Stół sosnowy

Stół sosnowy

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Stół sosnowy-poradnik Westwing

Przy stole spotykamy się, by celebrować najważniejsze rodzinne chwile, ale życie codzienne również dostarcza wielu okazji do korzystania z tego pożytecznego mebla. Ponieważ stoły znajdują się w każdym domu, bogactwo wzorów, kształtów, rozmiarów i materiałów wykorzystanych do ich produkcji jest ogromna. Największą popularnością cieszą się jednak stoły drewniane.

Nie bez przyczyny ten symbol domowego ogniska i gościnności wykonany jest z właśnie z tego materiału. Drewno od tysiącleci wykorzystywane jest do produkcji mebli. Ludzkość opanowała techniki wykorzystania wszystkich jego rodzajów. Poszczególne gatunki drewna różnią się miedzy sobą nie tylko kolorystyką, ale przede wszystkim twardością, kruchością, odpornością na szkodniki i warunki atmosferyczne.

Stół sosnowy – dyskretny urok drewna

Do budowy stołów najlepiej nadają się gatunki drewna cechujące się dużą twardością i wytrzymałością, niepodlegające pękaniu czy obłupywaniu. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu drewno dębowe, sosnowe i bukowe. Stoły z drewna tradycyjnie kojarzone są najczęściej z wnętrzami utrzymanymi w stylu rustykalnym. Naturalne wady drewna (sęki, nierówności, pęknięcia) stanowią autentyczną, trudną do odwzorowania dekorację. Można te cechy drewna dodatkowo podkreślić odpowiednim polerowaniem, lakierowaniem i nabłyszczaniem, a rezygnacja z obrusa i nie zastawianie stołu zbędnymi przedmiotami pozwoli cieszyć się niepowtarzalnym rysunkiem słojów naszego mebla. Aby dopełnić efekt, uzyskany dzięki wstawieniu drewnianego stołu, musimy także dobrać pasujące do niego krzesła. Jeśli nie decydujemy się na gotowy komplet mebli do jadalni, to możemy poszukać stołu oraz krzeseł, które oprócz swojej tradycyjnej funkcji będą stanowiły niebanalną dekorację. Ciekawym pomysłem do zastosowania we wnętrzach o charakterze etnicznym może być wstawienie do pomieszczenia długiej, drewnianej ławki.

Stół sosnowy

Bogactwo wzorów i kolorów

Drewniane stoły występują we wszystkich kształtach. Ciekawym akcentem w nowoczesnych wnętrzach mogą być meble wykonane z drewna sosnowego, tradycyjnie używanego do wyrobu stołów. Dobrze jest, gdy ma on niebanalny kształt albo kolor. Można pokusić się o okrągły stół sosnowy, nadający się do celebrowania posiłków i umożliwiający swobodną konwersację pomiędzy biesiadnikami lub poprzestać na stole kwadratowym, zapewniającym bardziej intymną atmosferę. Kolorystyka stosowana przez projektantów mebli sosnowych jest bardzo różnorodna i bez problemu można znaleźć stół dopowiadający każdej koncepcji stylistycznej. Nowoczesnym wnętrzom charakteru doda stół pomalowany na jaskrawy, niebanalny odcień. Skupienie uwagi na tym elemencie nada wnętrzu domowego charakteru, choć dzięki niezwykłości barwy, uzyskany efekt będzie jednocześnie odważny i zabawny. Dodatkowo o oryginalnym stylu mieszkańców będą świadczyć dobrane tematycznie lub kolorystycznie dodatki, które można często i tanio wymieniać, dostosowując wnętrze do aktualnych trendów, pór roku, a nawet nastroju.

Stolik sosnowy – element aranżacji

Częstym elementem wyposażenia w wielu domach jest stolik sosnowy, który w połączeniu z odpowiednimi kolorami i dekoracjami może stać się bardzo stylową ozdobą każdego wnętrza. Wykonane z drewna sosnowego stoliki pasują zarówno do salonu, sypialni, jak i pokoju dziecięcego. Wystarczy jedynie umiejętnie wkomponować je w dotychczasową aranżację.

Stolik sosnowy

Dlaczego warto wybrać stolik sosnowy?

Meble wykonane z sosny mają wiele zalet. Jedną z najważniejszych jest bardzo ładny, jasny i naturalny kolor sosnowego drewna, co pozwala bez większych kłopotów wkomponować je w aranżację wielu wnętrz. Co więcej, drewno sosny ma widoczną strukturę na czele z licznymi słojami i sękami. Z jednej strony daje to ciepły, swojski i przytulny efekt, z drugiej – niektórzy uważają, że z tego powodu sosna jest mało elegancka.

Stolik sosnowy z pewnością będzie produktem wytrzymałym, choć może nie przetrwa setek lat, jak stolik wykonany z dębu czy buku. Z drugiej strony, cena za taki mebel będzie o wiele bardziej przystępna. Warto też pamiętać, że z biegiem lat drewno sosnowe ciemnieje – jedni uważają, że to wada, inni zaś twierdzą, że ciemna sosna nabiera klasy i szlachetności. Ile osób, tyle opinii, jednak docenić trzeba jeszcze jedno – sosna jest drewnem elektrostatycznym, czyli ogranicza wirowanie kurzu i pyłu w powietrzu. Stolik sosnowy będzie więc świetnym wyborem dla alergików.

Stolik sosnowy – do jakich pomieszczeń?

Sosnowy stolik – ze względu na mniejsze od tradycyjnych stołów wymiary – sprawdzi się podczas aranżacji wielu wnętrz. Oczywiście nie będzie on służył spożywaniu posiłków przez całą rodzinę, ale i tak może spełniać szereg funkcji praktycznych.

  • Salon – niewielki stolik sosnowy to idealny dodatek do salonu. Może pełnić funkcję stolika kawowego lub miejsca na potrzebne w salonie drobiazgi. Stolik sosnowy o nieco większych rozmiarach można wykorzystać także jako mebel na sprzęt telewizyjny lub grający.
  • Sypialnia – stolik sosnowy to sprawdzony element wyposażenia sypialni. Wraz z dużym, wygodnym fotelem i stojącą lampą może pełnić funkcję kącika do czytania, a ustawiony pod oknem będzie służył jako miejsce na kwiaty i rośliny doniczkowe.
  • Pokój dziecka – kolekcja złożona z sosnowego stolika i kilku niewielkich krzeseł to dobry pomysł na urządzenie pokoju dziecka, zwłaszcza takiego, któremu nie jest jeszcze potrzebne biurko. Maluch zyska w ten sposób miejsce do zabawy, malowania, a także spożywania posiłków podczas wizyty kolegów.

Stolik sosnowy w różnych stylach aranżacyjnych

Stolik sosnowy jest meblem, który pasuje do wnętrz urządzonych w wielu stylach. Wszystko zależy od jego kształtu, sposobu wykończenia oraz znajdujących się już w pomieszczeniu dodatków.

  • Styl skandynawski – stolik sosnowy dobrze wkomponuje się w styl skandynawski, pełny jasnych, naturalnych kolorów, takich jaki biel, beż czy szarość. Aby ożywić tego typu aranżację, można postawić na nim kolorowy wazon pełen kwiatów lub położyć ozdobny obrus.
  • Styl rustykalny – jego cechą charakterystyczną jest duża ilość naturalnych materiałów oraz funkcjonalnych mebli. Stolik sosnowy, z widocznymi na drewnie słojami i sękami, będzie jego dobrym uzupełnieniem.
  • Styl vintage – kładzie nacisk na ekspozycję mebli i dodatków z poprzednich epok. Nieco starszy, ściemniały już stolik sosnowy spełnia ten warunek. Dodatkowo, drewno sosnowe ładnie wygląda na tle często wykorzystywanych w tym stylu pastelowych kolorów, np. błękitów i pudrowych róży.
  • Styl prowansalski – stolik sosnowy sprawdzi się i tym stylu aranżacyjnym, zwłaszcza, jeśli zostanie pomalowany na biało. Dodatkowo, zamiast klasycznych, prostych nóżek, powinien posiadać zaokrąglone nogi z ozdobnymi rzeźbieniami.

Stolik sosnowy to uniwersalny, ale jednocześnie pełen uroku dodatek. Warto więc odnaleźć swoją inspirację i wkomponować go do wystroju mieszkania – spektakularny efekt gwarantowany!