Stolik kuchenny

Stolik kuchenny

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Stolik kuchenny-poradnik Westwing

Kuchnia to serce domu, dlatego ważne jest, aby ją odpowiednio zaaranżować. Miejscem, przy którym najwięcej czasu spędza się w tym pomieszczeniu, jest stolik kuchenny. Mebel ten jest nieco mniejszy od standardowego stołu, dlatego jest jego alternatywą, która sprawdzi się w niewielkich kuchniach. Mimo tego, jego blat jest na tyle duży, aby swobodnie móc zjeść przy nim posiłek, napić się porannej kawy lub spędzić miło czas na rozmowie. W sklepach dostępnych jest wiele modeli stolików. Jednymi z nich są modele na kółkach, dzięki którym w szybki sposób można zmienić aranżację. Podpowiadamy, dlaczego stolik kuchenny zachwyci gusta nawet najbardziej wymagających miłośników designu!

Stolik kuchenny w niewielkim pomieszczeniu

W niewielkiej kuchni lub aneksie kuchennym często brakuje miejsca na umieszczenie stołu. Dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie stolika kuchennego do takiej aranżacji. Posiada on mniejszy rozmiar, a mimo tego jest równie funkcjonalny jak standardowy stół. Warto rozważyć modele przypominające lady, które ustawia się blisko ściany. Są podłużne, lecz wąskie, dzięki czemu nie ograniczają swobody poruszania się po kuchni. Dobrze prezentują się z nimi barowe krzesła kuchenne. Innym rozwiązaniem jest składany stolik kuchenny. Rozkłada się go tylko w razie potrzeby, a w innym wypadku może stać złożony, dzięki czemu nie zajmuje wiele miejsca. Można go również przechowywać w przesuwnej szafie. Składane meble to funkcjonalne rozwiązanie w niewielkiej kuchni.

Stolik kuchenny – cenne porady

Podczas wyboru stolika kuchennego, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów:

  • Stolik na lata – aby stolik kuchenny mógł posłużyć przez lata, warto wybierać modele, które mają stelaż połączony z nogami, a nie nogi umocowane bezpośrednio do blatu. Dzięki temu blat będzie można z czasem wymienić, a stelaż zostanie ten sam, co pozwala zaoszczędzić pieniądze.
  • Wysokość – standardowy stolik powinien mieć wysokość 70-75 cm, a barowe — 115-120 cm. Ważne jest, aby móc swobodnie oprzeć łokcie, siedząc przy stole.
  • Wybór blatu – jest niezwykle istotny, ponieważ powinien być odporny na wilgoć, zarysowania, temperaturę oraz wszelkie zabrudzenia. Funkcjonalny będzie blat, który z łatwością można wyczyścić. W kuchni sprawdzają się laminowane blaty drewniane oraz kamienne.

Stolik kuchenny na kółkach

Ciekawym rozwiązaniem jest również stolik kuchenny na kółkach. Z łatwością można go przetransportować z miejsca na miejsca, dlatego jest niezwykle funkcjonalny. Jest stabilny, ponieważ meble tego typu posiadają blokadę, dzięki której stolik nie zmieni swojego miejsca. Taki mebel jest niezbędny w kuchni, ponieważ oprócz funkcji standardowego stolika, może również pełnić funkcję wyspy. Wystarczy dosunąć go do kuchennego blatu i w sekundę zyskuje się więcej miejsca na przygotowywanie dań. Mebel 2 w 1 jest funkcjonalnym rozwiązaniem do małej kuchni. Oprócz tego, że nie zajmuje wiele miejsca, to jeszcze z łatwością można go przesunąć. Wiele modeli posiada szuflady, które są dodatkową przestrzenią do przechowywania kuchennych akcesoriów.