Stół rozkładany okrągły

Stół rozkładany okrągły

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Stół rozkładany okrągły-poradnik Westwing

„Siedzą przy Okrągłym Stole, ramię w ramię i bok w bok”— śpiewał poeta. I nic dziwnego — okrągły stół jest bodaj najsłynniejszym meblem świata. Okrągłe są stoły-ołtarze prastarych świątyń, do których wciąż docierają archeologowie. Okrągły Stół króla Artura i jego rycerzy działa na wyobraźnię pokoleń od stuleci. Brytyjscy naukowcy odkryli w Windsorze XIV. wieczny okrągły stół, najpewniej inspirowany legendą o Camelot. Przy tak zwanym okrągłym stole siadają do dzisiaj politycy i wszyscy ci, którzy chcą rozwiązać jakąś sprawę i pokojowo dojść do porozumienia.

Oprócz legendarnego i symbolicznego nacechowania, okrągły stół to po prostu bardzo praktyczny i piękny mebel. Nic więc dziwnego, że często gości we współczesnych domach. Doskonale prezentuje się na dużych przestrzeniach, jest niezwykle funkcjonalny, jeśli chodzi o sztukę usadzania gości. W wersji rozkładanej jest idealnym rozwiązaniem do jadalni i wszędzie tam, gdzie liczy się oszczędność miejsca.

Stół okrągły

Okrągły stół ma wiele zalet. Jako mebel ustawiony w centralnym miejscu domu prezentuje się pięknie i stylowo. Dzięki temu, że nie ma kantów, sprawia wrażenie mebla łagodnego i bezpiecznego. Z tego samego powodu jest przyjazny dzieciom i wszystkim, którzy nie lubią „siedzieć na rogu”. Okrągły stół na czterech nogach sprawia wrażenie mebla solidnego i stabilnego, okrągły stół na jednej nodze —zachwyca lekkością i mobilnością. Wokół okrągłego stołu można ustawić większą liczbę krzeseł, tym samym może przy nim zasiąść większa liczba osób.
Okrągły stół jest doskonałym meblem dla rodziny. Sprawdza się również wyśmienicie w sytuacjach towarzyskich. Wygodny, ustawny, skłaniający do rozmów i kontaktu wzrokowego. „Demokratyczny” — nie ma przy nim miejsc uprzywilejowanych. Wystarczy zawiesić nad nim jedną lampę, by był równomiernie oświetlony, co jest zarówno praktyczne, jak i daje niepowtarzalny efekt przytulności i rodzinnego ciepła.
Okrągłe stoły są niezwykle popularne. Z naturalnego lub malowanego drewna, białe lub kolorowe, matowe lub lakierowane na wysoki połysk, całe ze szkła lub przezroczystego tworzywa, z metalowymi okuciami lub rattanowymi wstawkami. Wybór jest nieograniczony, dlatego każdy z łatwością dopasuje okrągły stół do stylu, w jakim urządzone jest mieszkanie.

Stolik okrągły kawowy

Okrągły stół niewielkich rozmiarów, o średnicy na przykład do 75 cm, wprost idealnie nadaje się jako stolik kawowy. Stolik taki, niewielki i niższy niż standardowe, można postawić obok kanapy czy sofy. Nieco wyższy i większy można ustawić w oddzielnej części mieszkania jako dodatkowy mebel, wtedy koniecznie w otoczeniu krzeseł.

Stół rozkładany okrągły

Okrągły rozkładany stół to wybór idealny do jadalni. Jego największą zaletą jest możliwość rozłożenia blatu, a tym samym powiększenia jego powierzchni. Po rozłożeniu, okrągły stół staje się stołem owalnym, nie tracąc wszelkich zalet stołu okrągłego. To mebel bardzo funkcjonalny – zapewnia dodatkowe miejsce dla przybyłych gości, w razie potrzeby może stać się dodatkową powierzchnią roboczą. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, takich jak ciche i lekko działające prowadnice, rozkładanie i składanie stołu jest szybkie i bezproblemowe.