Stolik w stylu skandynawskim

Stolik w stylu skandynawskim

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Stolik w stylu skandynawskim-poradnik Westwing

Styl skandynawski od wielu lat cieszy się w naszym kraju dużą popularnością. Jasne, proste i harmonijne wnętrza w stylu skandynawskim sprzyjają relaksowi i wprowadzają nastrój spokoju oraz równowagi. Charakterystyczne dla tego sposobu aranżacji meble - szafy, stoły czy komody – cechuje prosty design oraz funkcjonalność. Dobrym przykładem jest tu także stolik w stylu skandynawskim, który sprawdzi się zarówno w salonie, jak i w sypialni. Oto kilka wskazówek, na co zwracać uwagę kupując stolik w stylu skandynawskim i jak sprawić, by stał się kluczowym elementem wystroju każdego wnętrza.

Styl skandynawski – prostota i harmonia

Jak sama nazwa wskazuje, styl skandynawski wywodzi się z północy Europy, ale dość szybko stał się popularny w całej Europie. Za jego prekursora uważa się malarza Carla Larssona, który w pod koniec XIX w. zaczął tworzyć jasne akwarele, przedstawiające codzienne życie Szwedów, mające zaprzeczyć tezie, że Skandynawia to obszar ciemny i ponury. Od tej pory mieszkańcy Północy chętnie rozjaśniają swoje mieszkania, aby zatrzymać dzień i światło jak najdłużej.

Wnętrza urządzone w stylu skandynawskim są przede wszystkim jasne, dominuje w nich biel, beż, kolor kremowy oraz delikatne odcienie szarości. Podłogi i sufity są wykonane z naturalnego drewna, często bielonego, aby dodatkowo optycznie powiększyć pomieszczenie. Skandynawskie meble i dodatki charakteryzuje zaś prosty design, funkcjonalność oraz naturalne materiały wykonania. Styl skandynawski rozwinął się w trzech odmianach.

  • Styl duński – bardzo subtelny i romantyczny, często przełamywany kolorem niebieskim, żółtym lub wrzosowym, meble mają szlachetny, zaokrąglony kształt.
  • Styl fiński – chętnie wykorzystuje kanciaste formy i bryły geometryczne, zaś biel jest przełamywana czernią, grafitem oraz brązem.
  • Styl szwedzki – najbardziej surowy i minimalistyczny, bardzo jasny, z przeważającą bielą i mnóstwem światła (często rezygnuje się w nim z jakichkolwiek firan i zasłon).

Stolik w stylu skandynawskim – z jakiego drewna?

Stolik w stylu skandynawskim koniecznie musi być wykonany z drewna – jest to bowiem najważniejszy materiał stosowany w tym sposobie aranżacji. Drewno może być naturalne lub pomalowane na biało. Kupując stolik w stylu skandynawskim należy przede wszystkim zwrócić uwagę na gatunek drewna, z którego go zrobiono.

  • Sosna – drewno sosnowe charakteryzuje się bardzo ładnym, jasnym kolorem oraz widoczną strukturą z licznymi słojami i sękami. Co więcej, ogranicza ono wirowanie kurzu w powietrzu, więc sosnowy stolik w stylu skandynawskim będzie idealnym wyborem dla alergików.
  • Buk – drewno bukowe jest jasne, najczęściej blado żółte lub czerwono-brązowe, posiada też ciemniejsze plamki lub prążki. Posiada także inną cenną właściwość – jest twarde i zbite, dzięki czemu wykonany z niego stolik w stylu skandynawskim wytrzyma nawet duże obciążenia.
  • Jasna olcha – drewno o pięknym, szlachetnym kolorze, który – w przeciwieństwie do innych gatunków drewna – z biegiem lat nie ciemnieje, ale jaśnieje. Ma niestety sporą wadę, a mianowicie jest słabo odporne na wilgoć, więc olchowy stolik w stylu skandynawskim nie powinien być czyszczony mokrą ściereczką.

Stolik w stylu skandynawskim w różnych wnętrzach

Stolik w stylu skandynawskim sprawdzi się w rozmaitych wnętrzach. W salonie może pełnić funkcję stolika kawowego ustawionego obok sofy lub kanapy. Bukowy stolik w stylu skandynawskim, ze względu na wysokie dopuszczalne obciążenie, będzie również świetnym meblem do ustawienia telewizora lub sprzętu grającego. W sypialni – wraz z prostą stojącą lampą i tapicerowanym fotelem – stworzy przytulny kącik do czytania. Można go również ustawić w przedpokoju, zawieszając przy nim duże lustro w prostej ramie.

Stolik w stylu skandynawskim jest ozdobą samą w sobie, ale oczywiście warto go dodatkowo udekorować. W tym przypadku należy postawić na klasyczne, proste dodatki, np. obrusy i serwetki, koniecznie w kolorze bieli lub beżu. Można również zainwestować w drewniane lub bambusowe podkładki pod talerze, które nie dość, że ozdobią stolik, to w dodatku ochronią drewno przez powstawaniem nieestetycznych plam od gorących naczyń.

Jeśli we wnętrzu ma zapanować spokój, harmonia i równowaga, warto postawić na proste i funkcjonalne meble. Stolik w stylu skandynawskim będzie w tym przypadku świetnym uzupełnieniem takiej aranżacji!