrzeć stół papierem ściernym o zaczynają od takiego o gramaturze 60, a następnie 120, żeby wykończyć przecieranie papierem o gramaturze 200.

Krok 2

Następnie należy przetrzeć stół mokrą gąbką, żeby pozbyć się pyłu z jego powierzchni. Całość stołu trzeba bardzo dokładnie umyć.

Krok 3

Po wyschnięciu stołu można nanieść na niego farbę lub lakierobejcę. Jeśli pokrycie stołu ma być transparentne nakładamy je dokładnie i wzdłuż słojów. W ten sposób odnowiony mebel jest gotowy!

Stary stół kuchenny można dopasować niemal do każdego wnętrza, a renowacja tchnie w niego nowe życie, żeby mógł służyć przez kolejne lata nie wychodząc z mody. Warto odnowić taki mebel, bo nie wymaga to dużego wysiłku, a efekty są oszałamiające.