Stół dębowy

Stół dębowy

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Stół dębowy-poradnik Westwing

Meble z drewna dębowego uchodzą za długowieczne – najstarsze modele mają po kilkaset lat. Tak solidny materiał sprawdza się w pomieszczeniach najczęściej użytkowanych, takich jak kuchnia. Dlatego stół dębowy stanowi świetny wybór na lata. Do tego jest klasycznie elegancki i sprzyja długiemu biesiadowaniu. Co warto wiedzieć o stole dębowym i jakie są jego zalety?

W Poradniku Westwing pokazujemy, jak wybrać idealny stół dębowy i dopasować go do aranżacji jadalni lub salonu. Zarejestruj się na stronie Westwing, aby przeczytać nasze porady.

Stoły i meble dębowe – synonim długowieczności

Epoka mebli dębowych trwała przez średniowiecze i renesans. Okazałe stoły dębowe królowały w przestronnych salach jadalnianych. I także dzięki temu można mówić o ich długowieczności – znaczna część dotrwała do naszych czasów. Dąb był i jest bardzo ceniony za trwałość, a także odporność na grzyby i szkodniki. Jest jednak dość trudny w obróbce, dlatego rzadko jest dekorowany, co akurat ma duże walory estetyczne – naturalne i nieco surowe odcienie drewna są eleganckie i przytulne. W XVII wieku dąb został częściowo wyparty przez orzech, jednak na dobre wrócił do wnętrz już w XIX wieku wraz z popularnością stylów historycznych. Dziś kochają go zarówno miłośnicy tradycji, jak i minimalistycznej nowoczesności.

Stół dębowy to mebel uniwersalny!

Każdy mebel drewniany jest niepowtarzalny – a to dlatego, że cechuje się innym rysunkiem słojów. Stół dębowy jest zwykle prosty w formie, bez ozdobników i w naturalnym odcieniu drewna. Powierzchnię zabezpiecza się najczęściej olejem, co chroni strukturę drewna na przykład przed wilgocią. Okazały stół dębowy będzie królem jadalni zarówno w stylu modern, jak i scandi czy boho. Uniwersalność wiąże się z ciepłym odcieniem drewna, który pasuje do każdego wystroju. Można go wzbogacić prostymi geometrycznymi dodatkami albo klasycznym obrusem czy kolorowymi detalami w stylu etno. Niemniej warto pozostawić blat w stanie „surowym” i zamiast obrusu stosować bieżniki czy podkładki. Jeśli chodzi o krzesła, najlepiej dokupić modele z tej samej kolekcji co stół. Dzięki temu aranżacja jadalni będzie spójna, elegancka i przytulna. W przypadku mniejszych wnętrz dobrym pomysłem jest zakup stołu dębowego rozkładanego.

Jak pielęgnować stół dębowy?

Choć stół dębowy jest długowieczny, nie obędzie się bez odpowiedniej jego pielęgnacji. Najważniejsze, by był ustawiony z dala od kaloryferów i na równym podłożu, co zapobiegnie odkształceniom. Krzesła i stoły dębowe należy regularnie odkurzać i przecierać szmatką – suchą lub lekko zwilżoną wodą. Warto unikać wszelkich środków czyszczących, na przykład w aerozolu. Mogą one uszkodzić powłokę ochronną, a przez to narazić stół dębowy na uszkodzenia. Dobrze jest od czasu do czasu użyć środka do konserwacji mebli drewnianych, najlepiej na bazie wosku pszczelego. Ważne też, by na blacie nie stawiać gorących naczyń, które mogą go uszkodzić. Nie zaszkodzi więc pamiętać o podkładkach, matach czy serwetkach. Kiedy na stole rozleje się kawa czy wino, należy jak najszybciej je usunąć szmatką. Jeśli wnikną głębiej w strukturę blatu, mogą spowodować przebarwienia. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i trosce stół dębowy odwdzięczy się wierną służbą podczas domowych biesiad.

Krzesła i stoły dębowe do każdego salonu – poznaj ofertę Westwing

Stół dębowy pasuje zarówno do nowoczesnej jadalni, jak i klasycznej stylizacji. Piękno i magiczną surowość drewna dębowego można spotkać w aranżacjach niemal we wszystkich stylach. Eleganckie stoły i krzesła w stylu klasycznym, skandynawskim lub prowansalskim będą wymarzoną ozdobą mieszkania. W ofercie Westwing znajdziesz niepowtarzalne stoły i krzesła wykonane z najwyższej jakości drewna dębowego, między innymi: stoły i krzesła do jadalni, stoły i krzesła do salonu, stoły kuchenne, stoły rozkładane oraz meble ogrodowe. Wśród naszych produktów pojawiają się zarówno wyroby pochodzące z niewielkich, lokalnych manufaktur, jak i designerskie meble od znanych projektantów. Wiele artykułów zostało przecenionych nawet do 70%! Już dziś zarejestruj się na Westwing i wybierz wymarzony stół dębowy do swojego salonu!