Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Styl eklektyczny-poradnik Westwing

Styl eklektyczny

Pojęcie „eklektyzm” oznacza łączenie ze sobą elementów z różnych stylów, nurtów i tradycji. W architekturze, najlepszym przykładem eklektycznej budowli jest znana wszystkim Wieża Eiffla. Jej kształt to hołd złożony nowoczesnej konstrukcji, ale ciężko nie zauważyć tu odniesień do stylu wiktoriańskiego, a nawet gotyckiego. W aranżacji wnętrz styl eklektyczny oznacza, że jedyne, co się liczy to gust i wyobraźnia projektującego.

Styl eklektyczny jest idealną propozycją dla tych, którzy nie lubią mieścić się w sztywno wyznaczonych ramach. W takiej aranżacji łatwo połączyć wszystkie ulubione meble, kolory i motywy. Jest to też doskonała propozycja na zmianę stylu wcześniej zaaranżowanego pomieszczenia.

Krótka historia

Po raz pierwszy pojęcie eklektyzmu pojawiło się już w Starożytności, lecz tylko w odniesieniu do filozofii. Już wówczas oznaczało ono łączenie różnych nurtów. W architekturze, styl eklektyczny rozkwitł w połowie XIX wieku i swym zasięgiem objął całą Europę, po czym dotarł za ocean. Początkowo polegał na bezkarnym łączeniu stylów. W XX wieku nabrał jednak pewnego ładu i w tej formie przetrwał do dziś.

Co wyróżnia styl eklektyczny?

Styl eklektyczny, przez swoją różnorodność zawsze jest modny. Jego rozpoznanie nie powinno sprawiać trudności. Zwykle, jeśli ciężko zdefiniować styl aranżacji, mówi się o niej „eklektyczna”. Nie oznacza to, że takie wnętrze jest pozbawione zamysłu lub myśli przewodniej. Po prostu jest nią inwencja autora.

Pierwsza zasada – brak zasad

Styl eklektyczny lubi odważne połączenia. Najczęstszym przykładem eklektycznej aranżacji jest łączenie nowego ze starym. Może to być zaproszenie do nowoczesnego wnętrza barokowych krzeseł, czy ozdobnych, pałacowych lamp. Na pierwszy rzut oka wydaje się to nietrafionym pomysłem. Nic bardziej mylnego. Takie połączenie sprawi, że surowe przestrzenie zyskają przytulność i tak zwaną „duszę”. Nowoczesny design sprzętów AGD w prowansalskiej kuchni również jest przykładem tego stylu.

W eklektycznie urządzonych pomieszczeniach łączy się ze sobą różne materiały. Tu również nie ma jedynego, słusznego klucza. Ciepłe drewno łączy się z zimnym betonem, a kamień z tworzywem sztucznym.

Kolory i wzory również zestawia się według własnego uznania. Wszystko po to, by we własnym domu poczuć się jak w swojej twierdzy.

Wielu stylistów radzi zachowanie umiaru przy eklektycznym aranżowaniu. Całe szczęście, każdy posiada swoją własną definicję wyczucia smaku.

Eklektyczna aranżacja

Każde wnętrze można zaaranżować w tym stylu. Bez względu czy będzie to salon, sypialnia, kuchnia czy cały dom, najważniejsze jest żeby dobrze się w nim czuć. Dlatego styl eklektyczny może okazać się wprost idealnym wyborem. Bez skrępowania można łączyć w nim orientalne dodatki z prostym scandi, lub angielskie motywy wpleść do prowansalskich pomieszczeń.

Eklektyczne przykłady

W prostej nowoczesnej sypialni dobrze będzie wyglądało łóżko z bogato rzeźbionym wezgłowiem. To prosty sygnał, że ten mebel jest królestwem przytulności.

Nowoczesny piekarnik w prowansalskiej kuchni, może być prostym przekazem, że dobre jedzenie nie uznaje kompromisów.

Styl eklektyczny w salonie może wyrazić się przez klasyczną, dużą sofę w loftowej aranżacji. Niech będzie to znak jak ważne są komfort i wygoda.

Łazienka, również stanie się eklektyczna, jeśli wprowadzimy do niej egzotyczne drewno.