Stolik nerka

Stolik nerka

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Stolik nerka-poradnik Westwing

Design vintage cieszy się ogromną popularnością od kilku sezonów. Współcześni projektanci inspirują się kultowymi, sprawdzonymi rozwiązaniami, dodając im odrobinę nowoczesnej fantazji. Prawdziwą furorę robi zaś wzornictwo retro, czyli z lat 50. i 60. Charakterystyczne skośne nóżki, odważne formy i bogactwo kolorów świetnie wpisują się we współczesne gusty. Tym też wyróżnia się uroczy stolik nerka. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznej, opływowej formie blatu, który opiera się na lekkich optycznie nóżkach. Taki model doskonale sprawdza się jako stolik kawowy pełniący przy okazji funkcję dekoracyjną. Warto więc bliżej poznać ten kultowy projekt!

Stolik nerka, czyli ikona stylu retro

W latach 50. i 60. powstawało mnóstwo mebli opartych na skośnych drewnianych nóżkach. Były to zarówno szafki, komody, stoliki, jak i sofy czy fotele. Ten swoisty znak rozpoznawczy stylu retro wrócił do łask w ostatnich latach. Modele na skośnych nóżkach mają liczne zalety praktyczne – łatwo chociażby sięgnąć pod nie odkurzaczem. Ponadto służą jako nietuzinkowe dekoracje wnętrza, które świadczą o tym, że właściciel mieszkania ceni dobry styl i sprawdzony design. Stolik nerka to jeden z najciekawszych projektów epoki retro. Miękka linia blatu wspaniale dynamizuje wnętrze, wprowadzając do niego wyrazisty akcent dekoracyjny. Co więcej, blaty stolików powstają z różnorodnych materiałów, czarują nietuzinkowymi wzorami oraz soczystymi kolorami.

Różne rodzaje blatów

Stoliki nerki to zarówno bardzo praktyczne meble, jak i nietuzinkowe akcesoria dekoracyjne. Kluczowy jest materiał, z jakiego wykonano blat:

  • Drewno – surowe lub barwione, wyróżnia się dużą solidnością.
  • Tworzywa sztuczne – za ich pomocą najłatwiej wprowadzić wyraziste wzory bądź soczyste kolory.
  • Płyty meblowe – tańsza alternatywa dla drewna. Ich powierzchnie są odpowiednio zabezpieczone przed uszkodzeniami, czarują też elegancką, gładką powierzchnią odporną na zarysowania.
  • Masa perłowa – lekka optycznie, elegancka i bardzo solidna. Stolik nerka z blatem z masy perłowej to nietuzinkowa dekoracja w każdej szykownej aranżacji, na przykład w stylu glamour.
  • Metal – blat wykonany z metalu jest bardzo cienki, przez co stolik nerka wyróżnia się niesamowitą lekkością optyczną.

Stolik nerka w aranżacji

Inspiracje retro widoczne są w wielu gorących trendach aranżacyjnych. Dlatego stolik nerka to idealny wybór do wnętrz utrzymanych w takich stylach, jak:

  • Styl skandynawski – lekkie optycznie stoliki nerki szczególnie upodobały sobie ten styl. Warto wybrać model o białym blacie, wsparty na nóżkach z naturalnego drewna – najlepiej w jasnym kolorze.
  • Styl modern – korzenie stylu nowoczesnego sięgają epoki art déco i retro. Dlatego stolik nerka z blatem w soczystym kolorze to doskonały wybór do salonu modern.
  • Styl industrialny – nieduże mobilne meble, szczególnie stoliki, świetnie prezentują się w przestronnych wnętrzach w stylu industrialnym. Warto zdecydować się na stolik nerkę, w którym blat z subtelnie postarzanego drewna wspiera się na lekkich optycznie nóżkach z metalowych prętów.

Kultowy design i sprawdzone projekty to najlepsza recepta na piękny dom z charakterem. Każdy miłośnik stylu retro powinien mieć w salonie praktyczny, uroczy, niebanalny i lekki optycznie mebel, jakim jest stolik nerka.