Stolik kuty

Stolik kuty

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Stolik kuty-poradnik Westwing

Arcydzieła metaloplastyki znane są z zabytkowych kościołów i pałaców. Ten rodzaj rzemiosła artystycznego przetrwał próbę czasu. Do dziś powstają piękne meble oraz dekoracje z kutego metalu. Stanowią prawdziwą gratkę dla miłośników przytulności w wydaniu prowansalskim bądź toskańskim. Stolik kuty jest popularnym meblem, który pojawia się w aranżacjach inspirowanych południem Europy. Styl prowansalski to stolik kuty biały, toskański zaś – częściej czarny lub w ciemnych odcieniach brązu i mosiądzu. A co ze stolikami soczyście kolorowymi? To rozwiązanie dla łowców niebanalnych meblarskich perełek!

Czarująca metaloplastyka

Metaloplastyka to dziedzina rzemiosła artystycznego, w której chłodny i surowy metal przekuwa się w fantazyjne formy i przestrzenne ornamenty. Przekuwanie ma charakter dosłowny – metal formuje się albo na gorąco, albo na zimno. Stoły, krzesła i stoliki kute to przykład rzemieślniczych perełek meblarskich. Dominują w nich miękkie linie oraz ornamenty roślinne. Stolik kuty zwykle połączony jest z blatem wykonanym z innego materiału – drewna bądź szkła. Transparentny blat sprawia, że mebel urzeka optyczną lekkością. Warto podkreślić, że stolik kuty jest wyborem na lata. Metal użyty w jego konstrukcji wyróżnia się ogromną odpornością na uderzenia. Jedynym jego wrogiem jest rdza, ale solidne, wysokojakościowe farby i lakiery skutecznie go przed nią zabezpieczają.

Design z południa Europy

Efektowna metaloplastyka cieszy się dużą popularnością na południu Europy. Nic zatem dziwnego, że idealnie pasuje do wnętrz prowansalskich i toskańskich. Metalowy stolik kuty do salonu prowansalskiego jest najczęściej biały. Może to być albo stolik pomocniczy z okrągłych blatem, albo nieco większy stolik kuty kawowy. Jeśli chodzi o blaty, możliwości jest bardzo dużo. Mogą się składać z metalowych, fantazyjnie formowanych prętów. Układają się one w ornamenty przestrzenne – abstrakcyjnie bądź inspirowane dekorem roślinnym. Gdy dekor jest „gęsty”, nie potrzeba dobierać do stolika dodatkowego blatu. We wnętrzach toskańskich częściej pojawiają się meble z metalu lakierowanego na ciemniejsze barwy. Można zatem wybrać stolik kuty czarny, ciemnobrązowy albo brązowozłocisty.

Stolik kuty w niebanalnej wersji

Stolik kuty o nietuzinkowej formie może być wspaniałą, praktyczną dekoracją wnętrza. Warto zwrócić uwagę na kilka pomysłowych rozwiązań:

Stolik kuty w formie drzewka – konstrukcja mebla przypomina gałązki drzew z listkami. Całość zaś zwieńczona jest szklanym blatem, który dodaje stolikowi lekkości i nie przesłania efektownego dekoru. Dostępne są też stoliki kute stylizowane na kwitnące rośliny.

Stolik kuty jako konsolka – faliste linie wspierają półokrągły blat, dlatego stolik można ustawić pod ścianą. To świetny mebel zarówno do salonu, jak i przedpokoju.

Stolik kuty soczyście kolorowy – choć dominują stoliki kute białe, czarne i ciemnobrązowe, można znaleźć efektowne meble różowe, turkusowe czy limonkowe. Stanowią doskonały wybór do wnętrz eklektycznych, gdzie klasyka łączy się z nowoczesną fantazją.

Stolik kuty jest zawsze arcydziełem rzemiosła artystycznego. Nad meblami z kutego metalu pracują najzdolniejsi rzemieślnicy. Dzięki temu zarówno urzekają fantazyjnym dekorem, jak i doskonale realizują funkcje praktyczne.