Stolnica drewniana

Stolnica drewniana

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Stolnica drewniana-poradnik Westwing

Drewniane akcesoria kuchenne cieszą się duża popularnością wśród amatorów gotowania. Materiał ten idealnie nadaje się do domowego użytku. W kuchniach komercyjnych takie dodatki nie sprawdzają się ze względu na to, że drewnianych elementów nie można myć w zmywarce i nasiąkają one wodą. Domowy kucharz nie ma tak dużych potrzeb jak ten profesjonalny i nie musi się tak spieszyć, więc drewniane dodatki są dla niego doskonałe.  Każda gospodyni domowa, która uwielbia zaskakiwać swoich bliskich pysznym ciastem lub swojskimi pierogami powinna zaopatrzyć się w taki sprzęt jak wałek i stolnica drewniana.

Stolnica drewniana — rozmiary i rodzaj drewna

Drewniane akcesoria kuchenne wykonywane są z różnego rodzaju drewna. Najczęściej rozróżnia się je na podstawie ich miękkości. Stolnica drewniana, żeby była trwała, powinna być wykonana z jak najtwardszego gatunku drewna. Drzewa, które najlepiej nadają się produkcji stolnicy to takie gatunki jak:

• Dąb
• Jesion
• Akacja
• Grusza
• Buk
• Palisander
• Cis

Stolnica wykonana z bardzo twardych gatunków drewna na pewno posłuży przez wiele lat, dlatego warto zorientować się z czego jest zrobiona jeszcze przed zakupem.

Stolnica drewniana powinna być odpowiednio duża, żeby wygodnie ugniatało się na niej ciasto i mieszało składniki. Im więcej miejsca tym lepiej, bo po przygotowaniu ciasta, będzie można na niej poukładać ulepione już pierogi lub kopytka. Duża stolnica to taka o wymiarach 80×60 cm. Większość stolnic wyposażona jest także w krawędzie, które zapobiegają wysypywaniu się mąki na blat stołu, oraz dodatkowe dolne krawędzie, dzięki którym stolnica nie porusza się podczas pracy.

Stolnica drewniana — impregnacja

Podobnie jak inne drewniane akcesoria kuchenne, żeby stolnica służyła jak najdłużej, należy ją przed pierwszym użyciem zaimpregnować. Jeśli ta czynność zostanie pominięta w stolnicę będzie wsiąkać duża ilość wody, a to może doprowadzić do bardzo szybkiego zniszczenia sprzętu. Do impregnacji drewna można zastosować specjalny olej mineralny przeznaczony właśnie do zabezpieczenia drewna, które będzie miało styczność z żywnością. Bardzo ważne, żeby przez kupnem takiego środka do impregnacji zorientować się, czy na pewno można go stosować z dodatkami kuchennymi. Drugim sposobem na zabezpieczenie stolnicy przed wilgocią i bakteriami jest zabezpieczenie jej olejem spożywczym. Bardzo dobrze sprawdzi się tu olej lniany. Najlepiej, co jakiś czas powtarzać tą czynność, żeby warstwa nieprzepuszczająca wilgoci była cały czas tak samo skuteczna. Jeśli na stolnicy pojawią się drobne rysy, to po zabiegu impregnacji olejem powinny one zniknąć.

Stolnica drewniana — czyszczenie

Stolnicę należy myć ręcznie, wodą i delikatnym płynem. Raz na jakiś czas można ją wysterylizować za pomocą roztworu z octu i wody w proporcjach 1:1. Wystarczy przetrzeć stolnicę szmatką zamoczoną w takim płynie, a bakterie zostaną usunięte. Należy pamiętać, że do odkażania sprzętów mających kontakt z jedzeniem nie należy nigdy używać mocnych środków chemicznych. Mogą one wniknąć do wnętrza drewna, a z czasem przedostać się do przygotowywanych na stolnicy ciast.

Nadchodzące promocje