Stolnica

Stolnica

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Stolnica-poradnik Westwing

Siła wygodnej i praktycznej kuchni tkwi nie tylko w meblach, lecz także dodatkach. Stolnica od wieków jest dobrą przyjaciółką gospodyń domowych. Sprawdza się doskonale do przygotowywania ciast i wypieków, ale też innych dań, w których główną rolę odgrywa mąka – pierogów, makaronu czy kopytek. Najczęściej stolnice wykonuje się z rodzimych gatunków drewna.

Stolnice to akcesoria, które zapewniają doskonałą powierzchnię do zagniatania i formowania ciasta. Ich wyznacznikiem są typowe wysokie brzegi z trzech stron, dzięki którym ciasto i mąka nie opuszczają przeznaczonej dla nich powierzchni i nie brudzą na przykład stołu. Jednak w małej kuchni okazała drewniana stolnica powinna mieć wygodną alternatywę.

Drewno drewnu nierówne

Tradycyjnie stolnice wykonuje się z drewna. Można to oczywiście tłumaczyć jego łatwą dostępnością – tego typu domowe przybory wykonywali po prostu rzemieślnicy. Dawniej dominowało przede wszystkim drewno lipowe, ale teraz nie jest już tak popularne. Warto zwrócić uwagę, że stolnica bardzo rzadko powstaje z litego drewna dębowego. Niektórzy twierdzą, że garbniki w nim zawarte mogą niekorzystnie reagować z żywnością. Często za to można znaleźć stolnicę wykonaną z drewna topolowego, buku, jesionu, grabu, klonu czy orzecha. Szczególnie buk to bardzo solidny i twardy materiał, a jednocześnie bez mocnych olejków zapachowych, które spotyka się choćby w drewnie z drzew iglastych. Stolnicę wykonaną z litego drewna zawsze warto zaolejować. Należy też pamiętać, że drewno cały czas „pracuje”, a przez to też walczy na przykład z bakteriami. Drewno i mąka to idealny duet, o czym od wieków wiedzą piekarze.

Stolnica i jej wymiary

Bardzo istotnym aspektem są też wymiary stolnicy. Okazałe modele nie zawsze się sprawdzą – szczególnie w małych kuchniach. Może się pojawić problem zarówno z użytkowaniem, jak i przechowywaniem. Nie każdy też potrzebuje dużej stolnicy, na której najzdolniejsze gospodynie domowe potrafią ulepić kilkaset pierogów jednego dnia! Jak zatem dobierać długość i szerokość tego sprytnego akcesorium?

Duża stolnica – ma wymiary około 80 cm na 60 cm. Pozwala na rozwałkowanie dużego ciasta. Przydaje się zatem podczas większych kulinarnych aktywności. Może jednak ważyć kilka kilogramów.

Średnia stolnica – standardowe wymiary to około 60-70 na 50 cm. Mniej okazała, a przez to nieco lżejsza. Wybór najbardziej optymalny, jeśli kuchnia nie jest duża.

Mała stolnica – o wymiarach około 50 na 40 cm. Przydaje się nie tylko do wyrabiania ciasta, lecz także przygotowywania mięs i warzyw. Nie zajmuje dużo miejsca na stole czy blacie, jest bardzo poręczna.

A może nowoczesna alternatywa?

Nawet mniejsza stolnica nie będzie najwygodniejsza do przechowywania w małej, kompaktowej kuchni. Dlatego warto rozejrzeć się za alternatywą. Bardzo ciekawą jest zwijana mata silikonowa. Można łatwo znaleźć model w soczystym kolorze, co pozwala go dopasować do fantazyjnej nowoczesnej aranżacji. Silikon jest odporny mechanicznie, a do tego nie reaguje z żywnością. Stolnicę-matę można też łatwo umyć, a jeszcze łatwiej przechowywać – wystarczy ją zwinąć. Takie akcesorium ma też tę zbawienną właściwość, że niejako „przykleja” się do blatu. Zapewnia zatem bardzo stabilne miejsce do kulinarnych popisów w trakcie gotowania. Warto też sprawdzić odporność maty silikonowej na temperatury – na niektórych modelach ciasta czy inne wypieki można przetransportować do piekarnika i na macie upiec.

Stolnica to popularne kuchenne akcesorium, które jest bardzo pomocne podczas przygotowywania ciast i wszelkich mącznych przysmaków. Najczęściej wykonuje się ją z solidnego drewna, jednak w nowoczesnych, niedużych kuchniach doskonałą alternatywę stanowi zwijana mata silikonowa.

Nadchodzące promocje