Stół kwadratowy

Stół kwadratowy

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Stół kwadratowy-poradnik Westwing

Kwadrat to kształt magiczny. Symbolizuje cztery strony i cztery pierwiastki świata. W starożytności oznaczał boskość, trwałość i sprawiedliwość. Według teorii Feng Shui podobnie - kwadrat gwarantuje stabilność i uczciwość, a także… przyciąga pieniądze. Na planie kwadratu budowano miasta i place. Wśród mebli kwadrat zyskał uznanie jako kształt stołowego blatu.

Stół w kuchni. Stół w jadalni. Stół w salonie. Stół w pracowni. Spotkania przy rodzinnym stole. Ważne rozmowy przy stole. Rzucone na stół papiery. Wazon z kwiatami na środku stołu. Wokół stołu i przy stole toczy się rodzinne życie. Stół to serce domu. To mebel tak podstawowy, że aż trudno wyobrazić sobie jego brak. Od jego wyboru często rozpoczyna się urządzanie całego wnętrza. Różne wielkości, wysokości, kształty, kolory - dobrze dobrać stół to wielka rzecz. Czym się kierować? Jak podjąć dobrą decyzję? Wielką popularnością cieszą się stoły prostokątne i okrągłe. Ale w niektórych aranżacjach najlepiej sprawdzają się stoły kwadratowe.

Stół kwadratowy

Stół kwadratowy to idealna propozycja dla miłośników nowoczesnego designu. Kwadratowe stoły idealnie sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach, czy to pokojach czy w jadalni lub jako dodatkowy mebel w salonie. Często występują w komplecie z czterema krzesłami.

Praktyczny stół kwadratowy

I właśnie fakt, że stół kwadratowy z góry sugeruje liczbę ustawionych przy nim krzeseł, generalnie przeznaczony jest do kameralnych spotkań lub wykorzystywany do codziennej pracy.

Stół kwadratowy w salonie

Salon to miejsce odpoczynku i wieczornych spotkań. To także oficjalna część domu, w której przyjmuje się gości. W tradycyjnie urządzonym salonie idealny będzie tradycyjny stół kwadratowy z drewna dębowego, mahoniowego lub orzechowego – wszystko zależy od tonacji, w jakiej są utrzymane pozostałe meble.

Stół kwadratowy drewniany

Drewniane lekkie stoły sosnowe i bukowe najczęściej mają zastosowanie w salonie urządzonym w jasnym, skandynawskim stylu. Stoły ze szklanym kwadratowym blatem idealnie zagrają w industrialnym wnętrzu. Do nowoczesnego mieszkania wyłożonego gładkimi błyszczącymi panelami pasować będzie stół lakierowany na wysoki połysk.

Stolik kwadratowe

Rozwiązaniem idealnym do niewielkich wnętrz jest kwadratowy stół rozkładany. Na co dzień stół może stać złożony, dzięki czemu bez potrzeby nie będzie zajmował powierzchni salonu. W razie konieczności, na przykład w czasie wizyty gości kwadratowy stół błyskawicznie można zamienić w prostokątny stół o większej powierzchni.

Stół kwadratowy w kuchni lub jadalni

Współczesne tendencje w architekturze wnętrz spopularyzowały kuchnie otwarte, bezpośrednio łączące się z salonem. W takim przypadku stół kwadratowy można wykorzystać do oddzielenia przestrzeni kuchennej od salonowej lub zaaranżowania małej jadalni.

Biały stół kwadratowy do kuchni

Stół kwadratowy jest pod tym względem wyjątkowo praktyczny. Można go ustawić na środku, podobnie jak stół okrągły lub owalny, tak, by był do niego dostęp z każdej ze stron. Jeśli nie ma takiej potrzeby lub możliwości, gdyż kuchnia jest mała, można go postawić bezpośrednio pod ścianą.