Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Styl angielski-poradnik Westwing

Styl angielski

Kiedy słyszy się o stylu angielskim, na myśl przychodzą etykieta, rodzina królewska, klasa i arystokracja. Styl angielski jest jednak bardzo przytulny. Bogactwo wzorów i dekoracji jest dalekie od konserwatyzmu i może czasami przytłaczać. To właśnie ono nadaje wnętrzu ciepły, domowy klimat. Styl angielski tworzą pieczołowicie kolekcjonowane lampy stołowe, drobne bibeloty, grube zasłony, kwieciste materiały, piękna porcelana i wiele innych. Sprawdź, jak urządzić wnętrze w stylu angielskim, i wprowadź odrobinę ciepła do swojego domu.

styl angielski w łazience

Styl o wielu twarzach

Styl angielski ma wiele twarzy. Może być kwiecisty lub w szkocką kratę. Dekoracją we wnętrzach mogą być poroża lub piękne wazony i delikatna porcelana. Wszystko zależy od tego, na którą odsłonę tego ponadczasowego stylu się zdecydujesz.

  • Styl wiejski – „cottage” to bardzo tradycyjny, sielankowy i romantyczny styl. Wnętrza urządzone w tym stylu są bardzo jasne i przyjazne. W pomieszczeniach używa się drewna, skóry oraz tkanin. Kolory mają podkreślać przyjazną atmosferę. Na ścianach wiszą obrazy przedstawiające naturę, a na meblach stoją wazony wypełnione kwiatami. Poduszki dekoracyjne zdobią każdy fotel, na ścianach widnieją kwieciste tapety, a cała kompozycja zbudowana jest wokół kominka.
  • Styl industrialny – to w Anglii rozpoczęła się rewolucja przemysłowa. Nie jest więc niespodzianką, że to właśnie tam narodził się europejski styl industrialny. Kocha on duże przestrzenie, najlepiej lofty. Jest surowy i minimalistyczny. We wnętrzach powinny więc dominować barwy neutralne, a mocne kolory stanowić wyłącznie mocne akcenty. Styl industrialny kocha metal, beton i cegły, jednak pomieszczeniu warto dodać lekkości za pomocą szkła, drewna i plastiku.
  • Kolonialne wspomnienie – imperium, nad którym nigdy nie zachodziło słońce, miało swoje kolonie na całym świecie. Nic więc dziwnego, że tak bogata tradycja doskonale odzwierciedla właśnie styl kolonialny. Masywne meble wykonane z egzotycznego drewna często są zdobione orientalnymi dekoracjami.

styl angielski w salonie

Dom w stylu angielskim

Dom urządzony w stylu angielskim to bezpieczna przystań. Swoją przytulnością będzie zachęcał gości, by rozsiedli się wygodnie i skusili się na filiżankę herbaty. Dom przywita gości kolorowymi tapetami, miękkimi narzutami na wygodnych kanapach, perskim dywanem oraz widokiem wszechobecnych kwiatów. Róże można znaleźć na ścianach, obiciach foteli i kanap, zasłonach, poduszkach i wielu innych elementach dekoracji wnętrza. Mówi się, że dom powinien wyglądać, jakby rodzina od wielu lat dekorowała i urządzała jego wnętrza, niewiele z niego wyrzucając, ale wciąż dokładając nowe elementy.

styl angielski w mieszkaniu

Styl angielski – styl, który oznacza wygodę

Przedstawiamy trzy znaki rozpoznawcze stylu angielskiego:

  • Meble tapicerowane są bardzo charakterystyczne dla tego stylu. Angielska estetyka oznacza wygodę, dlatego oprócz miękkich poduszek, koców i dywanów w salonie znajdą się również podnóżki czy pufy. Punktem centralnym jest kominek. Gdy w domu go nie ma, można wstawić jego ramę i umieścić wewnątrz obudowy świece lub piękny wazon.
  • We wnętrzach królują pastele. Ciężkie meble, wzorzyste tapety oraz narzuty mogą sprawiać wrażenie nadmiaru, dlatego dobrze zrezygnować z mocnych kolorów na rzecz odcieni beżu, błękitów, jasnych czerwieni, zieleni, a także różu.
  • Drewniana podłoga będzie obowiązkowa poza kuchnią i łazienką. Tam prym będą wiodły płytki ceramiczne, najlepiej tak zwana szachownica.

styl angielski w sypialni

Styl angielski i jego symbol – sofa Chesterfield

Sofa chesterfield to nie tylko symbol stylu angielskiego, ale także część historii Wielkiej Brytanii. Słownik Oxford podaje, że słowa „chesterfield” używano jako określenia skórzanej kanapy już na początku XIX wieku. Jednak historia powstania tego mebla nie jest jasna. Swój rodowód zawdzięcza hrabiemu Chesterfield lub po prostu nazwie miasta w hrabstwie Derbyshire. Był to idealny mebel dla dżentelmena i musiał znaleźć się w każdym gabinecie czy każdej biblioteczce. Sofa jest masywna i ma pikowane obicie. Charakterystyczne są także podłokietniki. Mebel występował kiedyś jedynie w dwóch kolorach – czarnym lub brązowym – i był wykonywany wyłącznie ze skóry. Dzisiaj sofę chesterfield można znaleźć we wszystkich kolorach oraz wykonaną z wielu materiałów. Jej klasyczny, elegancki wygląd do dziś zachwyca designerów.

sofa w stylu angielskim

Westwing inspiruje – styl angielski

Interesuje Cię styl angielski, meble i dekoracje w stylu angielskim? Zapoznaj się z ofertą Westwing! Westwing Home & Living jest pierwszym klubem zakupowym z branży home & living założonym w Niemczech przez Delię Fischer, wieloletnią dziennikarkę Elle. Działająca na tych samych zasadach firma Westwing Polska oferuje szeroką gamę mebli i dodatków, które można kupić nie wychodząc z domu!