Stolik decoupage

Stolik decoupage

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Stolik decoupage-poradnik Westwing

Decoupage to bardzo popularna technika zdobnicza, polegająca na naklejaniu na powierzchnię danego mebla lub przedmiotu wzorów wyciętych z papieru oraz pokryciu ich przezroczystym lakierem, aby nie były wyczuwalne przy dotyku. Za pomocą decoupage’u można udekorować drobne przedmioty codziennego użytku, tworząc z nich oryginalne ozdoby, a także niewielkie meble, takie jak krzesła czy stoliki. Zwłaszcza stolik decoupage jest niezwykle dekoracyjnym elementem wyposażenia wnętrza, idealnym do salonu, sypialni, a nawet pokoju dziecka. Podpowiadamy, jak wybrać stolik decoupage, aby zupełnie odmienił charakter każdego pomieszczenia.

Sztuka nadawania meblom drugiego życia

Słowo “decoupage” wywodzi się z języka francuskiego. Tamtejsze wyrażenie “decouper” oznacza po prostu “wycinać”. Ta niezwykle popularna technika zdobnicza rozwinęła się najprawdopodobniej wśród plemion wschodniosyberyjskich, które za jej pomocą dekorowaly groby swoich bliskich. Z Syberii decoupage trafił do Chin, a stamtąd w XVII wieku – do Europy, gdzie szybko stał się ulubioną rozrywką osób z wyższych sfer oraz metodą ozdabiania mebli, dzięki czemu wyglądały one na droższe.

Elegancki stolik decoupage

Współcześnie decoupage jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych technik zdobniczych. Polega on na wycinaniu z papieru dekoracyjnych wzorów oraz naklejaniu ich na powierzchnię danego przedmiotu. Nałożony na nie bezbarwny lakier wygładza całą strukturę oraz sprawia, że wzór wygląda jak namalowany. Do zdobienia techniką decoupage nadają się rozmaite przedmioty: ceramika, biżuteria, pudełko na drobiazgi, a nawet meble. Bardzo ciekawym dodatkiem do wnętrz urządzonych w różnych stylach jest natomiast stolik decoupage.

Stolik decoupage – jaki wybrać?

Stolik decoupage to znakomity element wyposażenia do różnych pomieszczeń. Ustawiony w salonie obok sofy oraz foteli sprawdzi się jako niewielki stół kawowy. W pokoju dziecka utworzy miejsce do nauki oraz zabawy. Z kolei w sypialni stolik decoupage może pełnić funkcję toaletki lub przestrzeni do relaksu. Wystarczy postawić koło niego wygodny, miękki fotel bądź pufę, a także wysoką lampę.

Stolik kawowy decoupage

Jeżeli chodzi o materiał, stolik decoupage może być wykonany z drewna, szkła, elementów metalowych, aluminiowych czy chromowanych. Wybór tego odpowiedniego zależy od ogólnego wystroju wnętrza, w jakim ma stanąć. W sklepach znaleźć można również stolik decoupage o rozmaitych kształtach: okrągły, kwadratowy, prostokątny, a nawet trójkątny. Należy też pamiętać, że stolik decoupage przy odrobinie wolnego czasu uda się z powodzeniem wykonać samodzielnie. Wystarczy do tego trochę farby, lakier, nożyczki, papier kolorowy lub stylowe zdjęcia.

Stolik decoupage do wnętrz w różnych stylach

Stolik decoupage to znakomity dodatek do pomieszczeń urządzonych w wielu stylach. Należy jedynie mądrze wybrać jego ogólny design.

  • Styl angielski – okrągły, biały stolik decoupage z wzorem przedstawiającym czerwone róże to idealny mebel do salonu w stylu angielskim. Razem z wygodną, tapicerowaną kanapą stworzy miejsce do wypoczynku i spotkań z przyjaciółmi.
  • Styl skandynawski – drewniany stolik decoupage wykonany z jasnej, naturalnej sosny świetnie uzupełni wnętrze skandynawskie. Jeśli chodzi o wzornictwo, mile widziane są przyklejone na blat zdjęcia przedstawiające lasy, łąki lub zwierzęta.
  • Styl shabby chic – chętnie wykorzystuje meble i dodatki pochodzące z poprzednich epok lub na takie stylizowane. Stolik decoupage z lekko poprzecieraną i popękaną farbą znakomicie wpisuje się w ten trend.
  • Styl industrialny – będzie do niego pasować stolik decoupage z elementami metalowymi oraz chromowanymi. Blat powinien natomiast zostać udekorowany zdjęciami przedstawiającymi np. słynne budowle z dużych miast.

Stolik decoupage to bardzo oryginalny dodatek, który może zupełnie odmienić charakter wnętrza. Znajdź więc swoje inspiracje i wybierz produkt idealny dla ciebie!