Stojak na parasole

Stojak na parasole

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Stojak na parasole-poradnik Westwing

Parasol to przedmiot do którego artyści mają ogromną słabość. Śpiewano o nim piosenki i pisano bajki, jednak najczęściej można zobaczyć go na płótnach. Jednym z malarzy, który chętnie umieszczał w swoich kompozycjach parasole, jest Monet. Mistrz impresjonizmu stworzył szereg dzieł, na których widnieje kobieta z parasolką. Każda praca zachwyca grą świateł i niewypowiedzianą subtelnością. Równie romantyczną atmosferą tchnie najdroższy szkocki obraz "The Singing Butler", Jacka Vettriano. Mimo, że czarny parasol jest jedynie tłem dla rozgrywającej się na płótnie sceny, dodaje całości niezwykłego czaru.

Parasole ukochali również designerzy i projektanci mody. Jednym z najdroższych parasoli w historii jest model pomysłu włoskiego krezusa Flavia Briatore. Bogacz postawił na najlepsze materiały - wysokogatunkowe drewno oraz krokodylą skórę. Niecodzienny gadżet wyprodukowany przez markę Billionaire Couture kosztuje - bagatela - sto pięćdziesiąt tysięcy złotych. Luksusowe akcesorium jest dostępne jedynie na specjalne zamówienie w jednym z londyńskich butików Billionaire Couture na Sloane Street. Mimo szykownego wykonania parasola, jego cena szokuje. Ciężko sobie wyobrazić ile kosztowałby stojak na parasole projektu Briatore!

Stojak na parasole – piękny i praktyczny

O ile sam parasol ma bardzo długą historię (pod jedwabnymi osłonami przechadzali się już starożytni Chińczycy), tak stojak na parasole wynaleziono stosunkowo nie dawno. Nic w tym jednak dziwnego – niegdyś dekoracyjne parasolki noszono nad głowami jedynie w słoneczne dni, przez co nie wymagały suszenia. Dopiero XVIII-wieczni Francuzi zmienili ich przeznaczenie, co sprawiło, że dżdżysta aura stała się nieco bardziej przyjazna. Aby mokre parasolki nie pozostawiały w eleganckich, francuskich holach okazałych kałuż, opracowano stojak na parasole. Praktyczne akcesorium bardzo szybko zyskało aprobatę wśród europejskiej arystokracji. Zaczęto postrzegać je nie tylko przez pryzmat pragmatyzmu, ale i estetyki. Leciwe parasolniki to nierzadko prawdziwe dzieła sztuki – wykonane z wysokogatunkowego drewna czy kutego żelaza były nie lada ozdobą w domach ówczesnej elity.

Stal, drewno czy żeliwo?

Stojak na parasole potrafi zachwycić również dziś. Do wyboru pozostaje wiele rozmaitych modeli różniących się wymiarami, wielkością i designem. Do surowych, loftowych wnętrz doskonale dopasują się te minimalistyczne, wykonane ze stali nierdzewnej. Większość z nich wyposażona jest w wygodny, plastikowy wkład na skapującą z parasoli wodę. Aranżacje skandynawskie i rustykalne z pewnością polubią natomiast stojak na parasole wykonany z drewna. Wspaniale, jeśli będzie zdobić go efektowne usłojenie. Nie należy się martwić, że przy kontakcie z wodą drewno może się zniszczyć. Do konserwacji tego typu materiałów producenci stosują specjalne impregnaty. Żeliwny stojak na parasole idealnie wpasuje się we wnętrza w stylu prowansalskim czy angielskim. Białe modele opatrzone przecierką doskonale zaprezentują się w przedpokoju w modnym shabby chic.

Zobacz, można inaczej!

Osoby lubiące niekonwencjonalne rozwiązania mogą zastąpić klasyczny stojak na parasole na przykład stylowym wazonem. Barwna chińska porcelana wypadnie doskonale w orientalnej aranżacji, zaś postarzana cyna – w przedpokoju w klimacie retro. Stojak na parasole może ustąpić miejsca również smukłemu, stojącemu wieszakowi. Niektóre modele wyposażone są w parasolniki, na pozostałych parasole można po prostu powiesić. Innym pomysłem jest przechowywanie parasolek w wiklinowym koszu lub… w dekoracyjnej klatce dla ptaków! Wystarczy wsunąć ich trzonki pomiędzy pręty i voilà – niepowtarzalny stojak na parasole gotowy! Takie rozwiązanie sprawdzi się świetnie zwłaszcza w przedpokoju zaaranżowanym w romantycznym, kobiecym stylu.

Gustowne meble, lustro w dekoracyjnej ramie, szykowny stojak na parasole – dzięki nim nawet niewielki przedpokój zacznie przypominać pałacowy hol. Warto zadbać, aby dobry design witał gości już od progu – to pomieszczenie jest przecież wizytówką każdego domu.