Stolik industrialny

Stolik industrialny

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Stolik industrialny-poradnik Westwing

Nie każdy może sobie pozwolić na mieszkanie w wielkomiejskim lofcie, jednak klimat takiego wnętrza łatwo wprowadzić do dowolnego wystroju. Już jeden stolik industrialny stanowi przyciągającą wzrok, modną, a zarazem praktyczną ozdobę. Stoliki kawowe i pomocnicze w wersji industrialnej najczęściej wykonuje się z dwóch materiałów: z litego drewna oraz metalu. Ciepłe drewniane odcienie dodają wnętrzu przytulności, dlatego w loftach to właśnie takie meble przełamują industrialny chłód. Ponadto czarują pomysłowymi formami oraz ciekawym dekorem. To produkty dla każdego miłośnika dobrego designu! Jak wybrać stolik industrialny, by był zarówno funkcjonalny, jak i efektowny?

Z fabryk do nowoczesnych wnętrz

Styl industrialny to jeden z najgorętszych trendów w aranżacji wnętrz już od wielu lat. Zgodnie z jego założeniami urządza się wielkomiejskie lofty, a prym w tym wiodą takie metropolie, jak Nowy Jork, Londyn czy Berlin. Styl narodził się wraz z końcem epoki przemysłowej. Pozostało wiele budynków fabrycznych, które zaczęto adaptować na potrzeby mieszkalne. Aranżacyjne popisy przerosły oczekiwania i stały się niewyczerpanym źródłem inspiracji. Zaczęto produkować meble: szafy, komody, stoły, stoliki czy krzesła, oraz dekoracje przypominające wyposażenie dawnych fabryk. Z czasem design industrialny zaczęto wzbogacać motywami w wydaniu vintage – dawnymi grafikami, plakatami, stemplami oraz typografiami. A że w loftach podkreśla się walory przestrzenne, dużym zainteresowania cieszą się lekkie i mobilne meble. Jednym z nich jest stolik industrialny.

Stolik kawowy w stylu industrialnym

Brak pomysłu na oryginalny stolik kawowy? Warto sięgnąć po nieco surowy, ale efektowny model industrialny. Dużą popularnością cieszy się stolik wykonany z litego drewna oraz metalu. Solidny drewniany blat spoczywa na metalowej konstrukcji. Zamiast standardowych nóg pojawiają się metalowe ramy. Stolik industrialny w takiej formie pasuje zarówno do loftu, jak i klasycznego salonu z nutą vintage. Ciekawym rozwinięciem tego projektu jest stolik okrągły, również na metalowych ramach. Blaty często dekoruje się grafikami i typografiami z epoki przemysłowej. Łowcy niebanalnego designu powinni zwrócić uwagę na stolik industrialny na metalowych kółkach zamiast nóżek. Jest on na tyle ciężki i wytrzymały, że mimo mobilności gwarantuje stabilne podłoże, tak więc kawa, herbata czy wino z pewnością się nie rozleją.

Stolik industrialny pomocniczy

Stoliki industrialne znakomicie sprawdzają się w roli modeli pomocniczych. To meble, które wygodnie można przestawić, dlatego w każdej chwili łatwo przeprowadzić drobną metamorfozę wnętrza. Warto zwrócić uwagę na kilka pomysłowych projektów:

  • Stolik z regulowaną wysokością blatu – okrągły drewniany blat spoczywa na metalowej konstrukcji. Wysokość można regulować za pomocą uroczej korbki. Taki stolik industrialny inspirowany jest designem sprzed kilkudziesięciu lat.
  • Stolik blaszany – dostępny w wersji surowej, lekko postarzanej, albo bogato dekorowanej grafikami i typografiami. Projektanci takich mebli czerpią pomysły między innymi z dawnych znaczków, stempli czy dekoracyjnych plakatów z lat 50. i 60.
  • Stolik z tacą – okrągły metalowy blat ma formę tacy z wysokimi brzegami. To bardzo praktyczne rozwiązanie – nic się z niego nie zsunie. Blat spoczywa zaś na lekkiej metalowej konstrukcji. Podstawę stanowi okrąg, który łączy się z blatem najczęściej za pomocą 3-4 prętów. Ażurowy, uroczy stolik industrialny może stanowić centralny element improwizowanego kącika kawiarnianego.

Kawowy czy pomocniczy? Bez względu na to, jaki stolik industrialny się wybierze, można zyskać praktyczną, efektowną, a także bardzo solidną dekorację. Warto z tego skorzystać!