Stół okrągły rozkładany

Stół okrągły rozkładany

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Stół okrągły rozkładany-poradnik Westwing

Praktyczny stół to must have w każdej jadalni. Co jeśli jest to niewielkie pomieszczenie i trudno dobrać właściwy model? Dobrym pomysłem będzie stół okrągły rozkładany. Można go powiększać w razie potrzeby, a na co dzień nie zajmie dużo miejsca. Ponadto okrągły stół zawsze sprzyja dłuższemu biesiadowaniu!

Na rynku dostępne są stoły okrągłe rozkładane zarówno nowoczesne, jak i bardziej klasyczne. W tej drugiej grupie króluję meble wykonane z drewna. Szczególnie biały stół pięknie zaprezentuje się w przytulnej jadalni z prowansalską nutą.

Spotkania przy okrągłym stole

Okrągły stół na stałe wpisał się nie tylko do historii aranżacji wnętrz, lecz także kultury. Każdy słyszał o królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu. To jedna z najstarszych legend, w których mówi się o zaletach stołu okrągłego. Zasiadający przy nim ludzie są sobie równi, ponieważ nie ma przy nim żadnego uprzywilejowanego miejsca. Takie rozwiązanie zapobiega kłótniom (nie tylko o wyższość), a w domowych warunkach sprzyja dłuższym biesiadom. Okrągły stół funkcjonuje także jako termin polityczny. Oznacza on porozumienie dwóch zwaśnionych stron, które podczas rozmów dochodzą do zgody. Tak też było w przypadku słynnego polskiego Okrągłego Stołu w 1989 roku.

Stół okrągły rozkładany świetny do małej jadalni

W wielu kuchniach i jadalniach ograniczenia przestrzenne nie pozwalają na zakup okazałego okrągłego stołu. Dlatego z myślą o nich powstało rozwiązanie, a jakże, kompromisowe – stół okrągły rozkładany. Na co dzień nie zajmie dużo miejsca, a poza tym można uniknąć ostrych kantów, które w przypadku małych pomieszczeń potrafią często dać się we znaki. Szczególnie jeśli w domu są małe dzieci, stół okrągły rozkładany zapewnia bezpieczeństwo i dodaje wnętrzu magicznej przytulności. Przed zakupem stołu warto dokładnie zmierzyć pomieszczenie i ocenić, czy taki mebel będzie komfortowy w użytkowaniu zarówno złożony, jak i w pełnych rozmiarach.

By wygodnie odsunąć krzesła od stołu, potrzeba co najmniej 80 centymetrów. Należy pamiętać, że stół okrągły rozłożony będzie przydatny tylko podczas wizyty liczniejszej grupy gości, dlatego może on zająć wraz z krzesłami nawet większość pomieszczenia. O wiele ważniejsze jest to, by w wersji mini nie ograniczał innych czynności, takich jak gotowanie czy serwowanie przysmaków. I najważniejsze – lepiej sprawdzić mechanizm rozkładania przed zakupem. Stół okrągły powinien rozkładać się wygodnie i bez dużego wysiłku, a także być stabilny w obu wariantach.

Stół kuchenny okrągły rozkładany pełen zalet

Stół kuchenny okrągły rozkładany, dzięki kształtowi blatu i jego funkcjonalności pomaga zaoszczędzić dużo miejsca. Dzięki temu idealnie nada się do niewielkiej kuchni. Możliwość powiększania blatu sprawi, że z małego mebla przeznaczonego dla trzech – czterech osób, stanie się dużym rodzinnym stołem, gotowym służyć podczas domowych uroczystości lub spotkań towarzyskich. Okrągły blat pozwala na postawienie przy nim większej ilości krzeseł niż przy stole prostokątnym. Dodatkowo, spodoba się osobom, które nie lubią siedzieć „na rogu”. Warto również wspomnieć, że stół okrągły sprzyja rozmowom, gdyż wszyscy zasiadający przy nim widzą się. Jest to również mebel, przy którym nie ma lepszych i gorszych miejsc – wszystkie są jednakowo wygodne.

Stół kuchenny okrągły rozkładany w różnych stylach

  • Stół kuchenny okrągły rozkładany w stylu klasycznym jest wykonany z litego drewna, które jest pomalowane bezbarwnym lakierem. Może być ustawiony na jednej, solidnej nodze lub na czterech. Podobnie jak inne meble klasyczne, także i stół kuchenny ma dekoracyjny charakter, którego przejawem są rzeźbienia lub eleganckie frezy.
  • Stół kuchenny okrągły rozkładany w stylu prowansalskim ma lekką konstrukcję, której najważniejszą częścią są ozdobne, kabriolowe nóżki. Również jest zrobiony z naturalnego drewna, które zostało pokryte białą farbą, lakierem lub woskiem. Ten mebel będzie dobrze wyglądał także w kuchni w stylu angielskim lub shabby.
  • Stół kuchenny okrągły rozkładany w stylu nowoczesnym ma prostą, niemal minimalistyczną formę. O jego nowoczesności świadczy nie tylko design, ale również zaawansowane technologie, przy pomocy których powstał mebel. Może to być funkcjonalny i prosty w obsłudze system składania i rozkładania stołu lub materiał stworzony w myśl najnowszych trendów.
  • Stół kuchenny okrągły rozkładany w pojawia się także we wnętrzach w stylu skandynawskim. W nich ceniona jest funkcjonalność, której nie można odmówić temu meblowi. Taki stół wykonany jest z drewna i najczęściej ma biały kolor.

Stół kuchenny okrągły rozkładany i spółka

Stół kuchenny okrągły rozkładany zaprezentuje się jeszcze lepiej, jeśli w jego sąsiedztwie staną odpowiednie meble. Wśród nich najważniejsze są krzesła. W niewielkich kuchniach najlepiej sprawdzą się modele składane – ich zaletą jest fakt, że nieużywane (złożone) mają niewielkie rozmiary. W większych kuchniach można pozwolić sobie nawet na solidne krzesła kuchenne z podłokietnikiem. Takie modele sprawdzą się obok stołu o dekoracyjnym charakterze.

Jak przygotowywać stół kuchenny okrągły rozkładany na specjalne okazje?

Specjalne okazje wymagają odpowiedniego nakrycia stołu. Jeśli jesteśmy w posiadaniu mebla z okrągłym blatem, warto przykryć go okrągłym obrusem, który elegancko okryje cały stół i stworzy elegancką falbanę. Na takim stole dobrze będą wyglądały okrągłe lub owalne serwetki, których wygląd będzie spójny z wystrojem. Miłośnicy nietuzinkowych rozwiązań mogą zrezygnować z tradycyjnego obrusu i serwetek, dekorując stół modnymi filcowymi podkładkami i matami. To wspaniałe dekoracje z folkową duszą!

Stolik okrągły kawowy

Stół okrągły rozkładany niewielkich rozmiarów, o średnicy na przykład do 75 cm, wprost idealnie nadaje się jako stolik kawowy. Stolik taki, niewielki i niższy niż standardowe, można postawić obok kanapy czy sofy. Nieco wyższy i większy można ustawić w oddzielnej części mieszkania jako dodatkowy mebel, wtedy koniecznie w otoczeniu krzeseł.

Stół drewniany czy metalowy?

Najpopularniejszym materiałem na stół okrągły rozkładany jest drewno. Dlaczego? Trudno na przykład wyobrazić sobie szklany blat, który byłby regulowany i dobrze „ukrywałby” drugie wcielenie. Poza tym drewno świetnie sprawdza się zarówno w aranżacji nowoczesnej, jak i bardziej klasycznej. W przypadku małych pomieszczeń warto postawić na biel lub lekkie formy, które optycznie powiększą przestrzeń. Stół z drewna dębowego doda zaś aranżacji ciepłego szyku. Taki materiał cechuje się długowiecznością i niezwykłą solidnością. Dobrym wyborem jest także lite drewno bukowe czy olchowe. Metal natomiast stanowi świetny wybór do nowoczesnych aranżacji i miłośników minimalizmu. Jednak jeśli domownikom zależy na przytulności, warto postawić na biel i odcienie drewna – także we wnętrzach w stylu modern.