Stolik shabby chic

Stolik shabby chic

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Stolik shabby chic-poradnik Westwing

Przytulny, romantyczny i zakorzeniony w tradycji styl shabby chic stanowi doskonałą alternatywę dla modnego minimalizmu. Meble w tym stylu są klasyczne w formie, a ich znakiem rozpoznawczym jest subtelnie przecierana powierzchnia. To symboliczny znak umiłowania przeszłości oraz wystroju, w którym upływ czasu pozostawia swoje ślady. Tym powinien się wyróżniać każdy stolik shabby chic. Może to być model kawowy albo pomocniczy. Świetnie odnajduje się zarówno w salonie, jak i w aranżacji pod chmurką. Stoliki shabby chic powstają albo z drewna, albo z metalu. Design każdego z nich to ukłon w stronę stylu klasycznego, prowansalskiego oraz francuskiego z pałacową nutą.

Stolik shabby chic drewniany

Lekki optycznie, uroczy model na kabriolowych bądź giętych nóżkach – tak wygląda najpiękniejszy stolik shabby chic. Do produkcji wykorzystuje się różne gatunki drewna, od sosny przez topolę, buk aż po olchę. Gorącym trendem jest stosowanie drewna recyklingowego. Z jednej strony wynika to z troski o środowisko, z drugiej świetnie wpisuje się w założenia stylu shabby chic. Powierzchnie takich stolików nie są gładkie, widoczne są na nich ślady przeszłości i upływającego czasu. Subtelnie odnowione i odświeżone, czarują efektownymi przecierkami. Najczęściej maluje je się na biało albo w kremowych odcieniach śmietankowych i waniliowych. Drewniany stolik shabby chic z jedną szufladką znakomicie sprawdzi się jako model do przedpokoju. Szerszy i niższy, na toczonych nóżkach, pięknie wzbogaci zaś komplet wypoczynkowy w salonie.

Fantazyjna metaloplastyka

W przytulnych aranżacjach inspirowanych klasyką nie może zabraknąć mebli i dodatków spod znaku metaloplastyki. Pracują nad nimi najzdolniejsi rzemieślnicy-artyści. Z ich warsztatów pochodzą fantazyjne, lekkie optycznie produkty, w których surowość metalu zostaje przekuta w efektowny, czarujący dekor. Metalowy stolik shabby chic zwykle jest malowany na biało, ale w taki sposób, by spod warstwy farby delikatnie przebijał metal. Okrągły stolik shabby chic wykonany z kutego metalu może posłużyć do aranżacji kącika kawiarnianego w salonie lub na tarasie. Wystarczy dodać do kompletu dwa krzesła z tego samego materiału i w tym samym kolorze. Taki model świetnie sprawdzi się także jako efektowny kwietnik. Naturalna zieleń w połączeniu z fantazyjną metaloplastyką to duet romantyczny, rodem z tajemniczego ogrodu.

Stolik shabby chic a inne style aranżacyjne

Każdy stolik shabby chic można z sukcesem dopasować do wnętrz w innych stylach. Oto kilka propozycji:

Styl prowansalski – meble w stylu shabby chic najczęściej opierają się na formach znanych z Prowansji. Dlatego zestawianie modeli shabby chic z prowansalskimi jest zawsze świetnym pomysłem.

Styl vintage – subtelnie postarzane meble drewniane i metalowe stanowią świetny wybór do wnętrz z nutką vintage. Stolik shabby chic z kutego metalu sprawdzi się w małej jadalni, którą łatwo jest wystylizować na uroczą kawiarenkę z XIX-wiecznej Francji. Do tego kilka grafik czy innych dekoracji w stylu vintage i można w okamgnieniu przenieść się w czasie!

Styl industrialny – loft jest przestrzenią eklektyczną, która lubi aranżacyjne miksy. Stolik shabby chic drewniany albo metalowy doskonale przełamie chłód industrialnego wystroju.

Stolik shabby chic świetnie odnajduje się zarówno w salonie, jak i sypialni czy przedpokoju. Ten uroczy klasyczny mebel czaruje efektownym designem, a przy tym staje się wspaniałą dekoracją!