Stolik ceramiczny

Stolik ceramiczny

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Stolik ceramiczny-poradnik Westwing

Dopiero w XVIII wieku Europejczycy opanowali sztukę wyrabiania naczyń porcelanowych. Chińczycy znali ją od stuleci. Przed wiekami nazywano porcelanę "białym złotem", a i dziś uważa się ją za materiał luksusowy. Nawet współcześnie przedmioty wykonane z tworzywa ceramicznego często przywodzą skojarzenia z krajami Orientu. Ceramiczne mozaiki to kwintesencja stylu bliskowschodniego. W Chinach z ceramiki wykonywano meble, jak na przykład stołki. Wybierając stolik ceramiczny, wprowadzi się do pomieszczenia odrobinę orientalnego klimatu. Nie oznacza to jednak, że podobny mebel ma prawo znaleźć się wyłącznie we wnętrzach inspirowanych stylem Bliskiego lub Dalekiego Wschodu.

Stolik ceramiczny typu drum

Mogą przybierać formy cylindryczne, przypominać kształtem afrykańskie bębny lub pękate baryłki. W całości są wykonane z tworzywa ceramicznego i mają bardzo oryginalny design. Stolik ceramiczny typu drum to bardzo efektowny element wystroju wnętrza. Posłuży za stolik kawowy, boczny lub postument dla okazałego wazonu z kwiatami. Taki stolik ceramiczny ma zwykle około 45 cm wysokości i może być też wykorzystywany w charakterze siedziska. Stolik ceramiczny w intensywnym kolorze – na przykład zielonym lub turkusowym – świetnie sprawdzi się we wnętrzach zaaranżowanych w stylu boho. Ażurowe boki dodadzą mu oreintalnego szyku. Biały stolik ceramiczny okaże się z kolei idealnym elementem wystroju salonu w stylu skandynawskim, w którym najważniejszą rolę odgrywają produkty z naturalnych tworzyw. Będzie wyglądał fantastycznie w otoczeniu sosnowych mebli, jasnych ścian i poduch w delikatnych kolorach.

Stolik ceramiczny w stylu chinoiserie

Chinoiserie po francusku znaczy “chińszczyzna”. To styl dla tych, których pociąga estetyka Dalekiego Wschodu. Dominują w nim orientalne meble, tapety i parawany zdobione w smoki, fajansowe naczynia malowane w roślinne motywy na wzór porcelany z epoki dynastii Ming. W domach wielbicieli stylu chinoiserie nie powinno również zabraknąć chińskich taboretów z ceramiki. Przed wiekami pełniły funkcję stołków ogrodowych, dziś mogą posłużyć jako stoliki. Stolik ceramiczny w stylu chińskim zaprezentuje się imponująco, gdy będzie malowany w smoki, rajskie ptaki lub egzotyczne kwiaty. Mogą też ozdabiać go dalekowschodnie motywy figuralne. Biały stolik ceramiczny malowany w orientalne wzory ciemnoniebieską farbą nawiąże do stylu klasycznej chińskiej porcelany, tak chętnie naśladowanego także i w Europie. Stolik ceramiczny w stylu chinoiserie może posłużyć za podstawę dla bibelotów lub egzotycznych figurek. Pięknie będzie na nim wyglądać orchidea w szklanej donicy.

Stolik ceramiczny w ogrodzie

Meble ogrodowe powinny być odporne na działanie słońca i opadów atmosferycznych oraz łatwe w czyszczeniu. Stolik z ceramicznym blatem ma gładką powierzchnię, a po deszczu wystarczy przetrzeć go szmatką. Dodatkowo – jest bardzo dekoracyjny. Blat ceramiczny mogą zdobić fantazyjne mozaiki powstałe z tłuczonej glazury lub terakoty. Stolik ogrodowy może w całości być udekorowany elementami ceramicznymi lub stać na metalowych nóżkach. Mozaiki, na których będą dominować różne odcienie koloru niebieskiego, nawiążą do estetyki lubianej w krajach śródziemnomorskich, zwłaszcza północnoafrykańskich. Latem będą nasuwać skojarzenia z południowym słońcem, lazurowym niebem i błękitem morza.

Stolik ceramiczny to wybór nietypowy, ale zawsze spełni funcję dekoracyjną. Warto wstawić go do salonu lub ogrodu.